iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 17. června 2019 Adolf

Jak chce Brusel měnit Česko. Europarlament rozhodne o dopravě i vzdělání

  11:46aktualizováno  11:46
Evropské volby se někdy považují za druhořadé, přitom rozhodnutí Evropského parlamentu čím dál víc ovlivňují běžný život lidí. Mezi klíčová témata, která přímo ovlivní Česko, patří jednotná evropská dálniční známka, dvojí kvalita potravin, brexit, nebo například zrušení střídání času. Volební místnosti se otevřou v pátek 24. května.

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku | foto: Profimedia.cz

Rozpočet
Nový Evropský parlament bude stát před důležitým úkolem, od kterého se bude odvíjet další jeho aktivita a rozhodování. 

Předseda vlády Bohuslav Sobotka přijíždí na další část jednání v rámci unijního...

Předseda vlády Bohuslav Sobotka přijíždí na další část jednání v rámci unijního summitu. (18. 3. 2016)

Bude se muset spolu s Evropskou radou a Evropskou komisí shodnout na rozpočtu na období sedmi let – mezi lety 2021 až 2027. Tedy na tom, kolik a kam půjde peněz. Jde vždy o velký politický boj, a to nejen mezi institucemi, ale i mezi politickými frakcemi, které se snaží prosadit co nejvíce peněz do oblastí, které mají ve svých volebních programech. První návrh rozpočtu už předložila komise, a to ve výši 1 135 miliard eur. Co je ale důležité, v druhé fázi se budou rozdělovat peníze, které půjdou do jednotlivých zemí, i do Česka.

Doprava
Řidiče osobních aut bude určitě zajímat projekt jednotné „evropské dálniční známky“, která má přijít v roce 2024. Evropská dálniční známka se bude podobat dnešnímu mýtu pro nákladní auta – bude elektronická.

Do dopravní oblasti patří i v poslední době často diskutované zrušení střídání letního a zimního času.

Už letos na jaře europoslanci rozhodli, že se dva časy zruší na podzim 2021 a každá země má právo zavést svůj čas.

Přesto je zjevné, že musí dojít k nějaké další celoevropské dohodě, aby si lidé nepřeřizovali hodinky na každé hranici.

Životní prostředí
Evropská unie určitě bude pokračovat ve svém tažení proti plastům poté, co už omezila vatové tyčinky a igelitové tašky zdarma. Další na řadě budou nejspíš PET lahve. 

Fotogalerie

Jedním z návrhů je částečně je nahradit skleněnými, které jsou recyklovatelné, a prosadit, aby byli obchodníci nuceni vykupovat víc druhů skleněných lahví než dnes. Řešit se budou i dopady klimatické změny. Například v problematice sucha se uvažuje o tom, že by se opětovně využívala voda. To by se týkalo především vyčištěných městských odpadních vod, které by se mohly znovu využít například jako závlaha v zemědělství.

Sociální věci a práce
Když Evropan pracuje v jiné členské zemi, tak mu tamní zaměstnavatel musí hradit rodinné přídavky a další benefity. Nově se otevřela debata, zda by to neměla hradit částečně země, odkud člověk pochází. „Taková změna by byla diskriminační,“ myslí si poslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Určitě se bude dál řešit odstraňování bariér pro lidi, kteří chtějí pracovat v jiné zemi EU. „Aby nevznikaly umělé administrativní překážky,“ dovysvětluje Šojdrová. Tématem může být i sjednocení délky pracovní doby ve všech členských státech.

Průmysl a energetika
V roce 2022 chce Německo odstavit svoje jaderné elektrárny, a elektřinu tedy bude muset dovážet. Pro Česko to znamená, že musí technicky připravit sítě vysokého napětí na to, že v příštích letech půjde do Německa víc elektřiny z okolních zemí, tedy včetně Česka. Zároveň jde i o prevenci proti blackoutu.

Podobně se europoslanci zapojí do vyjednávání o výstavbě nových plynovodů. „Buduje se velký plynovod v Německu, který by dodával plyn dál i přes Českou republiku. V důsledku to může znamenat i zlevnění plynu,“ říká komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček.

Jiří Pospíšil

Ochrana spotřebitele
Po zrušení roamingu by mělo přijít na řadu televizní vysílání. „Měli bychom vyřešit to, že určité služby jsou blokovány na určité země. Takže už se nestane, že si na dovolené v Chorvatsku nebudete moci kvůli omezení vysílacích práv pustit nějaký pořad. Stejně tak nemají být blokovány e-shopy,“ přibližuje Jiří Pospíšil, lídr TOP 09. Třeba některé sportovní pořady si lidé totiž kvůli blokování mohou pustit jen v určité zemi.

Velkým tématem bude dál dvojí kvalita potravin. „Chceme přísnější režim a sankce pro ty, kteří české pulty zásobují méně kvalitními produkty,“ uvádí europoslankyně ANO Dita Charanzová.

Bezpečnost
Hybridní hrozby, dezinformační kampaně nebo nárůst extremismu – to je jen několik z hrozeb, kterým se Evropská unie bude víc věnovat. Projednává se třeba opatření, jak bojovat proti projevům teroristů na sociálních sítích a dokdy musí internetová firma závadný obsah odstranit. Počítá se také s dalším posilováním ochrany vnějších hranic. Komise navrhla například vytvoření pohotovostního sboru čítajícího na deset tisíc strážníků, který by byl členským státům k dispozici.

Vzdělání
Za jeden z nejúspěšnějších projektů EU se považuje program Erasmus, kdy studenti pobývají dočasně na univerzitách v jiné zemi. Už ho využilo devět milionů z nich. I proto se na další období počítá s výrazným navýšením rozpočtu programu. „Komise navrhuje zdvojnásobení rozpočtu programu Erasmus. Pozice parlamentu je dokonce navýšit rozpočet až na trojnásobek, čili až na 47 miliard eur,“ říká poslankyně za KDU–ČSL Michaela Šojdrová.

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (3. května 2019)

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (3. května 2019)

Brexit
Europoslanci budou určitě zasahovat i do vyjednávání s Velkou Británií, která je jednou nohou venku z EU, ale finální datum odchodu se posunulo na říjen. Půjde třeba o dopravní dohody – například jak bude organizována doprava v tunelu pod La Manchem.

Pořád nejasná zůstává budoucí podoba hranice mezi Irskem a Severním Irskem, protože Evropská unie chce hranici, na které cestujícího nezastaví ani celník, ani policista. Británie se na tento model moc netváří. „Nejsem si jist, zda datum 31. října je pro Brity konečné, zatím to na vnitropolitickou dohodu moc nevypadá,“ říká europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09).

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Budíček pro centristy, zelená vlna a boj o Evropu, píše tisk o eurovolbách

ilustrační snímek

Evropská i světová média se po eurovolbách shodují, že Evropská unie už nebude moci zůstat stejná jako dosud. Něco se...

Osud generála Blaška: velení armádě, rodinná tragédie, cesta do Bruselu

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji

Dvě křesla v Evropském parlamentu získalo hnutí SPD Tomia Okamury. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida zamíří do...

Řecká vládní strana v eurovolbách drtivě prohrála, chce předčasné volby

Řecký premiér Alexis Tsipras reaguje na výsledky voleb do Evropského...

Řecko směřuje k předčasným volbám. A to kvůli výsledkům voleb do Evropského parlamentu, kde vládní levicové hnutí...

Najdete na iDNES.cz