Neúspěch ve velkých městech může ČSSD dost uškodit, míní politolog

  10:57aktualizováno  10:57
Udržitelnost v zastupitelstvech větších měst může být pro budoucnost ČSSD rozhodující. „V politice platí, že sejde z očí, sejde z mysli, straně by to mohlo výrazně uškodit,“ míní politolog Miloš Gregor. Na to podle něj ostatně dojel také Jiří Paroubek, který se v sobotu neprobojoval do druhého kola senátních voleb.

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČSSD získala mnohem méně zastupitelů než při minulých volbách. Jak velký dopad to pro stranu může mít?
Ve chvíli, kdy sociální demokraté vypadnou ze zastupitelstev Prahy, Brna a dalších velkých měst, přestanou být na očích a myslích voličů. A to jim může výrazně uškodit. Zastupitelé ČSSD budou v malých obcích, kde často hraje to, že lidé kandidáta znají, větší roli než stranická příslušnost.

V komunálních volbách na Moravě dominuje ve většině volebních obvodů KDU-ČSL. Je to velké překvapení? 
KDU-ČSL bývá na Moravě tradičně silnější, zejména na jižní Moravě mívá pravidelně výrazně lepší výsledky než ve zbytku republiky. Je to dáno tím, že je Morava více nábožensky založená. Voliči zejména ve větších městech se rozhodovali s vědomím toho, že nebyli spokojeni s celostátním výkonem hnutí ANO, byť v Brně neměli problém s primátorem Petrem Vokřálem, a vybrali alternativu. 

Může mít takováto převaha KDU-ČSL na Moravě vliv na celostátní politiku? 
Myslím, že to funguje spíš naopak. Ve chvíli, kdy se straně nedaří na celostátní úrovni, může to ovlivnit i výsledky na komunální úrovni, protože voliči vidí, že strana je slabá. Ve chvíli, kdy bude strana silná na komunální úrovni, si voliči do příštích parlamentních voleb budou pamatovat, že u nich byla silná KDU-ČSL. 

Politolog Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Do druhého kola senátních voleb se za KDU-ČSL probojovali čtyři kandidáti. Je to dobrý výsledek?
Není to výrazné zklamání, na druhou stranu to není nic tak fantastického, jako před dvěma lety, kdy měla v tomto ohledu KDU-ČSL nadprůměrný volební výsledek. 

ODS si oproti posledním volbám polepšila. Je to pro stranu úspěch?
Troufám si říct, že se ODS bude snažit výsledek prezentovat jako úspěch. Za poslední čtyři roky fungování pořád opakuje, že má krizi za sebou a je na vzestupu. Pokud to bude mít podpořeno lepšími výsledky, tak se to bude snažit prezentovat jako důkaz toho, že je strana silná a voliči ji mají zvážit jako alternativu k hnutí ANO. 

Na druhou stranu se ODS snaží prosazovat jako největší opoziční strana k hnutí ANO. Takže je otázka, jestli jí to bude stačit... 
Jenže hnutí ANO nemá dramaticky víc hlasů. ODS se to bude snažit prezentovat tak, že dohání hnutí ANO v popularitě, má úspěšné zastupitele a je potřeba tento úspěch ještě víc promítnout do národní politiky.

Volby 2018

V Praze se na prvním místě předháněla ODS s Piráty, pozadu nezůstávala ani Praha Sobě. Naopak propad nastal u hnutí ANO. Co si o tom myslíte? 
ANO nejspíš doplatilo na to, že si voliči uvědomují, že uplynulé čtyři roky pod vedením jejich a Adriany Krnáčové nebyly vnímány nijak výrazně pozitivně. Něco jiného je, když kandidujete poprvé a máte značku subjektu, který může přinést změnu, a něco jiného je, když voliči mají s vaší stranou zkušenost a vy jenom vyměníte lídra, to někdy nemusí úplně stačit. 

Praha je přitom pro ANO velice důležitá. Mělo v ní masivní volební kampaň, řada politiků vnímá Prahu jako vlajkovou loď, která může udávat trendy. A  pokud se straně nepodaří udělat v Praze dobrý výsledek, může to znamenat, že slábne, takže ANO se na Prahu hodně soustředilo.

Vyvstal pro vás při sledování výsledků nějaký moment překvapení? 
Překvapením pro všechny je, jak vyrovnaný byl souboj v Praze. Takto těsně to nenapovídaly ani průzkumy veřejného mínění, ani podoba předvolební kampaně. Je tam propastný rozdíl mezi těmi, kteří mají jisté zastoupení na magistrátu a těmi, kteří se tam nedostanou. Otázkou je, jak bude vypadat povolební vyjednávání v některých městech, kde hnutí ANO dominuje, například v Ostravě. Na druhou stranu třeba v Plzni vede ANO nad ODS pouze těsně a dovedu si představit, že vytvoří koalici společně, nebo bude třeba vítěz vyšachován a dočkáme se situace, jako byla v minulých volbách. 

Comeback sociálního demokrata Jiřího Paroubka se konat nebude. Co na to říkáte?
Paroubek byl dlouho mimo politiku, což je problematické, protože v politice platí, že sejde z očí, sejde z mysli. Nešťastné pro něj bylo, že kandidoval v regionu, ke kterému nemá žádnou vazbu. Řada voličů se pak může logicky ptát, proč by ho měli volit, když se v tomto obvodu o nic nezasadil. Byl to soulad několika faktorů, které hrály v neprospěch Jiřího Paroubka.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Referendum o czexitu je nesmysl, řekl europoslanec Poc v Rozstřelu

Sociální demokraté ve svém programu do eurovoleb slibují například boj proti nerovnosti mezd či dvojí kvalitě potravin....

Evropané mají pocit, že jsou přehlíženi, řekl politolog Kubáček v Rozstřelu

V posledních několika dnech občané EU volili nové složení Evropského parlamentu. V Česku se vybíralo 21 poslanců v...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz