Kandidát na prezidenta Marek Hilšer s manželkou Monikou na tiskové konferenci,...

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer s manželkou Monikou na tiskové konferenci, kde oznámil, že má k dispozici jedenáct podpisů senátorů a může tedy kandidovat na Hrad. | foto: ČTK

Lékař Hilšer zabojuje o Hrad, nakonec s pomocí jedenácti senátorů

  • 710
Marek Hilšer, lékař a vysokoškolský učitel, je další, kdo se zúčastní volby prezidenta v lednu příštího roku. Svůj zájem o volbu na Hrad avizoval již dříve, když řekl, že se pokusí nasbírat 50 tisíc podpisů občanů. Nakonec mu kandidaturu umožní jedenáct senátorů, kteří ho podpořili.

„Podpořili mě především nezávislí senátoři,“ uvedl. Jmenoval senátory Václava Lásku, Ladislava Kose či Jana Žaloudíka. „Potřebujeme prezidenta, který bude ctít ústavu a který bude odvážný,“ řekl Hilšer na tiskové v pražské Lucerně.

„Ve funkci bych dělal mnohé jinak než současný prezident, například bych chtěl hledat způsoby, jak tlumit spory a sjednocovat společnost, nikoli ji rozdělovat. V zahraniční politice bych jednal v souladu s vládou a především bezpečnostními zájmy České republiky. V rámci prezidentských pravomocí se se chci zabývat krizí ve zdravotnictví a školství,“ nastínil své představy Marek Hilšer, který zájem o Hrad deklaroval jako jeden z prvních. 

Tehdy prohlásil, že bude ryze občanský kandidát a nebude spoléhat na poslance ani senátory. Když zjistil, že nasbírat 50 tisíc podpisů na ulici je pro něj až příliš těžký úkol, změnil názor. „Byla to obrovská zkušenost a okno do duše národa,“ řekl k podpisům, které sbíral na ulici. Nasbíral 43 850 podpisů, což není dost. „Rozhodl jsem se, že nechci, aby to úsilí přišlo nazmar,“ uvedl Hilšer.

Kdo může kandidovat díky politikům a kdo díky petici občanů

Díky podpisům senátorů může kandidovat také Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii a spolupracovník exprezidenta Václava Havla, a podpisy od poslanců získali exšéf největší české automobily Autoškoda Mladá Boleslav Vratislav Kulhánek i lídr Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Ti všichni se tak postaví prezidentovi Miloši Zemanovi, bývalému šéfovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi a textaři a bývalému spolumajiteli sázkové kanceláře Fortuna Michalu Horáčkovi. Tato trojice na rozdíl od výše zmíněných dokázala získat více než 50 tisíc podpisů občanů pod petici a i podle sázkových kanceláří jsou Zeman, Drahoš a Horáček favorité hradní volby.

Kandidaturu s podpisy poslanců podal i hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Dostatek senátorských podpisů deklaroval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, o kandidatuře se chce rozhodnout na poslední chvíli. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50 tisíc podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

Do voleb se mohou přihlásit zájemci, kteří se získají buď padesát tisíc ověřených podpisů občanů, nebo od deseti senátorů nebo od dvaceti poslanců. Z parlamentních stran na rozdíl od minulých voleb v roce 2013 pravděpodobně svého kandidáta žádná nepostaví. ODS se zatím k tomu nevyjádřila a lídr hnutí SPD Tomio Okamura, který usiluje o křeslo ve vládě, se rozhodne až na poslední chvíli. Andrej Babiš ale SPD ve své vládě nechce.

Transparentní účty uchazečů o Hrad

Uchazeči o post prezidenta měli do 4. září povinnost zřídit vlastní transparentní účet. Stav těchto účtu můžete sledovat na speciálních grafech portálů iDNES.cz a Lidovky.cz v článku „Zájemci o Hrad žádají veřejnost o peníze, sledujte pohyb na jejich účtech“.

Marek Hilšer v Kauze dne Rádia Impuls (únor 2017):

16. února 2017


Výsledky pro vaši obec

Video