Osud generála Blaška: velení armádě, rodinná tragédie, cesta do Bruselu

  13:32aktualizováno  13:32
Dvě křesla v Evropském parlamentu získalo hnutí SPD Tomia Okamury. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida zamíří do Bruselu i Hynek Blaško. Generál v záloze a bývalý velitel Společných sil Armády České republiky, ale také otec, kterého potkala tragická událost. Pedofil zavraždil Blaškova devítiletého syna. Europoslanec poté spustil projekt Přijdu včas, který měl pomáhat dětem v ohrožení.

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji | foto: archiv SPO

Nově zvolený europoslanec Hynek Blaško získal čtvrtý nejvyšší počet preferenčních hlasů mezi kandidáty ze všech politických uskupení, celkem ho zakroužkovalo 47 505 lidí. To ho z osmého místa na kandidátce SPD posunulo dokonce i nad lídra hnutí Ivana Davida.

„Tato důvěra je obrovsky zavazující,“ komentoval svůj úspěch krátce po zvolení. „Pro mě je na prvním místě moje vlast, až poté je všechno ostatní,“ upřesnil Blaško své priority v Evropském parlamentu.

Eurovolby 2019

Blaško prožil v armádě necelých čtyřicet let, vypracoval se až na velitele Společných sil armády České republiky. V té vydržel až do odchodu do důchodu. Jenže respektovaný voják a dřívější národní vojenský představitel Česka při NATO otočil. Na svých sociálních sítích kritizuje Severoatlantickou alianci, šíří dezinformace a před volbami ho podporovaly dezinformační weby.

„Běžte v sobotu (ne v pátek, kvůli falšování volebních uren v noci) k volbám a kroužkujte na kandidátce SPD pana generála Hynka Blaška, kterého jsme identifikovali jako vlastenecky nejbližšího kádra myšlence vystoupení z EU a z NATO, i když současné vedení SPD ani jednomu není nakloněno v této době,“ stojí například v jednom z článků na webu Aeronet.

Volby vyhrálo ANO, posiluje ODS. Sociální demokracie je bez europoslance

Změnu Blaškova smýšlení mohla podle lidí z jeho okolí, na které se odkazují Lidové noviny, podnítit rodinná tragédie. V roce 2008 jeho devítiletého syna Jakuba znásilnil a zabil Antonín Novák. Slovenský pedofil nakonec za svůj čin dostal doživotní trest. O pár měsíců později přišel Blaško i o svou partnerku a Jakubovu matku. Ve svém bytě se otrávila plynem.

Někdejší člen Strany Práv Občanů (SPO) stojí za projektem Přijdu včas. Dětská hřiště chce vybavovat speciálními hodinami s bezpečnostním hlásičem. Dětem v ohrožení mají urychlit spojení na policii. Hodiny totiž skrz tlačítko zavolají na služebnu městské policie, která může vyslat hlídku. Zneužití systému má podle Blaška zabránit osvěta na školách. Například Pardubice však v roce 2014 hlásiče u dětských hřišť odmítly.

Velitel Velitelství společných sil Hynek Blaško (vlevo) sleduje překonávání vodní překážky na vodním cvičišti Barnov.

Hynek Blaško (vlevo) jako velitel Společných sil AČR

Politicky se začal Hynek Blaško angažovat v krajských volbách roce 2016. Za SPO se stal krajským zastupitelem na Vysočině. O rok později se za stejnou stranu neúspěšně ucházel o post poslance. Nepodařilo se mu proniknout ani do Senátu, do něj kandidoval loni jako nestraník za hnutí SPD v obvodu č. 44. Ze čtrnácti kandidátů skončil sedmý se ziskem 6,35 procenta hlasů a nepostoupil do druhého kola. Teď usedne v Evropském parlamentu jako jeden ze dvou europoslanců SPD.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přežil skandály a je ještě úspěšnější. V Polsku vyhrál Kaczyński, píší média

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski...

Evropské volby v Polsku mají jediného vítěze, a tím je Jaroslaw Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost...

Řecká vládní strana v eurovolbách drtivě prohrála, chce předčasné volby

Řecký premiér Alexis Tsipras reaguje na výsledky voleb do Evropského...

Řecko směřuje k předčasným volbám. A to kvůli výsledkům voleb do Evropského parlamentu, kde vládní levicové hnutí...

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz