Nová tvář lidovců, místopředsedkyně strany, starostka obce Kravaře, bývalá Miss České republiky a Miss Europe z roku 1995 Monika Brzesková, dříve Žídková, bude jedničkou lidovců v Moravskoslezském kraji.
Další místopředseda strany, náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius, je lídrem v Ústeckém kraji.
„Snažili jsme se dát prostor mladým tvářím, jsou zde mezi námi zastoupeny ženy, stejně tak jako celá řada profesí,“ uvedl Výborný po jednání celostátního výboru KDU-ČSL, který lídry schválil jednomyslně.
Volební lídři KDU-ČSL
|
V koalici SPOLU budou prosazovat priority, na nichž lidovcům dlouhodobě záleží – podporu rodin, kvalitní vzdělání, dostupné bydlení i posílení venkova a regionů.
Zatím není jisté, jak přesně si rozdělí pozice lídrů kandidátky SPOLU občanští demokraté, lidovci a TOP 09. Zda bude poměr stejný jako před čtyřmi lety, tedy 9:3:2, nebo zda se to, že posílala ODS, zatímco druhé dvě strany spíše oslabují, projeví poměrem 10:2:2.
V Praze bude jako lídr lidovců na podzim kandidovat poslanec Tom Philipp, ve Středočeském kraji poslankyně Nina Nováková, v Jihočeském kraji místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.
Lídrem v Plzeňském kraji bude náměstek hejtmana Martin Rybár a v Karlovarském výtvarnice Olga Haláková. V Libereckém kandidátku povede režisér Viktor Kuna, v Královéhradeckém lékař Jiří Veselý.
Ve Zlínském kraji lidovce povede poslanec Róbert Teleky a na Vysočině Benjamin Činčila, který působí na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Lidovci pohrozili, že nepodpoří novelu se změnou financování nepedagogických pracovníků
Lidovci zároveň pohrozili, že by nemuseli podpořit novelu školského zákona. Celostátní výbor KDU-ČSL schválil usnesení, které vyzývá ministra školství za STAN Mikuláše Beka k okamžité a efektivní komunikaci s obcemi v souvislosti s novelou školského zákona. Ta má upravovat financování nepedagogických pracovníků, které by mělo nově přejít na zřizovatele škol.
„Většinu informací se dozvídáme z médií, což není úplně šťastné. Pevně věřím, že ministerstvo školství na tuto výzvu zareaguje a zahájí celý proces potřebného vysvětlování a komunikace,“ říká místopředsedkyně KDU-ČSL a starostka obce Kravaře Monika Brzesková.
Zamýšlená změna je podle lidovců nesrozumitelně a nedostatečně vysvětlována. „CV KDU-ČSL doporučuje, aby v případě, že reforma nebude dostatečně vysvětlena, poslanci ve třetím čtení novely školského zákona nehlasovali pro příslušný pozměňovací návrh,“ shodlo se vedení lidovců.
Stát má letos obcím a krajům poslat 11 miliard korun pro nepedagogické pracovníky
Ministr financí Zbyněk Stanjura v půli ledna po jednání vlády oznámil, že vláda vyřešila finance pro nepedagogické pracovníky školství. „Našli jsme konečný model financování nepedagogické práce,“ řekl Stanjura. Stát převede letos na kraje, města a obce 11 miliard korun.
Podle ministra školství za STAN Mikuláše Beka je změna pro nepedagogy výhodná. „Prostředky, které budou mít obce k dispozici, automaticky mezi roky budou narůstat, tak jak narůstají daňové výnosy,“ řekl.
Změnu bude podle vlády třeba prosadit pozměňovacím návrhem do novely školského zákona. „Podáme a budeme usilovat o schválení pozměňovacího návrhu k novele školského zákona,“ řekl Stanjura. Novela by podle něj měla začít platit nejpozději k 1. červenci 2025. Kraje podle Stanjury letos obdrží 3,4 miliardy korun, obce 7,6 miliardy.
Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od letošního září. Záměr převést financování nepedagogů na zřizovatele kritizovaly školské odbory, proti se postavilo i Sdružení místních samospráv.
V příštím roce se podle Stanjury počítá s nárůstem daňových příjmů asi o tři procenta, převedená částka pro obce a kraje by tedy činila celkem 32,4 miliardy korun. Jedná se o 22,2 miliard korun pro obce a 10,2 miliardy korun pro kraje, uvedl ministr financí.