Doporučujeme

Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi důvěřuje 29 %, na rozdíl od Maláčové má však...

Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi důvěřuje 29 %, na rozdíl od Maláčové má však větší, 47procentní nedůvěru. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Co volby, to porážka. ČSSD má obrovský problém, varují politologové

Výsledky českých eurovoleb nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou však debaklem, shodují se politologové. Vítězné hnutí ANO podle nich nedokázalo zúročit svou rozsáhlou kampaň a zmobilizovat všechny své voliče.

„Pro (předsedu ANO) Andreje Babiše bude výsledek zklamáním. Hnutí nedokázalo vzhledem k masivní kampani zmobilizovat své voliče,“ myslí si politolog Daniel Kunštát z Vysoké školy Cevro Institut. Podle dalšího politologa, Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity, v Brně řadu voličů ANO kampaň strany ani nezajímala, zisk šesti europoslanců ale nevnímá pro stranu jako fiasko.

Naopak výsledek ČSSD, kterou volilo pouze 3,95 procenta lidí (celý text k přečtení zde), podle Kopečka ukazuje na to, že strana má obrovský problém. „Co volby, to porážka,“ řekl. Nemyslí si však, že by to mělo nějaký vliv na současnou vládu ANO a ČSSD. „Rozbít kvůli výsledku eurovoleb současnou vládní koalici je nemožné, to by fakticky přiznali, že udělali špatné rozhodnutí, když k ní přistoupili,“ konstatoval Kopeček.

Podle Kunštáta současné volby u ČSSD potvrdily, že se strana potýká s malou disciplinovaností voličů a její politická pozice oslabuje. „Sociální demokracie bude mít o čem přemýšlet i ve vztahu k tomu, jakou zvolit strategii v nejbližších letech, aby se udržela v celostátní politice,“ doplnil Kunštát.

Eurovolby 2019

Současně doplnil, že eurovolby v Česku mají podle něj dva vítěze, a to Piráty a ODS, kteří těžili z toho, že mají voliče s větším zájmem o politiku, že je dokážou efektivněji přitáhnout k volbám a že mají takzvaný opoziční bonus. 

„Evropské volby jsou kolbiště, které supluje celostátní politiku. V těchto volbách mají vždy silnější potřebu jít volit ti, kteří chtějí vyjádřit nespokojenost se současnou vládní koalicí, tedy voliči opoziční stran,“ vysvětlil Kunštát a doplnil, že prostřednictvím voleb lidé nyní dávali najevo svou nespokojenost se současnou vládou v Česku.

Vzhledem k přepočtu výsledků na mandáty pak politolog z Vysoké školy Cevro Institut označil volby za prohru vládní koalice ANO a ČSSD s podporu KSČM a naopak vyzdvihl úspěch opozičních stran.

Témata: Volby do Evropského parlamentu 2019, ČSSD, Hnutí ANO, Evropský parlament, Lubomír Kopeček, koalice, Kunštát, Andrej Babiš, Masarykova univerzita, vysoká škola, KSČM, ODS, výsledky voleb