iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 17. června 2019 Adolf

Paradox voleb. V EU se druží hlavně bijci integrace, baštu mají i v Praze

  18:06aktualizováno  18:06
Ani šedesát let integrace nestačilo k vytvoření celoevropských politických stran. Ty národní se vzájemně příliš nepodporují ani před eurovolbami. Internacionalismus paradoxně nejvíce pěstují nacionalisté a euroskeptici, kteří chtějí EU oslabit, ne-li rozvrátit. Díky SPD našli svou základnu i v Praze.

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na tiskové konferenci před demonstrací proti "diktátu Evropské unie". (25. dubna 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„S evropskými volbami je problém: nejsou příliš evropské. Až půjdou tento měsíc občané EU hlasovat, budou volit podle národní volební legislativy kandidáty národních stran, které vedou kampaň (především) na domácích tématech,“ upozornil deník The Guardian.

Fotogalerie

Dodal, že takzvané frakce či skupiny v europarlamentu nejsou skutečnými stranami, ale volnými koalicemi ne vždy zcela sourodých národních stran. 

Vzniku jednotných celoevropských stran brání především chybějící harmonizace volebních zákonů. V různých zemích EU platí jiné podmínky pro účast a úspěch ve volbách. 

Zastáncem celoevropských stran je například profesor unijního práva Alberto Alemanno z pařížské obchodní školy HEC. Podle něj absence jednotného evropského politického prostoru znamená, že chybí celoevropské veřejné mínění a nadnárodní politická debata o společných problémech. Kvůli zvyšující se potřebě těchto věcí se však již objevují jejich zárodky, míní Alemanno. 

Předchozí pokusy o přeshraniční evropskou politiku dosáhly jen malého pokroku, napsal The Guardian. Připomněl úsilí Zelených, kteří po roce 2000 začali své kandidáty nabízet mimo jejich domovské země. 

V eurovolbách v roce 2009 se jedna malá eurofederalistická strana Newropeans ucházela o přízeň voličů ve třech různých zemích – Nizozemsku, Německu a Francii. V dalších volbách v roce 2014 už ale do klání nenastoupila. 

Poslední nadnárodní rozlet předvedli „paradoxně“ lidé z krajně pravicového prostředí, uvedl The Guardian. Nacionalisté si podle listu vytvořili společnou rétoriku zahrnující pravidelné útoky na EU a jedno společné celoevropské téma – imigraci. 

Tento rozlet byl patrně nejúspěšnější. Pravicové síly „ve skutečnosti europeizovaly evropskou politiku způsobem, jakým se o to žádná umírněná národní strana ani nepokusila,“ tvrdí Alemanno. 

Okamurův evropský formát

Dobrým příkladem popsaného paradoxu je Česko. K EU nejkritičtější SPD má nejvíce evropskou sebeprezentaci. Například předvolební billboard, na kterém je nejen předseda strany Tomio Okamura, ale i jeho evropští spojenci. Konkrétně hvězdy francouzské a italské pravicově populistické scény Marine Le Penová a Matteo Salvini. 

Eurovolby asi vyhrají lidovci, druhé místo vezmou socialistům nacionalisté

Heslo SPD „společně proti diktátu EU“ tak zní přesvědčivěji – Okamura zdárně komunikuje, že není sám a že má přesah, jakýsi evropský formát. Přitom chce z EU „odejít po anglicku“. Le Penová zase koketuje s možností zrušit ve Francii euro. 

Okamura navíc zařídil, že ho 25. dubna jeho evropští spojenci přijeli podpořit přímo do Prahy. Vedle Le Penové i tvář nizozemských pravicových populistů Geert Wilders. Shodli se na potřebě omezit pravomoci EU, z níž by Wilders svou vlast nejraději úplně vyvedl. 

Ani v táboře nacionalistů ale není přeshraniční spolupráce dokonalá. Například přední britský euroskeptik Nigel Farage nejeví příliš zájmu o své ideové souputníky v kontinentální Evropě. Zato absolvoval několik cest do Spojených států. Spekuluje se, že například s Le Penovou nemá Farage nejlepší vztahy. 

Zaměřená jen na svou zemi se zdá být i španělská pravicově populistická formace Vox, která v dubnových volbách poprvé pronikla do parlamentu. 

Družbu nacionalistických politiků doprovázejí kontakty nacionalistické mládeže. Ta v několika zemích EU vytvořila hnutí s názvem Generace identity. Jejím společným programem je boj proti masové imigraci a islamizaci Evropy. Generace je přítomná i v Česku. 

ANO, KDU, ani ČSSD evropské spojence neukazují

Celoevropskou vzájemnost nedemonstrují čeští lidovci, liberálové ani socialisté, kteří se přitom prohlašují za bytostně proevropské síly. 

Kandidát Teličkova hnutí hledá voliče na Tinderu. Není to kampaň, prohlašuje

Nové hnutí Hlas až 16. května informovalo v tiskové zprávě, že na podporu jejich kandidáta Pavla Teličky natočil krátké video předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Tento vlivný unijní politik ale nepřijel za svým favoritem do míst, kde kandiduje. 

„Součástí frakce ALDE, v jejímž čele stojí právě Guy Verhofstadt, je také ANO Andreje Babiše. Jeho směrem však žádná explicitní podpora nezazněla,“ rýpla si zpráva do konkurence. 

Evropští spojenci ale nejsou součástí kampaně ani u KDU-ČSL a ČSSD. Sociální demokraté přesto na svém webu ujišťují, že „hlas ČSSD je v Evropě slyšet,“ protože její europoslanci „patří do druhé největší skupiny poslanců v Evropském parlamentu“. Proč ale tyto spojence ČSSD neukazuje, zůstává nejasné. 

Proevropské hnutí mladých má příznivce i v Praze

The Guardian si všímá, že „pokrokáři“ teď také zintenzivnili snahy o nadnárodní souručenství. Zmiňuje proevropské hnutí mladých s názvem Volt, které se chce dostat do europarlamentu jako první skutečně celoevropská strana. 

Varufakis založil celoevropskou stranu, brojí proti euru a byrokracii

„Na jakémkoliv předvolebním setkání v jakékoliv členské zemi bude diskuse z 90 procent o národních otázkách a z 10 procent o tom, jak se EU musí změnit, aby lépe sloužila národním zájmům,“ kritizoval spoluzakladatel Volt Andrea Venzon, Ital kandidující v Londýně. 

Hnutí tvrdí, že má 25 000 členů ve 32 zemích včetně Česka. Členy EU je 28 států, Volt staví kandidáty v osmi z nich. Mezi jejich sliby patří i to, že zkusí prosadit, aby europoslanci získali pravomoc navrhovat právní normy. Chtějí také dovolit členských státům, aby rozhodovaly více většinou než jednomyslně.

Jako další příklad uvádí The Guardian levicovou koalici malých národních stran pod názvem Evropské jaro. Tento nový subjekt nabízí všem voličům v EU jeden program reforem označovaný jako „Nový úděl pro Evropu“. V čele koalice stojí Janis Varufakis, bývalý řecký ministr financí, jenž nyní kandiduje v Berlíně. 

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Nejvíc na volební kampani prodělalo ANO. Piráty vyšel mandát poměrně levně

Andrej Babiš komentuje výsledky voleb

Nejvíc peněz na kampani pro letošní volby do Evropského parlamentu zřejmě tratilo vítězné hnutí ANO, mohlo to být kolem...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

Eurovolby v Nizozemsku nečekaně vyhráli socialisté místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, favorizovaní...

Osud generála Blaška: velení armádě, rodinná tragédie, cesta do Bruselu

Hynek Blaško, volební lídr SPO ve Středočeském kraji

Dvě křesla v Evropském parlamentu získalo hnutí SPD Tomia Okamury. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida zamíří do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz