Kdo může hlasovat korespondenčně?
Hlasovat v korespondenční volbě může hlasovat každý český občan starší 18 let, který pobývá v zahraničí. Zákon myslel i na kratší pobyty, jako v případě studentů, kteří vyjeli do zahraničí jen na jeden semestr.
Momentální forma zákona ale nepočítá s lidmi, kteří jsou v zahraničí pouze na dovolené. Důležité ale je, že každý, kdo chce takové možnosti využít, se nejprve musí zapsat do speciálního seznamu voličů.
Korespondenční volba pro Čechy v zahraničí prošla. Podpořil ji i Senát![]() |
Jak se registrovat?
Registrovat se do speciálního seznamu voličů lze několika způsoby. Osobně můžete žádost vyřídit na velvyslanectví či konzulátu v místě dlouhodobého zahraničního pobytu.
Poštou s úředně ověřeným podpisem.
Datovou schránkou přes Portál občana bude možné takovou žádost podat od 1. dubna 2025. V tomto případě je nutné mít telefonní číslo s českou předvolbou.
Zmocnění: zmocněná osoba může žádost podat osobně na velvyslanectví nebo generálním konzulátu.
Žádost o registraci musí vždy obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu voliče mimo území České republiky a adresu, kam mají být písemnosti potřebné pro hlasování zaslány.
Korespondenční volbu u Ústavního soudu nenapadneme, řekl Havlíček![]() |
Kdy se registrovat a kdy očekávat potřebné dokumenty?
Do seznamu voličů je třeba se registrovat nejpozději 40 dnů před termínem voleb. Adresu, na kterou chce volič zaslat dokumenty, je pak třeba nahlásit nejméně 35 dnů předem. Příslušné hlasovací dokumenty pak zastupitelský úřad zašle voličům nejpozději 25 dní před volbami.
Každý volič obdrží návod ke korespondenční volbě, identifikační lístek voliče, a dvě obálky: doručovací a úřední.
Volba
Dva dny před volbami je nutné si stáhnou a vytisknout volební lístek z webových stránek ministerstva zahraničních věcí. Poté je třeba vložit tento lístek do úřední obálky a zalepit ji. Tuto obálku je nutné spolu s podepsaným identifikačním lístkem vložit do doručovací obálky, tu zalepit a poslat na příslušné velvyslanectví či konzulát.