Celkem server Demagog.cz ověřil 42 faktických výroků, které během debaty zazněly. Z toho jich osmadvacet patřilo Miloši Zemanovi a jen čtrnáct Jiřímu Drahošovi. Stávající hlava státu tak měla nad vyzyvatelem rovnou dvojnásobnou převahu.
Jenže nejen v počtu výroků jako takových, ale také v počtu vyřčených nepřesností. Hned sedm Zemanových prohlášení totiž server Demagog vyhodnotil jako nepravdu a další tři jako zavádějící.
„Celkem sedm nepravd se týkalo například přijetí směrnice EU, pravomoci prezidenta při podání ústavní stížnosti nebo podpisu mezinárodních dohod,“ upřesňuje vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvdoň. Server za nepravdivé označil i Zemanovo tvrzení, že se ve svých vystoupeních záměrně vyhýbal hodnocení Jiřího Drahoše.
Stejně tak negativně Demagog posoudil i Zemanův výrok, že s výjimkou Drahoše všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na našem území neměli přijímat nelegální migranty. Server k tomu doložil, že Drahoš podle svých veřejných vyjádření nesouhlasí s nelegálními příchozími a jasně se staví proti uprchlickým kvótám.
Drahoš mluvil málo, ale častěji pravdu
Naproti tomu mezi čtrnácti Drahošovými výroky zazněly nepravdy jen dvakrát a zavádějících výroků se úplně vyvaroval.
Zajímavé je, že ani jednomu z kandidátů se nepodařilo říct nic pravdivého o výstupech nebo aktivitě Bezpečnostní informační služby (BIS).
Drahoš tvrdil, že se ve zprávě BIS jasně hovoří o ovlivnění parlamentních voleb zahraničními rozvědkami. To v ní ale nikde vysloveně napsáno není. Naproti tomu Zeman uvedl, že ke zprávě Drahoš nemá přístup a že BIS vydala oficiální informaci, že je Drahošovo tvrzení nepravdivé.
Jenže Drahoš opakovaně mluví o veřejné části výroční zprávy BIS, která je dostupná na webu této instituce. Stejně tak BIS ve svém prohlášení nikdy neoznačila podezření Drahoše z ovlivňování voleb jako nepravdivé. Vedoucí BIS Michal Koudelka sice uvedl, že o něm nemá k dispozici žádné relevantní informace, ale také dodal, že „vždy existují určitá rizika dezinformačních kampaní, která jsou daní za to, že žijeme v demokratické zemi se svobodou slova“.
KOMENTÁŘ: První hradní duel: Jak Zeman vyhrál a Drahoš ještě neprohrál |
Drahoš později přidal svou druhou nepravdu, když Zemana nařkl, že v roce 1999 při kosovské krizi řekl, že stát může přijmout pět tisíc kosovských Balkánců. Tato slova ale patřila tehdejšímu ministrovi zahraničí Janu Kavanovi.
„V debatě TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některé z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence. Během diskuse se ani jeden nevyhnul faktickým přešlapům,“ zhodnotil výstupy obou kandidátů Tvrdoň.
Kompletní analýzu úterní prezidentské debaty si je možné prohlédnout na adrese demagog.cz/diskuze/cesko-hleda-prezidenta.