iDNES.cz / Volby

  • Pátek 26. dubna 2019 Oto

Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

  14:26aktualizováno  17:58
Jasné vítězství přinesly senátní volby ODS. Z jedenácti jejích kandidátů v druhém kole jich zvítězilo deset. „Volby se dají vyhrát i bez Facebooku,“ řekl jeden z nich, kandidát na nového šéfa Senátu Jaroslav Kubera, který také skončí jako primátor Teplic. „Vrací se silná pravicová ODS,“ řekla první dáma ODS, místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

ODS může být nejsilnější stranou v Senátu. Závisí to na tom, ke komu se přidají zvolení nestraníci. „Pokud budeme nejsilnějším senátorským klubem, tak bychom měli usilovat o post předsedy Senátu,“ řekla iDNES.cz Udženija.

„Já jsem přesvědčena o tom, že pan předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil bude jednat s těmito kandidáty a pokud nevstoupí do našeho klubu, tak si můžeme být jisti, že ve většině případů bude programová shoda, i kdyby nebyli v našem klubu,“ uvedla první místopředsedkyně ODS pro iDNES.cz na adresu několika nestraníků, kteří se do Senátu nově dostali.

Fotogalerie

To potvrdil i místopředseda ODS Miloš Vystrčil. „Je to jedno ze jmen, o kterém musíme rozhodně uvažovat,“ potvrdil, že kandidátem ODS na předsedu Senátu by mohl být teplický senátor a dosud místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (jak by obrušoval hrany, čtěte zde). Musí to ale ještě potvrdit senátní klub ODS. „Jaroslav Kubera je určitě zkušený a vynikající politik,“ řekl šéf strany Petr Fiala.

Podle Vystrčila nemusí být číslo 16 u počtu senátorů za občanské demokraty konečné. Připomněl, že ODS podporovala i několik dalších kandidátů - třeba Mikuláše Beka, Pavla Fischera či Herberta Paveru.

„Jasně se ukazuje, že jsme opravdu alternativou vůči hnutí ANO a hlavně jsme alternativou pro všechny pravicové voliče,“ řekla Udženija. Na otázku, zda by měl premiér Andrej Babiš z ANO uvažovat o změně vládní konfigurace, když vládní strany v senátních volbách vyhořely, odvětila: „To si nemyslím, že je v tuto chvíli na místě.“

„Nechte nás chvíli věnovat se příjemnému pocitu vítězství,“ řekl Fiala při příchodu do sídla ODS. Na tváři mu přitom hrál spokojený úsměv. Když byl výsledek jasný, řekl, že ODS bude v Senátu bránit „polokomunistické“ vládní většině v prosazování jejích záměrů.

Všechna jednání jsem zvyklý vést tváří v tvář, řekl Kubera

Konečné výsledky voleb byly již dávno známy, ale ODS stále čekala na závěrečnou tiskovou konferenci. Čekalo se na pravděpodobného kandidáta do čela Senátu Jaroslava Kuberu, než přijede z Teplic. Nakonec dorazilo zvolených senátorů několik.

„Facebook není něco, bez čeho nebudeme žít. Já všechna jednání, která vedu ve městě, vedu „face to face“ (tváří v tvář - pozn. redakce). Dokonce když mi někdo napíše e-mail a je z Teplic, tak ho požádám o telefonní číslo a sjednám si s ním schůzku,“ popsal své konzervativní návyky Kubera. „Elektronická hloupost je hloupostí, i když je elektronická,“ zdůraznil. Odmítl nálepku baviče, kterou občas dostává. „Jsem padesát let s jednou ženou, to není moc liberální v dnešní době,“ řekl dosavadní teplický primátor, který překvapivě oznámil, že v čele městě už pokračovat nebude. Teplice přitom vede od roku 1994.

„Jaroslav Kubera sice nemá Facebook, ale pro úplnost dodejme, že my jsme ho na Facebooku podporovali,“ dodal šéf ODS Fiala.

Z 11 šancí občanští demokraté v druhém kole proměnili deset

Jedenáct kandidátů měla ODS před druhým kolem ve hře, devět dokázalo první kolo vyhrát. Bývalý policejní prezident Martin Červíček na Náchodsku, který v prvním kole těsně zaostával za šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, ve druhém svého soupeře převálcoval. Jen jediný kandidát ODS ve druhém kole neuspěl, Jiří Kozák na Benešovsku.

„Kdybychom se stali nejsilnější stranou v Senátu, byl bych strašně rád. Potvrdilo by to, že jsme na správné trajektorii. Pro ODS by to byl obrovský úspěch,“ řekl iDNES.cz ještě před druhým kolem Jaroslav Kubera. Nejdůležitější je podle něj v Senátu obrana Ústavy a obrana svobody.

„Starostové vám potvrdí, jak složitý je například stavební zákon a jaké komplikace přináší zákon o veřejných zakázkách. A měli bychom si uvědomit, jak důležitý je pro nás venkov a jak nízkou podporu ze strany státu, zejména v posledních letech má,“ řekl v minulých dnech nový senátor na Chrudimsku, havlíčkobrodský starosta Jan Tecl z ODS, který porazil lidoveckého exministra kultury Daniela Hermana.

Nový senátor za ODS na Svitavsku Michal Kortyš má ambici, že se díky jeho působení Senát stane „hlavním městem zdravého rozumu“. „Senátoři by měli zabránit zhoršování zákonů. Nejvíce mi však vadí zákon stavební, o zdravotní péči a zákon o veřejných zakázkách,“ řekl Kortyš.

Podle nového senátora za Břeclavsko, mikulovského starosty za ODS a vinohradníka Rostislava Koštiala  je třeba upravit systém dotací, aby nenahrával velkým korporacím. „Na jižní Moravě potřebujeme rozhýbat stavbu dálnice na Vídeň a s tím i související obchvat Mikulova. Pokud budu zvolen senátorem, budu moci ještě více zatlačit na urychlení investic do dopravní infrastruktury,“ řekl MF DNES Koštial.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Novým senátorem za Prahu 9 je David Smoljak, STAN bude mít největší klub

Nově zvolený senátor David Smoljak

Doplňovací volby do Senátu v Praze 9 vyhrál scenárista David Smoljak, který kandidoval za hnutí STAN. V druhém kole...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Jste vozíčkář, do budovy vnitra nesmíte, slyšel kandidát do europarlamentu

Jan Povýšil, jeden z účinkujících v letošní jevištní show bratrů Cabanů, která...

Státní volební komise v pondělí v budově ministerstva vnitra losovala pořadová čísla politických uskupení kandidujících...

Najdete na iDNES.cz