„Všechno je možné, bude záležet na tom, jak se nám teď bude dařit. Pro nás je teď rozhodující, aby nadcházející dva měsíce ukázaly, že jsme skutečně vidět, že o nás lidé vědí. Budeme se rozhodovat až podle toho, jak to bude úspěšné, teď je pro nás klíčové prosadit se ve veřejném prostoru,“ řekl iDNES.cz Zaorálek.
Maláčová se přímé odpovědi, zda vyjednává s hnutím ANO expremiéra Andreje Babiše, vyhnula. „Je mi líto, že Libor Rouček odchází ze SOCDEM, přestože se snažím spojovat všechny proudy ve straně, ale je to jeho právo,“ uvedla pouze.
Na nedávné programové konferenci novinářům tvrdila, že po kolapsu vyjednávání s šéfkou komunistů Kateřinou Konečnou jsou stále ve hře tři možnosti – kandidatura s někým v koalici, na kandidátce jiného subjektu, nebo samostatně jako SOCDEM.
SOCDEM slibuje minimální mzdu 31 tisíc i třináctý důchod 10 tisíc k Vánocům![]() |
Rouček kritizuje SOCDEM v otevřeném dopise
O odchodu ze SOCDEM i chování špiček strany, s nímž nesouhlasí, napsal Rouček v otevřeném dopisu Maláčové a Zaorálkovi.
„Začali jste bez vědomí a otázání se členů zákulisně vyjednávat o možnosti umístění vás dvou a několika dalších funkcionářů na volební kandidátku Babišova hnutí ANO. Pro mne, ačkoli nejsem a nikdy jsem nebyl žádný ideologický levičák, je volební spolupráce s Andrejem Babišem nepřijatelná,“ napsal Rouček.
Spolupráci s Babišem označil za nepřijatelnou kvůli střetu zájmů či jeho spojenectví s extremistickými stranami v Patriotech pro Evropu. „V Evropě je jeho politicko-podnikatelský projekt ANO členem krajně pravicového uskupení ,Patrioti pro Evropu', společně s Marine Le Penovou, Viktorem Orbánem, rakouskou postfašistickou FPÖ a dalšími krajně pravicovými stranami. Se sociální demokracií to nemá nic společného,“ napsal bývalý europoslanec.
Rouček byl dříve mluvčím sociálních demokratů, později také mluvčím vlády Miloše Zemana, od roku 2002 působil jako poslanec a o dva roky později odešel na deset let do Evropského parlamentu.
Zaorálkovi v otevřeném dopise vyčetl, že se v roce 2014 dostal až na nevolitelné deváté místo evropské kandidátky a nemohl obhájit mandát. „Po volbách 2014 byla velká šance, aby v mé osobě (tehdejší) ČSSD získala předsedu evropských sociálních demokratů,“ sdělil. Strana se tím podle něj vzdala možnosti ovlivňovat dění v Evropě.
Rouček dodal, že přes tento „podraz“ ve straně zůstal jako řadový člen. „Hodnoty a ideály sociální demokracie pro mne byly důležitější než provinčnost, malost a závist jejího českého vedení. V (tehdejší) ČSSD se však bohužel rozšířily ještě horší jevy a vlastnosti než jen malost či závist - kariérismus, kmotrovství, klientelismus, korupce,“ uvedl.
Strana se podle něj vzdala svých hodnot a byla ochotná vstoupit do nedůstojných a ponižujících koalic v podstatě s kýmkoli. Zmínil menšinovou vládu s ANO Andreje Babiše v minulém volebním období.
SOCDEM nepůjde do voleb se Stačilo! Maláčové nevyšel plán s levicovou aliancí![]() |
Maláčové a Zaorálkovi vyčítá, že jsou ochotní využívat jakékoliv, i zcela nedemokratické prostředky, aby se udrželi u moci. „Na loňském sjezdu, na kterém jste byli zvoleni, jste neumožnili jakoukoli diskusi či přijímání sjezdových rezolucí. Poté jste si bez vědomí členů a jejich možnosti vyjádřit se, odhlasovali v úzkém kruhu ‚etický kodex‘, který v podstatě zakazuje pod hrozbou vyloučení vyjadřovat odlišné názory než má grémium strany,“ dodal.
Kvůli námluvám s komunisty opustili stranu Buzková i Petříček
Dvojici lídrů vyčítá, že přes takzvané bohumínské usnesení vyjednávala o spolupráci s komunisty pod hlavičkou Stačilo! Neúspěšné jednání podle Roučka poškodilo pověst a důvěryhodnost SOCDEM.
Již před Roučkem opustili SOCDEM kvůli jejímu současnému směřování bývalá nejpopulárnější politička v zemi, exministryně školství Petra Buzková, někdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček a naposledy bývalá místopředsedkyně strany Daniela Ostrá.