Malé triumfy: „Trollové“ zvítězili ve dvou vesnicích, ČSSD ovládlo Chobot

  19:04aktualizováno  19:04
Volby do Evropského parlamentu přinesly očekávané vítězství hnutí ANO, a překvapivě vysokou volební účast. Zatímco celorepublikovým výsledkům dominovaly strany zastoupené v poslenecké sněmovně, drobné bitvy se odehrávaly i ve vesnicích s často překvapivými výsledky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Při prvním pohledu na volební mapu vypadá politická situace v České republice jasně. Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězilo hnutí ANO ve všech krajích. Jenom v hlavním městě zvítězila koalice TOP 09, STAN a regionálních hnutí. Situace vypadá podobně i při srovnání okresů. V České republice je celkem 76 okresů plus Praha. ANO se podařilo vyhrát všude kromě Prahy a Prahy-západ, kde zvítězila koalice a Prahy-Východ, kterou ovládla ODS.

Eurovolby 2019

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 ANO zvítězilo drtivým výsledkem 29,6 procenta hlasů. To je laťka, kterou se mu nepodařilo překonat v letošních volbách v žádném z krajů. Blízko byla strana pouze v Ústeckém kraji, kde získala 28,7 procenta. Situace není jiná  ani v jednotlivých okresech. Svůj bezkonkurenční výkon dokázalo ANO překonat pouze v Lounech, Chomutově a Mostě, kde získalo hnutí 32,71 procenta.

Opačný trend zaznamenali ODS a Piráti. Nad hranici, se kterou se strany dostaly do poslanecké sněmovny, se přehouply ve všech krajích vždy s jednou výjimkou. U ODS to byl Olomoucký kraj, u Pirátů kraj Moravskoslezský.

Letošní celorepubliková účast byla ve srovnání s dalšími Evropskými volbami s 28,7 procenta voličů vůbec nejvyšší v historii. Z velkých měst byli nejaktivnější voliči v Praze, kde k urnám přišlo 38,3 procenta lidí. Také v Brně se účast vyhoupla nad celorepublikový průměr, na 32,4 procenta, malý zájem byl naopak v Ostravě, kde přišlo k volbám jen 23,5 procenta lidí.

Není ANO jako ANO

Nečekanou celebritou voleb se letos stalo uskupení „ANO, vytrollíme europarlament“. Europarlament se jim sice vytrollit nepodařilo, od vytoužených křesel je dělilo zhruba 3,5 procenta hlasů, zato se jim ale zřejmě povedlo dokonale zmást obec Lužice na Prachaticku, kde recesisté získali 30 procent hlasů, zatímco to opravdové ANO ani jeden hlas. Podobná situace nastala také v Komárovicích na Třebíčsku. V obci se sto dvaceti obyvateli získala strana vedená youtuberkou Sejroškou přes 26 procent hlasů. Stejně jako v Lužici i zde slavili Trollové vítězství.

Sociální demokraté v letošních volbách do Evropského parlamentu propadli. Se ziskem necelých čtyř procent hlasů nedokázali obhájit ani jeden ze čtyř mandátů, které až do teď v Bruselu drželi. Všechno by vypadalo jinak, kdyby strana měla i ve zbytku republiky tak pevné voličské jádro jako v Chobotu nedaleko Strakonic, kde vládní strana drtivě porazila všechny své soupeře ziskem 52,6 procenta hlasů.

Podobně oddané příznivce mají také lidovci v Jižních Čechách. Dvě sousední obce poblíž Českého Krumlova, Zubčice a Věžovatá Pláně jim odevzdaly 64,3 a 55,1 procenta hlasů. Opoziční SPD, která bude mít letos nově dva zástupce v Evropském parlamentu se zase může spolehnout na Novou Ves, vesnici se 177 obyvateli uprostřed Slavkovského lesa. Strana zde získala 63,15 procent hlasů.

Moravané ovládli Horní Věstonice

Přestože se Moravané ve volbách do Evropského parlamentu letos neprosadili, alespoň malé vítězství slaví pod Pálavskými vrchy. V Horních Věstonicích získali téměř třicet procent hlasů a obec tak zcela ovládli. Ze 150 hlasů, které Moravané získali v celorepublikovém hlasování, jich 44 přišlo právě odsud.

Nejvyšší volební účast ve volbách do Evropského parlamentu zaznamenala obec Čilá na Rokycansku, kde přišlo k urnám 90 procent voličů. Naopak nejmenší volební účast byla ve Vřesové na Sokolovsku, kde jich přišlo necelých devět procent.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Bruselu začal summit. Jméno nového šéfa komise chtějí mít lídři v červnu

Manfred Weber přichází na schůzku Evropské lidové strany před summitem EU v...

Prezidenti a premiéři osmadvaceti zemí Evropské unie chtějí znát jméno osoby, kterou europarlamentu navrhnou jako...

Přežil skandály a je ještě úspěšnější. V Polsku vyhrál Kaczyński, píší média

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski...

Evropské volby v Polsku mají jediného vítěze, a tím je Jaroslaw Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost...

Čeští nováčci v Bruselu hledají frakce: Piráti k Zeleným, SPD k ENF

Vlajka ČR a EU před volební místností v kulečníkovém klubu ve Zlíně, kde 25....

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července, už nyní se ale nově i staronově zvolení europoslanci...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz