Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Kritici EU si spletli terč, říká autor hvězdy na Letné a spotů s Jiřičnou

Exkluzivně   16:34
Přijďte k volbám do europarlamentu a mějte EU rádi. To je vzkaz Evy Jiřičné a dalších osobností z kampaně #DíkyEU, kterou mobilizuje Rada pro mezinárodní vztahy. Její ředitel Ondřej Melena postavil na Letné hvězdu z vlajky EU. S iDNES.cz mluvil o své stáži v europarlamentu, nevýrazných českých eurokomisařích a o tom, proč je kritika EU pláčem na špatném hrobě.

Rada pro mezinárodní vztahy vztyčila na Letné hvězdu EU jako výzvu k účasti v eurovolbách (Praha, 17. května 2019) | foto: Rada pro mezinárodní vztahy

Proč máte hvězdu EU na Letenské pláni, kde dříve byly hvězdy rudé? 
Na prvním místě nejde o provokaci, byť pracujeme i se zmíněným kontrastem. Češi se moc obrací do minulosti, my odkazujeme k budoucnosti, kterou vidíme ve sjednocené Evropě. Je dobře, že rudou hvězdu nahradila žlutá z vlajky EU. 

Třímetrová hvězda je vaše dílo?
Kampaň je týmová práce, ale hvězdu jsem sám graficky navrhl a ze dřeva a překližky vyrobil. Od 17.5 stojí uprostřed pláně a je nakloněná, aby symbolizovala dynamiku. Protože hvězda buď stoupá, nebo padá. Jako postupuje či zadrhává evropská integrace. 

Fotogalerie

Jak jste vybrali známé tváře, které ve vašich spotech EU podpořily? 
Všem zúčastněným znovu děkuji. Často jsme je oslovili přes společné známé. Například Evu Jiřičnou přes Leoše Válku z Doxu. S Vojtou Dykem jsem vyrůstal ve stejném domě. Karla Janečka známe z jiných akcí. Téměř všichni, které jsme oslovili, souhlasili a točili zdarma z přesvědčení. Odmítli dva, ale kvůli zaneprázdněnosti, ne že by s námi nesouzněli. 

Opravdu se Matěj Ruppert připletl do kampaně náhodou?
Ano, šel náhodou kolem, když jsme na Kampě točili spot s Ondřejem a Taťánou Brzobohatými. Když viděl své kamarády, tak počkal, až dotočíme. A jakmile zjistil, že jde o podporu EU, tak se hned přidal, aniž by se ptal, pro koho kampaň je. Prostě si stoupnul před kameru a mluvil.  

Řekl ale také, že EU asi prochází krizí. Totéž zaznělo od Jiřího Přibáně...
Nejsme k EU nekritičtí. A každý hovoří za sebe. Já krizi EU nevidím, rozhodně ne krizi institucí, i brexit je hlavně krizí Británie. Ale připouštím, že EU možná prochází krizí komunikace či témat. Leč v prostředí 28 států je logicky hodně třecích ploch, takže určité napětí je vlastně normou. V krizi je asi spíš evropská kultura či společnost. Jenže důvodem není integrace, ale naopak atomizace, hodnotová vyprázdněnost, konzumerismus. 

Konzumerismem mi nahráváte na otázku na dvojí kvalitu potravin…
U nás se problémy EU příliš zdůrazňují až nafukují. A je vedlejší, jestli je spatřujeme hlavně v dvojí kvalitě potravin, dvojí úrovni mezd, v migraci či v regulacích. Pozitiva EU vždy převažují, ale o tom se mluvit nenosí. A pak - problémy přičítané EU mají mnohdy zdroj spíš v národních státech. 

Bruselštější než Brusel. Jak ukrýt nepopulární opatření za směrnici EU

Jak to myslíte?
EU často viníme, že něco (ne)dělá, ona to ale dělat (ne)může, protože ji státy (ne)předaly ty pravomoci. Máme prostor vytvářet v EU koalice a ovlivňovat tak její vývoj, ale ne vždy se to daří. A něco můžeme vyřešit i samy. Pokud nám opravdu vadí méně kvalitní potraviny, nekupujme je. 

Od vás tedy sebemenší kritiku EU neuslyším?
Jsme součástí EU, takže s EU kritizujeme i sebe. Různé kritiky EU si protiřečí. Podle pravice je EU moc sociální, podle levice málo. Podle federalistů nechává státům rozhodující vliv, podle nacionalistů je válcuje. EU se přitom integrovala jen napůl. Musíme rozhodnout, jestli integraci dokončíme, například v podobě fiskální unie. Také o tom chceme posílit debatu. 

Spoty končí výzvou běžte k volbám. Jaká účast by byla úspěchem?
Volby a účast v nich jsou projevem toho, jak lidé vnímají dané instituce. Týká se to voleb do zastupitelstva, Senátu i europarlamentu. Ten je navíc jediný volený orgán EU a tak jí dodává demokratickou legitimitu. Přál bych si, aby Češi vzali instituce vážněji, aby u každých voleb byla účast 70 až 80 procent. 

Eurovolby asi vyhrají lidovci, druhé místo vezmou socialistům nacionalisté

Europarlament má ale vlastní kampaň na podporu účasti ve volbách...
Ano, jmenuje se ThisTimeImVoting (Tentokrát volím). Ale je to oficiální kampaň, což lidé nemusí vnímat úplně pozitivně, stejně jako fakt, že parlament propaguje sám sebe. My jsme nezávislá iniciativa, nespojená s EU. Jsme Češi, kteří se obrací jen na Čechy. 

Ve spotech však vystupují „pražské elity“. Mohou oslovit širší veřejnost?
Bohužel nemáme kapacity vyjet třeba do pohraničí. Ale nejsme „pražská kavárna“, jsme „hospoda a ulice“. Jiří Pehe je na videu u piva, ostatní točili na Kampě i proto, aby se ušetřilo za pronájem studia. Já studoval politologii, ale živí mě truhlařina. A součástí kampaně je výzva, aby se zapojili lidé z celé republiky. Ať posílají vlastní videa či fotografie se sdělením, proč jsou rádi, že jsme v EU. My jejich příspěvky budeme sdílet. 

Jsou tyto volby něčím výjimečné?
Staly se čitelnějšími, což nahrává větší účasti. Jak řekl ve svém spotu Pehe, půjde hlavně o střet proevropských a protievropských sil. A to v době, kdy potřebujeme silnou EU, abychom mohli řešit problémy klimatu a nerovností a obstáli vůči Číně, Rusku i USA. 

Imitátor Havla, labužnice, kryptobaron. I takoví jsou čeští kandidáti do EP

Fandíte silám proevropským, to jest? 
Nepropagujeme jednu stranu, ani skrytě. Proevropské síly jsou v zásadě jak lidovci, liberálové a socialisté, tak i zelení a piráti. Protievropské síly by mohly integraci nejen brzdit, ale i chtít vrátit třeba o desítky let zpět. 

Co naopak účasti v eurovolbách nenahrává?
Třeba to, že většina stran dává najevo, že ani pro ně nejsou prioritou. Nestaví totiž své nejtěžší váhy. U nás kandiduje jediný předseda strany (Jiří Pospíšil z TOP 09 – pozn. red.), ale jen proto, že jeho strana umírá a pro něj je to jediná možnost perspektivní pozice. 

Trápí vás, že Češi nevnímají EU pozitivně. Co jim ji znechutilo?
Osobně ten pesimismus vnímám hlavně jako důsledek neblahého vlivu Václava Klause. Ale i další politici téma EU pokřivují a zneužívají, nikdo si jej nevzal za své. Zároveň u nás není dost slyšet odborná veřejnost, kde dominuje proevropský postoj. 

Roky v EU přinesly růst životní úrovně, ale i řepku, vnímají osobnosti

Těžíme z EU finančně, ale spoty to nezdůrazňují. Přišlo vám to přízemní? 
Čistá pozice Česka za dobu členství je přes 740 miliard Kč, ale to jsou známé věci. Také nechceme redukovat evropskou myšlenku na kupecké počty. Těch výhod a důvodů, proč být členem EU, je daleko víc. 

Podle vás vděčíme EU za to, že nejsme sami a máme víc příležitostí, třeba Erasmus. Ten jste ale sám nevyužil... 
Chtěl jsem, jenže Paříž obsadili spolužáci s francouzštinou. A jinou štaci mi na katedře neumožnili. Ale vynahradil jsem si to půlroční stáží u europoslance Libora Roučka. Chodil jsem na jednání zahraničního výboru a podílel se na vydávání Eurolistů. Já jsem Brusel přijal za svůj, považuji se za Evropana. 

Tak silná ta zkušenost byla?
Už před tím jsem byl proevropský, ale v europarlamentu se to utvrdilo. Ta atmosféra vás pohltí. V jedné budově potkáváte lidi z celé Evropy, což je nesmírně inspirující. Mluví desítkou jazyků, zastupují různé země, ale dokážou spolupracovat. V Bruselu opravdu vzniká jakýsi evropský duch. 

Kdo hovoří o vystoupení z EU, je trouba, míní šéf hospodářské komory

Já na duchy nevěřím…
Žerty stranou, instituce EU pěstují kulturu dialogu a konsensu, konflikt se v nich tolik nevyhrocuje a nevyplácí jako v národní politice. Každému bych přál, aby to zažil a načichnul evropanstvím. U nás je problém, že s EU nemáme přímý kontakt, protože tu nesídlí žádný z jejích významných orgánů. 

Proč nám sem EU nějaký nenastěhuje?
To lze jistě kritizovat, ale zase to není jen chyba EU. Jiří Dienstbier, který stál u zrodu naší Rady, chtěl, aby v Česku sídlilo OBSE. Klaus to zhatil, takže je OBSE ve Vídni. Máme bohužel špatnou pověst, v západní Evropě nám nerozumí. Nechápou, proč volíme Zemana, pravý opak Havla, s nímž měly generace na Západě Česko spojené. 

Rada pro mezinárodní vztahy

Vznikla v roce 1994 jako nevládní nadstranické sdružení. Jejím zakladatelem a předsedou byl exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Ve výboru rady zasedá velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Rada působí především prostřednictvím Klubu, jehož členem se může stát každý.

Rada pořádá debaty, výstavy, vydává publikace. Podporuje zájem mladých lidí o mezinárodní vztahy. Každoročně organizuje studentskou konferenci o Balkánu, jejíž vítěz dostane peníze na cestu na Balkán. Pořádá také mezinárodní soutěže plakátů studentů na témata jako evropská identita, Evropa bez bariér a budoucnost Evropy.  

Ve spotech zaznívá, že musíme být v EU aktivnější a viditelnější. Jak v tomto hodnotíte české eurokomisaře, europoslance a euroúředníky?
Komunikuji s lidmi z Bruselu a ti říkají, že všichni čeští eurokomisaři byli nevýrazní. Nejen proto, že nedostali portfolia takzvaně silová. Lepší resorty získáme, až vyšleme kvalitnější kandidáty, kteří přijdou s něčím novým. Máme ale opravdové experty mezi euroúředníky, o těch se však v Česku téměř neví. 

A jak viditelní jsou europoslanci?
V Česku málo. Přitom co jim brání, aby každý měsíc udělali společnou tiskovku, kde by informovali o dění v EU? Už dávno také mohly být soutěže o stáže u europoslanců. Třeba na základě nejlepší studentské eseje o Evropě. To by byla reklama pro EU i ty europoslance. 

Jak v tomto směru hodnotíte média?
Ve veřejnoprávní televizi i rozhlase chybí v hlavním vysílacím čase pravidelný, delší pořad o EU. V každých večerních zprávách může být informace o EU. Jen chtít… 

Přejete si přijmout euro?
Neděláme kampaň za euro, ale za sebe jej chci. Má i psychologický rozměr. Slováci tím, že ho přijali, vidí EU každý den, mají ji pořád v kapse. My EU takto hmatatelnou nemáme. Oni když vytáhnou peníze, tak vidí EU, my Česko. Už to podvědomě předurčuje úhel pohledu. Na jedné straně široké společenství se stejným osudem, na druhé izolovaný stát. 

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Sledujeme online Celodenní déšť rozvodnil řeky na východě a severu Česka. Na desítkách míst dosáhly nejvyššího, třetího stupně povodňové...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Budíček pro centristy, zelená vlna a boj o Evropu, píše tisk o eurovolbách

Evropská i světová média se po eurovolbách shodují, že Evropská unie už nebude moci zůstat stejná jako dosud. Něco se...

Čeští nováčci v Bruselu hledají frakce: Piráti k Zeleným, SPD k ENF

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července, už nyní se ale nově i staronově zvolení europoslanci...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Řecká vládní strana v eurovolbách drtivě prohrála, chce předčasné volby

Řecko směřuje k předčasným volbám. A to kvůli výsledkům voleb do Evropského parlamentu, kde vládní levicové hnutí...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...