Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Stát se musí postarat o hasiče, říká lídr KSČM na Vysočině Zahradníček

  12:01
Seriál předvolebních rozhovorů MF DNES a iDNES.cz s lídry jednotlivých stran, hnutí, formací a koalic na Vysočině pokračuje s jedničkou kandidátky KSČM Josefem Zahradníčkem. Ostřílený politik by se chtěl zaměřit na bezpečnost a veřejnou správu.

Komunista Josef Zahradníček patří ke služebně nejstarším politikům Vysočiny. Do tehdejší KSČ vstoupil v roce 1977 a ve veřejných funkcích se nepřetržitě pohybuje od roku 1981. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Čemu se chcete věnovat, pokud uspějete v nadcházejících volbách?
Ve Sněmovně jsem byl místopředsedou výboru pro bezpečnost, členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a členem podvýboru integrovaného záchranného systému. Vždycky jsem chtěl, aby na Vysočině a v celé České republice byla bezpečnost. A bezpečnost byla v Kraji Vysočina vždy hodnocena velice kladně. Pro občany je nejdůležitější, když ví, že v případě nebezpečí se mohou s důvěrou obrátit na složky Integrovaného záchranného systému. Chci se i nadále zasadit o to, aby členové těchto složek byli zajištěni materiálně i fyzicky, aby byli psychicky odolní a byli dobře finančně ohodnoceni, aby měli jistotu, že v případě, že se jim něco stane, se o ně stát postará. V případě jakýchkoli katastrof se vždy můžeme spolehnout na hasiče. Měli bychom proto pro ně vytvářet lepší a lepší podmínky.

Na co ještě byste se chtěl v případě úspěchu po volbách soustředit?
Podobně bych chtěl pokračovat v práci zmíněného výboru pro veřejnou správu. Nedaleko zde máme leteckou základnu Náměšť nad Oslavou, tu bych také chtěl i nadále podporovat. Myslím, že se dostatečně investuje do rozvoje a modernizace nemocnic, ale co mě trápí, je nedostatek lékařů: praktiků, dětských lékařů, zubařů. Na tento problém bychom měli poukázat a snažit se o jeho zlepšení.

Josef Zahradníček

 • Narodil se 18. března 1957 v Popůvkách, od roku 1978 žije ve Studenci na Třebíčsku. 
 • V letech 1977 až 1990 byl členem KSČ, od roku 1990 je členem nástupnické KSČM.
 • V letech 1981 až 1990 byl předsedou MNV Studenec, poté zdejším místostarostou a v letech 1994 až 2014 studeneckým starostou.
 • V letech 2013 až 2017 byl členem Poslanecké sněmovny, od roku 2016 je zastupitelem kraje.

Podporujete výstavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany?
Až se tento blok dostaví, bude už životnost stávajících bloků za hranou, i když je jejich bezpečnost a kontrola značná. Jsem dlouholetým podporovatelem tohoto záměru, je to program KSČM. Jenže už je pět minut po dvanácté, protože kdekoli ve světě výstavba bloku trvá patnáct až dvacet let, tak je na hraně zvládnout to, aby bylo Česko soběstačné ve výrobě elektřiny. V příštím roce začne Česká republika předsedat Evropské unii a já bych chtěl prosadit do zákona, že elektřina z jádra je obnovitelným zdrojem energie. Budoucnost vidím v přepracovávání jaderného paliva, protože i u vyhořelého paliva stále zůstává devadesát procent paliva dál využitelného. Na tom musí spolupracovat více států, tomu bohužel současná situace ve světě nenahrává. Myslím, že je to velký problém, protože tento výzkum bude velkou a klíčovou investicí. Bylo velkou chybou, že od jádra odstoupilo Německo. Kdyby pokračovalo, byl by také celkový pohled Evropy dnes jiný.

Jaký máte postoj k rychlovlaku, který by měl vést i přes Vysočinu?
Já mám k železnici velmi kladný vztah a je zarážející, že návrh na realizaci tohoto záměru přichází tak pozdě. V této době, když to řeknu lidově, nám už ujel vlak. Když se podíváme na Evropu, kam se posunula v tomto ohledu, bylo by třeba zeptat se dřívějších politických stran, které byly v Česku u moci, proč v tomto směru nic nekonaly. Apeloval bych na voliče, aby si v tom udělali pořádek a tyto strany nevolili, protože je riziko, že tyto strany nebudou rychlodráze nakloněny. A pokud se to nyní neuskuteční, už nikdy nebude moci Česká republika vést mezinárodní rychlodráhu přes své území.

Rozhovory s lídry

 • Rozhovorem s Josefem Zahradníčkem, krajským lídrem KSČM, pokračuje představení hlavních stran, jež v říjnových volbách usilují na Vysočině o křesla ve Sněmovně.

 • Pořadí určil výsledek posledních sněmovních voleb a u stran, které v nich tehdy nekandidovaly, průzkumy veřejného mínění.

 • Příští díl se zaměří na vysočinského lídra SPD Radka Kotena.

Harmonogram existuje, otázkou je realizace.
Jako krajští zastupitelé bychom ho měli znát, vyžadovat jeho plnění a hnát k odpovědnosti za plnění termínů konkrétní ministry. Dát tomu zelenou a jasně říci: v roce – například – 2025 zahájíme, 2027 budeme moci jezdit. Jenže stavební zákon je takový, že budou problémy s výkupy a cenami pozemků a odporem obcí, protože i dnes je jen v návrhu, kudy by to mělo vést. Pokud rychlodráha nebude v souladu s územními plány obcí, může to skončit u soudu a toho bych se osobně nerad dočkal.

Jak to změnit?
Ideální pro stavbu Dukovan i vysokorychlostní železnice by byl speciální zákon, aby bylo jasné, z čeho se to bude financovat, aby se různé organizace nemohly domáhat zdržení stavby. Bude to velký zásah do krajiny, ale bez toho to nepůjde. Obecně si myslím, že bychom měli přednostně řešit strategické problémy republiky. Evropská unie asi není to pravé ořechové pro Českou republiku, protože peněz na tzv. měkké projekty už bylo vynaloženo dost a v následujících obdobích už jich asi tolik nebude, abychom je investovali tam, kam to naše republika nejvíce potřebuje. Je dobře, že se opravují památky, že se staví sportovní stadiony, ale za čas, pokud si tyto podniky na sebe nevydělají, budou zase natahovat ruku po státu. Ne že bychom se neměli zajímat o svět, ale jako malá země mezinárodní situaci příliš neovlivníme.

Jedním z velkých problémů Vysočiny je kůrovec.
Ano, a myslím, že bylo v našich silách toho brouka v počátcích před jeho přemnožením zastavit. I na tento problém bych chtěl ve Sněmovně upozornit. Myslím, že nebyla chuť na začátku do toho šlápnout a přinutit vlastníky lesů, aby včas zasáhli. Ptejme se, proč stejný problémy nemají v Rakousku ve stejné nadmořské výšce?

Zmiňte svoje koníčky.
Už od dětství mě zajímala politika, o které jsem si povídal s dědou legionářem. Takže když jsem dostal nabídku vstoupit do KSČ, tak jsem neváhal a nikdy jsem toho nelitoval. Celý život jsem pracoval pro lidi. Nejsem přítelem politických turistů. Původně jsem se vyučil automechanikem a vystudoval SPŠ strojní v Třebíči. Pracoval jsem v JZD Hartvíkovice. Do Studence jsem přišel za prací někdy v roce 1979 a přišel jsem sem dělat funkci vedoucího autodílny. Dostal jsem tady byt, kde žijeme s manželkou dodnes. Radujeme se už i z vnučky a z vnuka. Manželka trpěla mou politickou kariérou, to se jí teď snažím vynahrazovat. S manželkou rádi lyžujeme, pracujeme na zahradě, jezdíme na kole, cestujeme.

Spravíte si jako automechanik sám ještě dnes auto?
Ano, starší auto opravím, ale u novějších vozů bez počítače na diagnostiku, jak víte, dnes nemáte moc šanci. Pořád mě táhne vůně benzinu, nafty, stále mám profesní průkaz, takže bych se mohl uchytit i ve své původní profesi. Jinak s manželkou rádi lyžujeme, pracujeme na zahradě, jezdíme na kole, cestujeme.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

 • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Auto po půlnoci srazilo a usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel

Na silnici I/38 na Jihlavsku auto v noci na dnešek srazilo chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Nemůžeme rozdělovat lidi podle očkování, tvrdí lídr SPD na Vysočině

Lídrem SPD pro letošní parlamentní volby je na Vysočině Radek Koten z Vojnova Městce. Právě s ním pokračuje série...

Tradiční bašta už ČSSD nespasila. Chce to radikální změnu, volá Vysočina

Velké zklamání převládlo v sobotu večer v jihlavském volebním štábu sociální demokracie. I když si ČSSD na Vysočině...

Na Vysočině definitivně končí éra Jiřího Běhounka, vyhrála koalice SPOLU

Vítězství koalice SPOLU, definitivní konec éry kdysi oblíbeného hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) a naopak stále...

Stupidní billboardy, podpásové útoky. Sesazenému lékaři kroužky nestačily

Druhým nejúspěšnějším kandidátem ANO na Vysočině z hlediska preferenčních hlasů se stal po lídrovi Drahoslavu Rybovi...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...