iDNES.cz / Volby

 • Úterý 21. května 2019 Monika

Hlavní menu

Menu rubriky

 • Evropský parlament 2019
 • Kandidátky
 • Inventura hlasování
 • Archiv

 • Češi se zajímají o životní prostředí. V eurovolbách je to pro ně priorita

    11:16aktualizováno  11:16
  Pro čtyři z pěti potenciálních českých voličů jsou před volbami do Evropského parlamentu prioritou témata spojená s ochranou životního prostředí a zvířat. Češi se zaměřují na to, zda má politický subjekt v programu body jako jsou udržitelné zemědělství či snižování znečištění ovzduší.

  Poslanci Evropského parlamentu (26. března 2019) | foto: Reuters

  Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos MORI, do kterého se zapojilo 11 členských zemí Evropské unie. 

  Fotogalerie

  Boj proti klimatickým změnám považuje za hlavní prioritu pro evropské volby 69 procent českých potenciálních voličů. Ve zbývajících deseti zemích je toto téma prioritou v průměru pro 77 procent respondentů. Nejvíce zajímá voliče v Itálii, a to z 84 procent.

  Zato udržitelnost zemědělství je důležitá pro české respondenty více (83 procent) než činí průměr zapojených zemí (80 procent). Jde o nejdůležitější téma pro tuzemské voliče z těch, která se týkají životního prostředí. 

  Ochrana proti extrémnímu počasí (suchu, vedru, povodním) je důležitá pro sedm z deseti českých potenciálních voličů.

  Podle ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM Martina Buchtíka je jedním z obecně důležitých témat týkajících se životního prostředí omezení emisí v osobní dopravě. 

  Průzkum: Eurovolby by s náskokem vyhrálo ANO, druhá ODS

  „V naší průmyslově orientované zemi skoro neprosaditelná věc, protože se tam kloubí různé jiné zájmy. Česká veřejnost je hodně nastavená tak, že největší znečišťovatelé jsou v Asii, takže Evropská unie by měla omezovat asijské trhy,“ popsal Buchtík.

  „Naopak máme velkou tradici v chráněných krajinných oblastech a národních parcích, tam je to téma silné. Tam se lidé shodují, že chráněná krajinná oblast musí mít zvláštní režim a je potřeba s ní pracovat,“ doplnil k problematice. 

  Za nejdůležitější téma eurovoleb považují Češi ochranu před teroristickými útoky (86 procent). Kromě ekologických záležitostí je pro voliče zásadní snaha o ukončení daňových rájů a obrana hodnot, jako jsou lidská práva a demokracie.

  Celkově EU Čechy nezajímá

  Celkově je ale pro českou populaci téma Evropské unie nezajímavé a vzdálené. Jen zhruba pět až deset procent lidí se aktivně unií zabývá a vyhledává si o ní informace.

  „O informace o Evropské unii se lidé moc nezajímají. Když už na nějaké narazí, tak jsou pro ně složité, nezáživné, plné mystifikací,“ uvedl Buchtík.

  Zlomek občanů se o unii aktivně zajímá, zhruba třetina pak podle něj na nějakou informaci občas narazí v médiích nebo zprostředkovaně. „Většina populace si o Evropské unii jako o tématu vůbec nepovídá,“ doplnil. 

  „O informace o Evropské unii se lidé moc nezajímají. Když už na nějaké narazí, tak jsou pro ně složité, nezáživné, plné mystifikací,“ uvedl Buchtík.

  Podle ředitele ústavu na českou veřejnost fungují jednoduché slogany typu, že je EU byrokratická, nepřehledná či složitá.

  Lidí, kteří jsou vyloženě prounijní, je v české populaci zhruba 15 procent, uvedl Buchtík. Jsou ale aktivnější u voleb. „Čtvrtina z těch, kteří skutečně půjdou volit, jsou prounijní, což nahrává liberálním proevropským stranám,“ řekl. Naopak vysloveně negativních vůči EU je zhruba 18 procent občanů. V celkovém poměru voličů budou tvořit zhruba desetinu, poznamenal Buchtík. 

  Průzkum se uskutečnil v lednu a zúčastnilo se jej 2000 potenciálních českých voličů mezi 18 a 65 lety. Lidé, kteří byli rozhodnuti, že nepůjdou k volbám, se průzkumu neúčastnili.

  Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Češi rozhodují o 21 europoslancích, kandidátky jsou jednotné pro celou republiku. Před pěti lety získaly ANO, ČSSD a TOP 09 se STAN po čtyřech europoslancích, KDU-ČSL a KSČM po třech europoslancích, ODS dva a Svobodní jednoho.

  Autoři: ,

  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

  Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

  Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

  Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

  Ilustrační snímek

  Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

  Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

  ZŠ Za Chlumem Bílina

  Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

  VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

  Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

  Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

  Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

  Ilustrační snímek

  Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

  Další z rubriky

  Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO

  Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně před...

  Chceme sami rozhodovat, kdo v naší zemi bude žít a pracovat, řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při startu...

  TOP 09 si „vypůjčila“ slogan fotbalové Slavie. Neřešíme to, vzkázal Tvrdík

  Plakát fotbalové Slavie „Spolu jsme silnější“

  Fotbalová Slavia v těchto dnech bojuje o to, aby po dvou letech opět získala ligový titul. Představitelé politických...

  Rétorika stran v kampani je umírněná. Nejvěcněji komunikují Zelení a Piráti

  Francouzští studenti s vlajkou EU u Červencového sloupu na náměstí Bastily v...

  Rétorika politických stran před volbami do Evropského parlamentu je oproti loňským volbám umírněnější. Nejvěcněji...

  PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
  PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

  Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

  Najdete na iDNES.cz