Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Nové vedení ČSSD je nutné, říká exhejtman Štěpán po volebním debaklu

  10:27
V čele sociální demokracie ještě stojí konzervatisté, ale už se formuje křídlo, které by stranu mohlo dovést zpět do Sněmovny. Mohl by u toho být i bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Jiří Štěpán | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nikdo jiný z posledního místa kandidátky ČSSD v celé republice nenasbíral tolik preferenčních hlasů jako Jiří Štěpán.

Srovnání snese jen sedmdesátiletý expremiér Vladimír Špidla, jenž ve své Praze z 25. místa získal víc. Přesto to nestačilo a ani Štěpán, ani žádný jiný sociální demokrat do Sněmovny neprošel.

Strana zaplatila za účast ve vládě, ale podle bývalého hejtmana Královéhradeckého kraje se před ní otevírá výjimečná možnost restartu. A protože by to měl být začátek, který se od některých nedávných stranických kroků zcela distancuje, musí to být s novým vedením.

A třeba i s dvaačtyřicetiletým Štěpánem, který se nikdy netajil skepsí z koaličního spojenectví ČSSD s vládnoucím hnutím ANO a v poslední prezidentské volbě jako jeden ze tří sociálnědemokratických hejtmanů otevřeně podpořil Jiřího Drahoše, a nikoli Miloše Zemana.

Také tímto krokem si Štěpán u některých spolustraníků vysloužil nálepku rebela. Ta se mu však nyní může hodit.

„Ukázalo se, že socdem nutně potřebuje jiné vedení než to bývalé. Sociální demokracie má bezesporu významné osobnosti. Například bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu anebo hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického,“ jmenoval Jiří Štěpán křídlo, ke kterému se sám počítá a které stále ještě úřadující vedení strany v čele s Janem Hamáčkem pokládá za odpadlické.

Hamáček po debaklu ČSSD rezignuje na funkci předsedy: 

9. října 2021

Cesta zpět vede přes komunál

Ostatně nejlepší důkaz podal sám Hamáček, když Tomáše Petříčka coby svého konkurenta v boji o předsednické křeslo v dubnu odvolal z postu ministra zahraničí.

Nejen tito muži jsou ale podle Štěpána zárukou obrody ČSSD. „Kromě nich to jsou i naši starostové a další, kteří sedí v krajských zastupitelstvech anebo dělají komunální politiku. A právě zde vidím cestu pro sociální demokracii, jak se znovu dostat na odpovídající pozice a v nich prospět regionům i celé zemi,“ řekl Jiří Štěpán.

„Tu facku jsme dostali, výsledky jsou zcela jasné a je zřejmé, že potřebujeme restart s jiným vedením. To současné mělo k dispozici veškeré možnosti, které chtělo. Proto je vhodná doba, aby si členové ČSSD řekli, kudy se chtějí vydat. Zda máme být stranou moderního evropského střihu, anebo stranou, která bude paběrkovat a bude stát mimo parlament.“

„Práce se nezříkám, pokud o mě bude zájem“

V pondělí 25. října zasedne předsednictvo ČSSD a mělo by vybrat termín volebního sjezdu. Hamáček už dal svou funkci k dispozici, o jménech nástupce se zatím pouze spekuluje.

Podle Netolického by stranu mohla vést Jana Maláčová. Řešit se však bude i hospodaření. Vždyť ČSSD v příštích čtyřech letech přijde o více než 66 milionů korun z příjmů státu. V tomto volebním období získá jen 62,6 milionu oproti 130,8 milionu z končícího období.

Štěpán by nejen díky velkému množství preferenčních hlasů, ale i dlouhodobé kritice vládního angažmá strany mohl být jedním z nejdůležitějších.

„Já se práce nezříkám, a pokud ČSSD bude mít zájem, rád pomohu. Obecně by regiony své zastoupení ve vedení strany mít měly. Sluší se poděkovat za preferenční hlasy. Znamená to, že voliči vnímají, čtou a dívají se, kdo a na jakém místě kandiduje. Vnímám to jako určitou pochvalu za předchozí práci. Jsem za to rád, ale pochopitelně ještě raději bych byl, kdyby byl lepší náš celkový výsledek,“ upozornil Štěpán.

Středočeský kraj
SPOLU 28,74%
203 091 hlasů
konečné výsledky
Karlovarský kraj
ANO 33,06%
43 081 hlasů
konečné výsledky
Ústecký kraj
ANO 35,61%
134 322 hlasů
konečné výsledky
Hlavní město Praha
SPOLU 40,02%
251 090 hlasů
konečné výsledky
Plzeňský kraj
ANO 29,03%
84 107 hlasů
konečné výsledky
Jihočeský kraj
SPOLU 29,09%
97 698 hlasů
konečné výsledky
Kraj Vysočina
SPOLU 28,00%
77 631 hlasů
konečné výsledky
Jihomoravský kraj
SPOLU 30,03%
187 497 hlasů
konečné výsledky
Zlínský kraj
SPOLU 27,78%
87 019 hlasů
konečné výsledky
Moravskoslezský kraj
ANO 33,73%
195 176 hlasů
konečné výsledky
Olomoucký kraj
ANO 29,77%
96 714 hlasů
konečné výsledky
Pardubický kraj
SPOLU 28,52%
78 163 hlasů
konečné výsledky
Královéhradecký kraj
SPOLU 28,58%
84 166 hlasů
konečné výsledky
Liberecký kraj
ANO 26,86%
59 515 hlasů
konečné výsledky
Svět
Piráti+STAN 50,47%
6 654 hlasů
průběžné výsledky
Volební obvody se vybarvují podle strany, která má nejvíce hlasů.

Vyjmenoval důvody, proč se podle něj ČSSD poprvé v historii samostatné republiky nedostala do Sněmovny: „Byli jsme jakýmsi béčkem hnutí ANO. Uškodila nám účast ve vládě. Bylo to také dominantní postavení premiéra a zároveň to, že se ČSSD nedokázala tvrdě vymezit vůči některým nápadům hnutí ANO. Například zrušení superhrubé mzdy, kdy se dohodly ODS a ANO, a způsobily tak více než stomiliardový výpadek v daňových příjmech. Právě to byl jeden z momentů, kdy socdem měla zcela jasně říct, že setrvání ve vládě není dál možné.“

S tímto názorem bezezbytku souhlasil i hejtman Martin Netolický: „Sociální demokracie měla jako poslední možnost odejít z vlády, když se prosazovalo zrušení superhrubé mzdy.“

Hamáčkovi oponenti mohou vrátit úder

I přes rozdílné názory a odstřihnutí se od Hamáčkova odkazu nelze vnímat Netolického, Šmardu, Petříčka ani Štěpána jako zrádce sociální demokracie. Možná spíš naopak by právě oni mohli stranu vrátit do Sněmovny.

„Silná identifikace se sociální demokracií je přítomná i u těch, kteří se stáhli do pozadí, ale neztratili politické ambice a vyčkávají, jak strana s hamáčkovským křídlem ve vedení uspěje,“ uvedl už dříve Jan Květina, politolog a historik z Historického ústavu Akademie věd a Univerzity Hradec Králové.

„Tato tendence se objevila již v květnu, tedy záhy poté, co Jan Hamáček začal ve straně razantně prosazovat svou personální linii a kdy jako reakce jeho oponentů vznikla vnitrostranická názorová platforma. Lze se domnívat, že právě z těchto struktur vzejde síla, která vrátí úder, iniciuje konec Hamáčka v čele strany a zahájí přestavbu sociální demokracie v novém pojetí – daleko méně konzervativním, méně národoveckém a kritičtějším vůči prezidentu Zemanovi,“ předpověděl politolog.

Chce vrátit ČSSD do hradeckého zastupitelstva

O tom, kudy a s kým v čele se ČSSD vydá, se rozhodne ještě na podzim. Štěpán se nabídl, že rád pomůže. Už nyní však před sebou vidí další důležitý úkol. Za rok v říjnu jsou komunální volby a strana už v zastupitelstvu Hradce Králové chybí tři roky.

„Komunální volby mají bezprostřední vliv na dění ve městě a každý politický subjekt nad tím musí přemýšlet. Naším úkolem je, aby sociální demokracie byla úspěšná nejen v Hradci, ale i v dalších městech kraje. Je otázka, zda to bude na vlastní kandidátce ČSSD nebo s nějakými nezávislými osobnostmi. Také má kandidatura je v řešení. Teď však potřebujeme několik málo týdnů, abychom si řekli, co se stranou dál,“ konstatoval Štěpán.

  • Nejčtenější

Stavba apartmánových domů mění Krkonoše. Vznikají už i v Černém Dole

Stavba rekreačních bytů ve východních Krkonoších nabírá na obrátkách, staví se i v jednom z nejmenších krkonošských...

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

V Česku vychováváme primadony, cizinci prospějí. Trenéři Hradce o hokejové nouzi

Premium Potká se Francouz, Kanaďan, Fin a Slovák. Ne, není to začátek vtipu. Kosmopolitní složení hradecké kabiny spíš slouží...

S čerstvě potvrzeným covidem chtěl ujet hlídce, hned za vesnicí naboural

Přímo před palubní kamerou policejního vozu převrátil auto do příkopu ujíždějící řidič na Královéhradecku. Honička tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto v Hořicích srazilo ženu, která přecházela mimo přechod. Na místě zemřela

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily v sobotu odpoledne do Hořic na Jičínsku....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Poslanecké matadory Spolu přeskočil v hradeckém kraji ředitel gymnázia

V Královéhradeckém kraji vyhrála volby do Poslanecké sněmovny koalice SPOLU s 28,6 procenty hlasů. Těsně předstihla...

Exposlanci z Královéhradeckého kraje se vracejí do ordinací i na radnici

Šest exposlanců z Královéhradeckého kraje řeší, co budou dělat po odchodu ze Sněmovny. Někteří neskrývají znechucení z...

Skokan voleb je překvapený a vděčný. Ředitelování na gymnáziu zváží

Bez politických zkušeností, zato s obrovskou podporou preferenčních hlasů jde do Sněmovny čtyřiatřicetiletý Matěj...

Z někdejší věznice gestapa v Trutnově chtějí mít občané ráj techniky

Bývalé vězení v Trutnově se do tří až pěti let změní v centrum technických dovedností. Má nadchnout pro mechaniku a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...