iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 25. dubna 2019 Marek

Komunisté poprvé nebudou v Senátu. Podle Dolejše potřebují „svěží faces“

  0:01aktualizováno  0:01
Po debaklu v minulém týdnu, kdy KSČM propadla v komunálních volbách, přišel nový. Komunisté nebudou mít poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Podle Jiřího Dolejše potřebuje česká levice nový impuls a svěží tváře.

Vedení Komunistické strany Čech a Moravy | foto: ČTK

Milada Halíková, bývalá poslankyně a kandidátka KSČM na Karvinsku, prohrála ve druhém kole voleb s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). „Je mi líto, že se se do Senátu nedostala ani paní Halíková. Je to velmi moudrá a pracovitá žena,“ lituje bývalý místopředseda KSČM Josef Skála. 

Ten rovněž požaduje, aby současný lídr komunistů Vojtěch Filip odešel. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz, který si můžete přečíst zde:  Čestný muž by vyvodil odpovědnost rychle, vyzval Filipa k rezignaci Skála

Skála je přesvědčen, že KSČM musí změnit svou politiku. „Pokud bychom pokračovali takhle, příště nemusíme proniknout ani do jiných zákonodárných sborů a to si naše strana jistě nezaslouží,“ komentoval pro iDNES.cz Skála. 

Fotogalerie

Stranického lídra Vojtěcha Filipa výsledek voleb velmi mrzí. Považuje to za škodu nejen pro KSČM, ale i pro celou českou politickou scénu. 

„Jsme tradiční politická strana v Česku. Máme zastoupení od obcí, přes kraje, parlament až po evropský parlament. To, že v Senátu nebudeme, je otázka našeho dalšího rozhodování v tom, jak se připravíme na další volby,“ uvedl pro iDNES.cz Filip s tím, že veřejnosti představí v roce 2020 nové změny v organizačních strukturách strany. 

„Pro politickou stranu to není příznivá zpráva, je to pro nás složitá situace. Na druhou stranu, v Senátu jsme nebyli nikdy výrazně zastoupeni. Myslím, že to zvládneme. Máme dost síly na to, abychom uspěli třeba za dva roky,“ doplnil jej místopředseda komunistů Stanislav Grospič.

Podle Jiřího Dolejše senátní volby zaznamenaly posun Senátu doprava. „Myslím si, že celá česká levice potřebuje změnu. Potřebujeme více „svěžích faces“ (svěžích tváří - pozn. red.), které musíme hledat. Nemyslím si, že změna může přijít od starých struktur,“ tvrdí. 

Vedení KSČM bude mimořádně příští týden jednat o volebním debaklu

Dolejš si myslí, že by měl být Andrej Babiš vstřícnější, co se týče některých jednání při realizaci programových priorit KSČM. „Tyto volby byly také v duchu posunu kritiků směrem k Babišovi a Zemanovi, který se projeví v legislativní praxi. Pokud si Babiš bude chtít udržet současný styl vládnutí a bude muset daleko více dbát na to, jak funguje koaliční smlouva a koaliční patent,“ sdělil. 

Někteří členové KSČM výsledky voleb nesledovali. „O výsledku nic nevím, děkuji za informaci,“ reagoval na dotazy bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. „Výsledky jsem ani neviděl, ale pokud to říkáte, beru to jako skutečnost. To voliči rozhodli,“ řekl Zdeněk Ondráček. 

13.října 2018 v 18:09, příspěvek archivován: 13.října 2018 v 18:51

1. místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM JUDr. Vojtěch Filip dorazil na setkání mladých členů a sympatizantů KSČM, které se koná v Přední Výtoni u Lipna. Tématy diskuse byly výsledky komunálních a senátních voleb a nutné změny v organizační struktuře.

Komunisté neuspěli ani minulý týden v komunálních volbách a historicky nejhorší výsledek zažili i v loňských volbách do Poslanecké sněmovny. V příštím týdnu se proto mimořádně sejde ústřední výbor KSČM. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Reformní touhy spojují. Nacionalistické strany půjdou do eurovoleb společně

Matteo Salvini.

Nacionalistické a protiimigrační strany chtějí před evropskými volbami spojit síly a po nich vytvořit novou frakci v...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz