Sdružení kolem SPD získalo v krajských volbách pouhé dva mandáty. S jejich podporou tak vláda ANO a SOCDEM bude mít jen velmi těsnou většinu čítající 23 hlasů.
V té nakonec usedne ANO pouze se sociálními demokraty. Koalici podporou doplní sdružení SPD, Trikolóry a PRO. V devítičlenné radě obsadí hnutí ANO sedm křesel, na SOCDEM zbudou dvě. Všech devět členů bude uvolněných. Hejtmanem by se měl stát lídr ANO Martin Kukla, na starosti by měl mít zejména finance. Kraj Vysočina by měl dále mít čtyři náměstky hejtmana.
Za hnutí ANO dále v radě usednou dosavadní zastupitel kraje Otto Vopěnka, oba třebíčští místostarostové Miloš Hrůza a Pavel Franěk, podnikatel Jiří Horký, obchodní manažer a třebíčský zastupitel Pavel Řehoř a náměstek jihlavského primátora Jiří Pokorný. „V radě máme zkušené politické matadory i nové tváře,“ okomentoval výběr Kukla.
Sociální demokraté budou v krajské radě mít dva experty na zdravotnictví. Zasedne tam bývalý hejtman a lékař Jiří Běhounek, v nejužším vedení kraje bude dále pokračovat Vladimír Novotný, dosavadní náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví. Starosta Nového Města na Moravě a předseda SOCDEM Michal Šmarda v radě nebude.
Výbor pro bezpečnost a dostavbu Dukovan
Pro SPD byl nakonec vytvořen jeden výbor. Na starosti bude mít bezpečnost a dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. „Myslím, že v této oblasti máme rozhodně co nabídnout,“ prohlásil poslanec za SPD a krajský volební lídr Radek Koten. Právě on by měl post obsadit.
Sám je nyní ve Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny. „Je třeba držet bezpečnostní situaci v kraji minimálně na stávající úrovni, a to zejména v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany a příchodem tisíců pracovníků, kteří se na výstavbě budou podílet,“ podotkl Koten.
Z faktu, že nebudou zástupci SPD figurovat v radě kraje, Koten nikterak zhrzený není. S místem ve výboru je spokojen. „Mohu se jednání rady účastnit, působit jako poradní hlas,“ konstatoval.
Známý scénář. Na Vysočině je ve hře tichá podpora komunistů, za placené funkce |
Ve vedení Kraje Vysočině budou lidé, kteří zastávají více funkcí. Týká se to právě třeba Kotena. Jak ale tvrdí, své působení ve Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny i jako poslance vidí spíše jako přínos právě pro krajský výbor pro bezpečnost a dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. A vzdávat se jich nehodlá.
Také Martin Kukla, které je rovněž poslancem, zatím o položení svého poslaneckého mandátu neuvažuje. Dle jeho slov se nyní jedná ve Sněmovně o zásadních věcech, které jsou důležité i pro Vysočinu. Minimálně rok do příštích sněmovních voleb chce zastávat obě funkce.
STAN vyzývá k hledání jiných variant
Vzniku koalice ANO se sociální demokracií opírající se o hlasy SPD chtěli na poslední chvíli zabránit Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK-ED). Ti hned o víkendu po oslovení hnutím ANO společnou koalici odmítli. Nyní ale přišli s novým návrhem.
„Starostové pro Vysočinu pověřili předsedu Lukáše Vlčka (STAN) a Zdeňku Markovou (SNK-ED) dalším jednáním s ANO s cílem vytvořit stabilní krajskou radu s patřičnou oporou v zastupitelstvu Kraje Vysočina,“ informoval v krátké odpolední tiskové zprávě Vlček.
Před čtyřmi lety hlasitě ANO kritizovalo nás, když jsme zřídili výbor pro strategické projekty. Tehdy to označovalo za trafikářství. A teď udělalo ANO úplně to samé, naprosto bez skrupulí.
Vítězslav SchrekODS, končící hejtman Kraje Vysočina
Ten se zároveň pokoušel kontaktovat Martina Kuklu a navrhnout mu další jednání. Cílem starostů je ustanovit většinovou krajskou radu, která by se neopírala o sdružení vedené SPD. Pokus ale zřejmě přišel pozdě, koalice je podepsána.
„Naše nabídka stále trvá. Vyzvali jsme ANO, aby ještě zvážilo či přehodnotilo situaci. Chceme hledat jiné demokratické formáty. Ale jak se zdá, tady nejde o hodnoty, ale pouze o křesla,“ podotkl Lukáš Vlček.
„Peskovali nás za trafiku a udělají to samé“
Končící hejtman Vítězslav Schrek (ODS), který odmítl jít do koalice s hnutím ANO, se vzniku koalice podivuje. A to hned z několika důvodů. Zklamalo ho chování SOCDEM, s nímž byla ODS v koalici minulé čtyři roky. „Avizovali dopředu, že budou vládnout v podstatě s kýmkoliv,“ poznamenal Schrek.
Kritizuje pak i počínání ANO, které vytvořilo pro SPD placené místo předsedy výboru. „Před čtyřmi lety hlasitě ANO kritizovalo nás, když jsme zřídili výbor pro strategické projekty. Tehdy to označovalo za trafikářství. A teď udělalo ANO úplně to samé, naprosto bez skrupulí,“ kroutí hlavou.
Podle Schreka je z toho jasně patrné, že kritika ze strany hnutí ANO jsou vždy jen slova a nestojí za nimi ani žádná hodnota nebo čin. „My jsme se tehdy snažili vysvětlit, že je to nějaké standardní politické řešení, ovšem ta kritika z jejich strany byla neúprosná. A teď udělali to samé,“ podotýká končící hejtman.
Schrek sice na krajské úrovni koalici s hnutím Andreje Babiše odmítá, zároveň je ale sám členem jiné koalice s hnutím ANO na jihlavské radnici. A veřejně toto magistrátní spojenectví téměř nekritizuje.
Placené funkce ANO dřív tvrdě kritizovalo
Sociální demokraté mají s vládou opírající se o hlasy partnerů, kteří nejsou v radě kraje, bohaté zkušenosti. Od roku 2008 řídili Vysočinu osm let s tichou podporou komunistů. Obě strany neměly za tu dobu vůbec žádné spory. Komunisté za to měli na hejtmanství tři placená křesla předsedů výborů a komise, která byla podle opozice zbytečná.
Dokonce i členové hnutí ANO kritizovali před volbami v roce 2016 náplň práce tří komunistů, kteří za 57 tisíc měsíčně (pro každého) drželi u moci jednobarevnou vládu ČSSD. Za osm let této spolupráce dostali řádově miliony korun. „Pokud budeme zvoleni, tak se na to podíváme. Zarazilo mě, že každý má plat přes 55 tisíc korun. To jsou obrovské peníze,“ uvedl v roce 2016 tehdejší lídr ANO Josef Pavlík.
Krajské volby na Vysočině vyhrálo ANO, stávající koalice většinu nesestaví |
Krajské volby, které se uskutečnily 20. a 21. září, vyhrálo na Vysočině hnutí ANO s 18 mandáty. Až za nimi se umístila koalice Společně se Starosty pro občany (STO) v čele se současným vysočinským hejtmanem Vítězslavem Schrekem (ODS), jež získala jedenáct křesel. Čtyři mandáty si připsali Starostové pro Vysočiny (STAN), po třech křeslech potom SOCDEM a STAČILO! Dva mandáty mají SPD s Trikolorou a PRO.
Seskupení Společně spolupráci s ANO odmítlo, jednání s vítězem voleb nakonec přerušil i STAN. Zbývající strany v uplynulých dnech opakovaně potvrdily, že s vítězem voleb vyjednávají.