Teď máme právo jednat o brexitu, tlačí na vládu sebevědomý vítěz Farage

  10:57aktualizováno  11:44
Strana pro brexit by se měla účastnit jednání o odchodu Britů z Evropské unie. Prohlásil to předseda strany a europoslanec Nigel Farage poté, co drtivě vyhrál eurovolby. Podle agentury Reuters říká, že pokud mu vláda odmítne vyhovět a Británie neodejde do stanoveného data, Farage obě velké strany porazí i v dalších volbách.

„Měli bychom být součástí (vyjednávacího) týmu, to je docela zřejmé,“ řekl Farage během sčítání hlasů v Southamptonu. Jeho Strana pro brexit, kterou založil teprve před šesti týdny, v Británii dominovala. Podle BBC vyhrála v devíti z deseti regionů a celkem získala 32 procent hlasů.

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Příštímu britskému premiérovi, o kterém bude jasno až po 7. červnu, už nyní vzkázal jedno: 

„Pokud Spojené království EU neopustí do 31. října, můžete očekávat, že toto překvapení zopakujeme v příštích parlamentních volbách,“ varuje Farage s tím, že toto datum bude pro britské voliče stejně přelomové, jako byl svého času 29. březen, kdy měla Británie odejít podle původních plánů. 

Podle listu The Guardian Farage také prohlásil, že konzervativcům nevěří, že se jim podaří dostat zemi z EU, ať už se předsedou a novým premiérem stane kdokoliv.

Pokud kvůli neshodám kolem brexitu nepadne vláda, další volby se budou konat až za tři roky. I přesto se na ně chce Farage připravit a svou poslední výhru pořádně využít. V eurovolbách jeho stranu volilo přes pět milionů lidí. Podle svých slov je Farage odhodlaný Stranu pro brexit na případné předčasné volební klání pořádně připravit, aby měla potřebné kandidáty. 

Farage také zdůrazňuje, že se mu nelíbí současný většinový volební systém v zemi a že ho chce změnit. „Systém se dvěma politickými stranami, který tolik ovlivňoval dění v posledních sto letech, je teď poprvé opravdu v problémech,“ upozorňuje.

Podle agentury Reuters by žádný britský premiér Farage k brexitovým jednáním nepustil, dlouholetý europoslanec si navíc otevřeně přeje tvrdý brexit, tedy odchod z EU bez rozvodové dohody. I přesto je drtivý úspěch Farage v eurovolbách pro konzervativce znamení, že se musí vydat jinou cestou než dosavadní premiérka Theresa Mayová.

Eurovolby 2019

Ta minulý týden odstoupila i proto, že v Londýně nedokázala prosadit brexitovou dohodu vyjednanou s EU. O její místo má zájem třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt Hancock. Zatím je kandidátů sedm.

„Volby přinesly obrovské poselství, ze kterého se labouristé i konzervativci mohou poučit, ale nečekám, že to udělají,“ míní Farage. Ten i přes své opětovné zvolení do europarlamentu na podobu odchodu Británie z EU nebude mít velký vliv, rozhodnout se totiž musí v parlamentu britském, dodává agentura.

Zatímco Farage získal se svými stranickými kolegy 32 procent hlasů (28 křesel), vládnoucí konzervativci premiérky Mayové skončili až pátí a podle neoficiálních výsledků na webu Evropského parlamentu mají jen 8,7 procenta hlasů. 

Opoziční labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna obsadili třetí místo se 14 procenty. Za Faragem pak skončila i centristická strana Liberální demokraté, která od britských voličů zřejmě získala 18,6 procenta hlasů (15 křesel). Jejich cílem je podle volebního sloganu „zastavit brexit“. V končícím funkčním období měla v Evropském parlamentu jediného zástupce. Polepší si také zelení, kteří rovněž s odchodem Británie z unie nesouhlasí.

Výsledky ze Skotska se očekávají po poledni, zatímco sčítaní hlasů v Severním Irsku začalo teprve v pondělí. Výsledky by tak měly být jasné až v úterý.  Volební účast ve Spojeném království byla těsně pod hranicí 37 procent.  Na místech, kde v brexitovém referendu voliči před třemi lety hlasovali spíše pro setrvání v EU, se účast zvýšila oproti eurovolbám z roku 2014. Tam, kde převládali zastánci brexitu, byla účast nižší.

V celkovém součtu podle BBC s odkazem na aktuální výsledky získaly probrexitové strany 35 procent hlasů, zatímco strany, které jsou proti vystoupení Britů z EU, mají celkem 40 procent. Zbytek tvoří konzervativci a labouristé.

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volební noc v Evropském parlamentu

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Osud generála Blaška: velení armádě, rodinná tragédie, cesta do Bruselu

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji

Dvě křesla v Evropském parlamentu získalo hnutí SPD Tomia Okamury. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida zamíří do...

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

Malé triumfy: „Trollové“ zvítězili ve dvou vesnicích, ČSSD ovládlo Chobot

Vlajka ČR a EU před volební místností v kulečníkovém klubu ve Zlíně, kde 25....

Volby do Evropského parlamentu přinesly očekávané vítězství hnutí ANO, a překvapivě vysokou volební účast. Zatímco...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO - SILNOPROUD

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz