Doporučujeme

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Protiunijní Národní sdružení Marine Le Penové podle konečných výsledků vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. Proevropskou koalici prezidenta Emmanuela Macrona Obrodu předstihla o 0,9 procenta a celkem získala 23,31 procenta hlasů. Konečný výsledek voleb oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

Podle přesných údajů získalo Národní sdružení (RN) 23,31 procenta hlasů a prounijní formace Obroda, jejímž základem je Macronova republika v pohybu (REM), 22,41 procenta. Obě formace tak budou mít v EP po odchodu Velké Británie z Evropské unie po 23 mandátech, napsala agentura AFP.

Na třetím místě, se 13,47 procenta hlasů, skončili Zelení a jejich strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV) bude mít v EP 13 křesel. Republikáni mají 8,48 procent hlasů, což odpovídá osmi poslancům. Levicová Nepodrobená Francie (LFI) a socialisté budou mít po šesti poslancích s výsledky 6,31, respektive 6,19 procenta hlasů.

Fotogalerie

Ve Francii přišlo v neděli k urnám 50,12 procenta voličů, což je o osm procentních bodů více než v minulých evropských volbách v roce 2014.

Le Penová, která v kampani tradičně sázela na protiunijní rétoriku, potvrdila stoupající trend svých preferencí z posledních průzkumů. Macronova strana šla do voleb s ambicí vyhrát v době poznamenané protesty takzvaného hnutí žlutých vest.

Podle Elysejského paláce je prohra s protiunijní stranou zklamáním, nikoli však důvodem pro změnu politiky. S ohledem na současné politické poměry i na výsledky vládních stran v předcházejících evropských volbách je výsledek „čestný“, řekl agentuře Reuters činitel Macronova úřadu.

Le Penové strana vyhrála ve Francii i minulé volby do EP, před pěti lety získala téměř 25 procent a měla náskok pěti bodů před republikány.

„Gratuluji Jordanovi a všem našim kandidátům. Byla to nádherná kampaň a já rovněž děkuji všem aktivistům, kteří se zmobilizovali a pomohli nám. Jste to vy, kdo nám vítězství umožnil,“ napsala na Twitter Le Penová, která gratulovala volebnímu lídrovy strany, teprve třiadvacetiletému Jordanu Bardellovi. 

26.května 2019 v 22:32, příspěvek archivován: 27.května 2019 v 00:01

Bravo à toi Jordan, ainsi qu’à tous nos colistiers et nos militants pour cette belle campagne. Et merci à tous ceux qui se sont mobilisés : cette victoire, c’est vous qui l’avez rendue possible ! MLP #LaVictoireDuPeuple https://t.co/e2EEKXptPa

„Je to vítězství Francouzů opovrhovaných, bitých a urážených Emmanuelem Macronem,“ komentoval nedělní výsledky mluvčí Národního sdružení (RN) Sébastien Chenu. Sama Le Penová označila úspěch za „vítězství lidu, který si s hrdostí a důstojností vzal zpět moc“.

Největším překvapením je podle francouzských médií zřejmě vzestup ochránců životního prostředí sdružených ve straně Evropa Ekologie-Zelení (EELV), která výrazně překročila odhady předvolebních průzkumů. 

Eurovolby 2019

Její volební lídr Yannick Jadot označil výsledek za součást celoevropské vlny úspěchů zelených stran, které si výrazně polepšily například v Německu či Belgii.  „Francouzi také chtějí, aby se ekologie stala ústředním tématem jejich životů,“ řekl v reakci na úspěch své strany Jadot.

Do EP se dostanou ještě republikáni, kteří si výrazně pohoršili a získali přes osm procent hlasů či socialisté, kteří překročili šest procent stejně jako levicová strana Nepodrobená Francie (LFI).

Témata: Emmanuel Macron, Francie, Marine Le Penová, Evropský parlament, Prezident republiky, Národní sdružení (dříve Národní fronta), Republikánská strana, Reuters, Europe Écologie - Les Verts, Belgie, koalice, Německo