iDNES.cz / Volby

  • Neděle 26. května 2019 Filip

Evropští lidovci budou v eurovolbách nejsilnější stranou, odhadují průzkumy

  12:34aktualizováno  12:34
Středopravá Evropská lidová strana by si měla opět udržet svou silnou pozici v novém složení Evropského parlamentu. Vypovídá to z posledních odhadů výsledků na základě průzkumů v jednotlivých členských zemích. Evropští lidovci by tak získali 180 křesel, sociální demokraté na druhém místě pouze 149.

Evropští lidovci zůstanou i po volbách v květnu v Evropském parlamentu nejsilnější frakcí. | foto: Reuters

Čtvrteční publikovaný odhad předpokládá na základě dění kolem odkladu brexitu účast Británie v eurovolbách, a tedy rozdělení celkem 751 mandátů. Tisková služba europarlamentu připomíná, že přesné složení budoucích frakcí v Evropské parlamentu bude jasné až poté, co na základě voleb tato zastřešující uskupení získají konečnou podobu.

Ve skupině „jiné“ je tak v odhadu výsledků zařazeno 62 mandátů stran, které mají naději na vstup do europarlamentu, nyní ale v žádné frakci zastoupeny nejsou. Výrazný úspěch může například právě v Británii zaznamenat euroskeptik Nigel Farage a jeho nová Strana pro Brexit.

Fotogalerie

Obě největší frakce, tedy Evropská lidová strana (EPP) i sociální demokraté (S&D), ale proti své stávající síle zřejmě oslabí. Lidovci, kam nyní patří čeští europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09, mají nyní 217 křesel, socialisté 186.

Třetím nejsilnějším uskupením má po eurovolbách podle nejnovějších odhadů být liberální frakce ALDE se 76 zástupci. Posílí tak z nynějších 68 europoslanců, mezi nimiž jsou i ti zvolení za české vládní hnutí ANO.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), kterou do voleb jako takzvaný „spitzenkandidat“ vede předseda české ODS Jan Zahradil, by měla mít i s britskými konzervativci 66 mandátů. To je o deset méně než dosud. O pět křesel z 52 na 57 by si měli polepšit Zelení.

Česko by mělo získat 21 mandátů, z toho 8 ANO

Levicová GUE/NGL - kam patří i čeští komunisté - by místo 52 europoslanců měla mít 46. Výrazněji - ze 37 na 62 mandátů - si podle odhadů polepší nacionalistické strany sdružené v uskupení ENF (Evropa národů a svobody). O něco si polepší i druhá podobná frakce EFDD, která by místo 41 křesel měla získat 45.

V případě České republiky odhady předpokládají osm mandátů pro ANO, čtyři pro Piráty, tři pro ODS, dva pro společnou kandidátku TOP 09, STAN a Zelených a po jednom europoslanci pro ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPD.

Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice letos konat 24. a 25. května, vybírat se bude 21 europoslanců. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným.

Co vše řeší Evropský parlament:


Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Výsledky eurovoleb? Piráti a ODS mohou jen vyhrát, TOP 09 jde o hodně

Volební místnost v Olomouci v ZŠ Řezníčkova (24. května 2019)

Volby do Evropského parlamentu jsou pro většinu Čechů nezajímavé a odtažité. Svědčí o tom i pravidelně nejnižší účast...

Žaloby na obzoru. V Británii upřeli eurovolby lidem z ostatních zemí EU

Volby do Evropského parlamentu ve skotském Edinburghu. Cedule obyvatele...

Na britskou vládu se mohou začít sypat žaloby od naštvaných Evropanů. Stovky z nich se totiž ve čtvrtek dozvěděly, že...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz