KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

  15:04aktualizováno  15:04
Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici evropských lidovců a socialistů a nárůst podpory pro strany euroskeptické, protimigrační či pravicově populistické. Předpověď se sice naplnila, avšak na nižším stupni Richterovy škály, píše politolog Josef Mlejnek.

Volební noc v Evropském parlamentu | foto: Reuters

Lidovci a socialisté budou muset k většině přibrat liberály, s nimiž už ale v minulosti spolupracovali, popřípadě Zelené, nicméně matematicky mohou dosáhnout podpory pro zachování současného kurzu. 

Fotogalerie

Nárůst podpory pro – zjednodušeně řečeno – euroskeptické populisty ale bije do očí a je ho nutné číst jako varovný signál. Zvlášť když tyto strany musely překonat jistou obtíž či paradox, když apelovaly na své voliče k hlasování, přičemž Brusel líčí jako peklo na zemi. 

Otázkou také je, koho nyní do jaké frakce počítat. Orbánův Fidesz byl donedávna součástí proevropských lidovců, nyní má pozastavené členství. 

Kaczyńského strana Právo a spravedlnost (PiS) působila v uplynulém období v umírněně euroskeptické frakci zformované britskou konzervativní stranou, kam náležela též ODS. Brexit i volební porážka britských konzervativců však PiS (ale i ODS) asi převedou jinam. 

Mezi euroskeptiky a populisty již dlouho před volbami vyvstávaly značné rozpory. PiS projevilo ochotu vytvořit frakci s Ligou současného italského vicepremiéra Salviniho či se španělskou stranou Vox. Nikoliv však s Marine Le Penovou, a to kvůli jejím vazbám na Moskvu. 

Nicméně v tomto ohledu ani Salvini neznamená pro Poláky nějaké terno, poněvadž je fanouškem ruského prezidenta Putina a kritikem protiruských sankcí. A navíc – Itálie, spolu s Řeckem sužovaná migrační vlnou asi nejvíce, žádá, aby si ostatní země část uprchlíků převzaly. Neboli ty nenáviděné, byť třeba dobrovolné kvóty... 

Nacionalisté a populisté tudíž reálně žádný pevný blok nevytvoří, i kdyby se nakonec formálně spojili. Přesto by proevropské strany neměly jásat, že si udržely převahu, a už vůbec by neměly tvrdošíjně trvat na zachování dosavadní politiky.

Nejsilnější frakce v europarlamentu oslabí, posílí zelení a populisté

Předchozí eurovolby proběhly v roce 2014, rok před kulminací migrační vlny. Její mentální i politické důsledky trvají. Evropa již dlouho zažívá otřesy dané brexitem, růstem napětí ve světě či projevy klimatické změny (kam svým způsobem patří i migrace). 

Lidé cítí strach, a tím spíše se upínají k politikům, kteří slibují bezpečí pomocí utěsnění hranic a posílení národní identity. Anebo hlasují pro radikálnější politické proudy z opačné strany spektra, třeba pro Zelené. 

Lze též pozorovat snahu mnoha národních vlád zastavit utužování evropské integrace. Určitě fakticky, způsobem výkonu politiky v rámci EU, aby se důležitá rozhodnutí činila téměř výhradně na summitech národních lídrů, nikoliv v Evropské komisi. 

Salviniho Liga tak může i na unijní úrovni dosáhnout daleko více coby členka italské národní vládní koalice než s využitím kdovíjak poslepované frakce v europarlamentu. 

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Budíček pro centristy, zelená vlna a boj o Evropu, píše tisk o eurovolbách

ilustrační snímek

Evropská i světová média se po eurovolbách shodují, že Evropská unie už nebude moci zůstat stejná jako dosud. Něco se...

Čeští nováčci v Bruselu hledají frakce: Piráti k Zeleným, SPD k ENF

Vlajka ČR a EU před volební místností v kulečníkovém klubu ve Zlíně, kde 25....

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července, už nyní se ale nově i staronově zvolení europoslanci...

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz