Evropští lidovci budou v eurovolbách nejsilnější stranou, odhadují průzkumy

  12:34aktualizováno  12:34
Středopravá Evropská lidová strana by si měla opět udržet svou silnou pozici v novém složení Evropského parlamentu. Vypovídá to z posledních odhadů výsledků na základě průzkumů v jednotlivých členských zemích. Evropští lidovci by tak získali 180 křesel, sociální demokraté na druhém místě pouze 149.

Evropští lidovci zůstanou i po volbách v květnu v Evropském parlamentu nejsilnější frakcí. | foto: Reuters

Čtvrteční publikovaný odhad předpokládá na základě dění kolem odkladu brexitu účast Británie v eurovolbách, a tedy rozdělení celkem 751 mandátů. Tisková služba europarlamentu připomíná, že přesné složení budoucích frakcí v Evropské parlamentu bude jasné až poté, co na základě voleb tato zastřešující uskupení získají konečnou podobu.

Ve skupině „jiné“ je tak v odhadu výsledků zařazeno 62 mandátů stran, které mají naději na vstup do europarlamentu, nyní ale v žádné frakci zastoupeny nejsou. Výrazný úspěch může například právě v Británii zaznamenat euroskeptik Nigel Farage a jeho nová Strana pro Brexit.

Fotogalerie

Obě největší frakce, tedy Evropská lidová strana (EPP) i sociální demokraté (S&D), ale proti své stávající síle zřejmě oslabí. Lidovci, kam nyní patří čeští europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09, mají nyní 217 křesel, socialisté 186.

Třetím nejsilnějším uskupením má po eurovolbách podle nejnovějších odhadů být liberální frakce ALDE se 76 zástupci. Posílí tak z nynějších 68 europoslanců, mezi nimiž jsou i ti zvolení za české vládní hnutí ANO.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), kterou do voleb jako takzvaný „spitzenkandidat“ vede předseda české ODS Jan Zahradil, by měla mít i s britskými konzervativci 66 mandátů. To je o deset méně než dosud. O pět křesel z 52 na 57 by si měli polepšit Zelení.

Česko by mělo získat 21 mandátů, z toho 8 ANO

Levicová GUE/NGL - kam patří i čeští komunisté - by místo 52 europoslanců měla mít 46. Výrazněji - ze 37 na 62 mandátů - si podle odhadů polepší nacionalistické strany sdružené v uskupení ENF (Evropa národů a svobody). O něco si polepší i druhá podobná frakce EFDD, která by místo 41 křesel měla získat 45.

V případě České republiky odhady předpokládají osm mandátů pro ANO, čtyři pro Piráty, tři pro ODS, dva pro společnou kandidátku TOP 09, STAN a Zelených a po jednom europoslanci pro ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPD.

Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice letos konat 24. a 25. května, vybírat se bude 21 europoslanců. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným.

Co vše řeší Evropský parlament:


Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Osud generála Blaška: velení armádě, rodinná tragédie, cesta do Bruselu

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji

Dvě křesla v Evropském parlamentu získalo hnutí SPD Tomia Okamury. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida zamíří do...

Čeští nováčci v Bruselu hledají frakce: Piráti k Zeleným, SPD k ENF

Vlajka ČR a EU před volební místností v kulečníkovém klubu ve Zlíně, kde 25....

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července, už nyní se ale nově i staronově zvolení europoslanci...

V Bruselu začal summit. Jméno nového šéfa komise chtějí mít lídři v červnu

Manfred Weber přichází na schůzku Evropské lidové strany před summitem EU v...

Prezidenti a premiéři osmadvaceti zemí Evropské unie chtějí znát jméno osoby, kterou europarlamentu navrhnou jako...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volební noc v Evropském parlamentu

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz