„Dostala jsem poměrně hodně podpůrných zpráv. Pokud to ale s politikou myslím vážně, musím o tom přemýšlet. Do konce příštího týdne snad budu mít jasno, zda se o nominaci v krajích ucházet. Pokud bych ji získala, usilovala bych o post ve vedení,“ řekla.
Dlouholetý předseda Bartoš na lídra strany kandidovat nebude. „Jeho rozhodnutí chápu, funkci vykonával dlouho a potřebuje dát straně prostor. Osobně nyní nevím, kdo by mohl být předsedou, ale kompetentních a schopných lidí je ve straně spoustu,“ míní Holomčík Leitnerová.
„Účast ve vládě extrémně škodí“
Dosavadní jihomoravská krajská radní pro sociální a rodinnou politiku oznámila rezignaci ke konci září v neděli kolem poledne. „Už před volbami jsme mluvili o různých scénářích včetně kolektivní rezignace. Je to logický a zodpovědný krok. Jsem velmi ráda, že Piráti dokáží vyvozovat politickou odpovědnost,“ dodala.
Bývalý europoslanec Mikuláš Peksa rovněž přiznal, že osobní zapojení do procesu zvažuje. „Mám ale v současnosti rozpracované nějaké podnikatelské projekty mimo Českou republiku, takže je to i věc časových možností,“ uvedl.
Peksa rovněž poděkoval Bartošovi za jeho práci pro stranu. „Zároveň bohužel musím trvat na tom, že účast ve vládě Pirátům extrémně škodí – měli bychom to řešit co nejrychleji a zbavit se nálepky vazalů ODS, která je nám vnucována,“ komentoval Peksa.
„Celou dobu hrajeme druhé housle“
„Myslím, že rezignace celého vedení byla adekvátní reakcí na výsledky voleb, které pro nás nedopadly vůbec dobře,“ uvedla pro iDNES.cz poslankyně za Piráty Klára Kocmanová.
Současně řekla, že osobně kandidaturu na předsedkyni nezvažuje. „Zatím jsem ale neměla čas se zamyslet nad jiným konkrétním jménem. Věřím, že zájemci se sami brzy přihlásí. S účasti ve vládě bych to nespojovala,“ doplnila Kocmanová.
„Rezignaci vnímám jako velmi relevantní krok. Ivan stranu vedl do koalice se STAN a přivedl ji též do vládní koalice, kde celou dobu hrajeme druhé housle. Díky slabé pozici v pravicově konzervativní vládě a nemožnosti kritizovat její iracionální kroky naše preference už nevystoupaly na dřívější hodnoty,“ reagovala členka republikového výboru Pirátů Jana Michailidu.
Po porážce rezignace. Bartoš a celé předsednictvo končí v čele Pirátů |
To, že společně s Bartošem rezignoval i zbytek předsednictva, respektuje, ale nevnímá to jako ideální. „Naše místopředsedkyně rozdělaly vnitrostranicky tolik nutné reformy, po kterých volala v květnu členská základna i veřejnost. Tuto práci bude teď potřeba předat novému vedení strany, společně s již rozběhlou přípravou programu i kampaně pro sněmovní volby,“ doplnila Michailidu.
Co se týče její kandidatury, nevnímá ji v tuto chvíli jako pravděpodobnou variantu.
„Z mého pohledu jsou vhodné okamžiky pro odchod z vlády již minulostí. Odcházet v tuto chvíli od rozdělaného stavebního řízení a obnovy v povodňových oblastech by mi nepřišlo rozumné,“ komentovala další působení strany ve vládě.
Politický marketing je už úplně jinde
Lídr jihočeských Pirátů pro krajské volby Josef Soumar za nejvhodnější kandidáty na předsedu považuje ministra zahraničí Jana Lipavského, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka nebo dosavadní náměstkyni hejtmana Hanu Hajnovou. Soumar také navrhuje udělat analýzu, jestli by pro stranu nebylo výhodnější odejít z vlády.
Sám Špoták poté pro iDNES.cz řekl, že kandidaturu na předsedu zváží. „Zkoušel jsem to už před rokem, tehdy jsem podporu nenašel. Dnes to mám nastavené tak, že když uvidím podporu a snahu o vnitřní změny v rámci strany, tak bych o tom vážně uvažoval,“ uvedl Špoták.
PŘEHLEDNĚ: Bartoš vedl Piráty skoro 14 let. Vaz mu zlomily nepovedené volby |
Změnou by podle něj mělo projít i internetové fórum strany, které prý Pirátům jen škodí. „Musíme se zamyslet nad tím, jestli jsme v některých věcech nezamrzli před 15 lety. Politický marketing je už úplně jinde. Byl bych pro nějaké omezení internetového fóra,“ připustil.
Ohledně setrvání ve vládě zdůraznil, že tam strana musí stoprocentně zůstat, protože tam má rozdělané věci. „Utíkat teď od toho by nebylo správné. Piráti se rozhodli jít do vlády a za mě osobně se prostě rok před volbami neutíká a už to musíme dobojovat a dotáhnout do konce. Pokud bychom teď odešli, tak bych to za mě osobně byla zbabělost,“ dodal hejtman Plzeňského kraje Špoták.
Zdeněk Hřib na sociální síti X napsal, že Bartoš měl lví podíl na tom, že se z party nadšenců stala respektovaná liberální strana, která oslovila širší veřejnost. „Bezpochyby to byl právě on, kdo byl hlavním lídrem a symbolem v době těchto počátečních úspěchů. A to vše bez skandálů a s čistým štítem,“ napsal na síti a současně dodal:
„Zároveň věřím, že se mu přes odpor lobbistů podaří úspěšně doladit i digitalizaci stavebního řízení.“
Náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková na síti napsala: „Dočetla jsem se v médiích, že Piráti hledají superstar na předsedu strany. Myslím, že člověk, který získal 23 procent v senátních volbách, má šance na tuto pozici kandidovat – Lukáš Wagenknecht.“
Nynější lídry si Piráti vybrali v lednu v Brně. Bartoše tehdy do vedení doplnily poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová, dosavadní jihomoravská krajská radní Holomčík Leitnerová a zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu. Ti všichni ve vedení strany končí. Místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová podala rezignaci již v průběhu neděle a ve vedení skončí posledního září.