Vedle spolupráce kopírující vládní sestavu Spolu, kde vedle TOP 09 figurují ODS a KDU-ČSL, kandidují její členové v koalicích s ODS, Starosty, Zelenými či menšími regionálními uskupeními. Různorodost formátů podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové ukazuje, že se kandidáti TOP 09 umějí domluvit. „Ambicí je, abychom ve většině krajů udávali směr,“ dodala.
Kandidáti, mnohdy už se zkušenostmi s vedením samospráv, se chtějí soustředit na témata společná všem regionům - infrastrukturu, školství a zdravotnictví, současně se ale chtějí zaměřit na „bolavá místa“ jednotlivých krajů.
Šéfka TOP 09 se při zahájení hlavní části kampaně ujala role moderátorky a postupně představila některé lídry kandidátek do krajských zastupitelstev. Asi nejznámějším ze stranických lídrů je Matěj Ondřej Havel, předseda školského výboru Sněmovny, který je lídrem strany v Královéhradeckém kraji. „Chceme zatraktivnit náš kraj,“ říká.
Další známou tváří, kterou strana představila, je Jiří Klápště. Šéf CHKO Český ráj a zastupitel v Turnově bude lídrem v Libereckém kraji. Za svou prioritu považuje životní prostředí, například boj proti změně klimatu, za další považuje dopravu nebo rozvoj regionálního zemědělství.
Jedničky na koaličních kandidátkách má strana dvě, v Ústeckém kraji Karolínu Žákovskou. „Náš kraj stojí na kraji proměny, nechci aby z něj lidé odcházeli,“ říká. Jihočeským lídrem je poslanec Pavel Klíma, krajský radní pro školství.
Strana podle Pekarové Adamové jednoznačně odmítá povolební spolupráci s komunisty, SPD a dalšími menšími extrémistickými stranami. A zatímco na celostátní úrovni odmítá spolupracovat i s hnutím ANO, v některých krajích už společné koalice má. To Pekarová ale považuje za hraniční variantu, která má zabránit nástupu extrémistům v regionech. „Je to na lidech v krajích, s kým z demokratických stran budou spolupracovat,“ dodala.