Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Babišova drahota, řekl Fiala. Jako Fialova sprostota, opáčila Schillerová

  18:10aktualizováno  22:29
Green deal, podoba pandemického zákona či rozpočet. O takových tématech se v předvolební debatě České televize přeli lídři kandidátek v Jihomoravském kraji. S výjimkou ministryně financí Aleny Schillerové uvedli, že současný návrh rozpočtu na rok 2022 by nepodpořili. Předseda ODS Petr Fiala zase mluvil o „Babišově drahotě“.

O hlasy voličů zabojují z prvních míst jihomoravských kandidátek zleva Alena Schillerová (ANO), Petr Fiala (Spolu), Radek Holomčík (Piráti + STAN), Roman Onderka (ČSSD) a Robert Šlachta (Přísaha) | foto: MAFRA

V debatě se střetly jedničky kandidátek Jihomoravského kraje do Poslanecké sněmovny sedmi stran s nejvyšším volebním potenciálem. Kromě ministryně financí Aleny Schillerové také předseda Přísahy Robert Šlachta či šéf ODS Petr Fiala.

Ten v závěru debaty kritizoval premiéra Andreje Babiše za to, že za jeho vlády se zvyšují ceny, což označil za reálný problém České republiky. „Babišova drahota. Všechno se zdražuje, včetně těch energií, nepohnuli jste se stavebním řízením, neudělali jste nic pro výstavbu bytů,“ řekl.

Na jeho slova reagovala ministryně financí v Babišově vládě Schillerová. „To má stejnou váhu jako kdybych já řekla Fialova sprostota,“ reagovala těsně před koncem debaty.

Ta přitom začala u tématu státního rozpočtu na rok 2022, jehož návrh v pondělí vláda schválila.

„Některé profese, hlavně u policistů a hasičů, nebudou mít reálnou mzdu letošního roku. Takže oni si nejen nepolepší, oni si pohorší,“ řekl na jeho adresu Roman Onderka z ČSSD. Peníze na navýšení mzdy by se podle něj našly. „Je to fascinující, když se po povodních, po tornádu se chce každý s policisty a hasiči fotit a slibuje jim hory doly,“ dodal.

„Tento rozpočet je další důkaz zadlužování České republiky, zadlužování naší budoucnosti,“ řekl naopak Fiala s tím, že daný rozpočet ve Sněmovně nepodpoří. Poukázal na to, že deficit je vyšší než v loňském roce.

Na tom, že pokud by se dostali do Poslanecké sněmovny, rozpočet by nepodpořili, se ostatně shodli i další lídři.

„Tento typ ekonomiky dělá Českou republiku křehkou,“ souhlasil jihomoravský lídr Pirátů a starostů Radek Holomčík. Nemyslí si ale, že by bylo vhodné, aby došlo začátkem příštího roku na rozpočtové provizorium. Proti podpoření rozpočtu se postavili i kandidáti SPD a KSČM.

„Zrušení superhrubé mzdy byla jedna z velmi dobrých věcí. Lidé nejlépe ví, jak s tím (s penězi, pozn. red.) mají naložit,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová. Právě superhrubá mzda totiž vytvořila díru v rozpočtu. „My to volební programu nemáme,“ dodala na dotaz, kdy se superhrubá mzda vrátí.

Nutnost digitalizace, pomalost, řekli o českém soudnictví

Hlavním tématem debaty byla justice a spravedlnost. „Digitalizace, vytvoření elektronického soudního spisu,“ vyjmenoval Holomčík výzvy nové vlády v tomto oboru. Ivo Pojezný z KSČM by zase chtěl právní řád zjednodušit a některé normy vyškrtnout. 

„Právní systém je zaplevelený,“ souhlasí Fiala. „Nejdůležitější je ale vrátit lidem pocit spravedlnosti a důvěru v právní stát,“ dodal a jmenoval třeba kauzu Čapí hnízdo či únik chemikálií do řeky Bečvy. Ke každému novému zákonu by podle něj měl být přidán seznam povinností, které z něj vyplývají. „Neudělal jste nikdo nic. Doufám, že příště nám s tím pomůžete,“ řekl Fiala a poukázal na to, že jeho strana se již dříve o podobnou věc pokoušela.

Podle Jana Hrnčíře z SPD je pak problémem vymahatelnost práva či to, že každý soud rozhoduje jinak. „Elektronický soudní spis by velmi uspořil,“ řekl s tím, že nyní musí advokát jet kvůli nahlédnutí do spisu mnohdy přes polovinu republiky.

Fiala vyčítal drahotu Babišovi, kterému chyběl Bartoš a odmítl „50 pohlaví“

„Já si myslím, že naše justice prošla transformačním procesem, mám v ní naprostou důvěru. Je tam řada dílčích problémů. To je třeba rychlost soudního řízení,“ řekla Schillerová. Souhlasila také s potřebou digitalizace. ANO podle ní chce třeba zpřísnit tresty za znásilnění a na těchto bodech v programu strana trvá.

Robert Šlachta míní, že je třeba navrátit české justici důvěryhodnost. „Navrhujeme speciální senáty soudu, navrhujeme vzdělávání soudců,“ jmenoval. Onderka si zase myslí, že by bylo vhodné třeba ustanovit možnost používat detektor lži jako důkaz či rozhodovat o rozvodech mimo soudy.

Odmáznout staré exekuce, řekl Šlachta

Schillerová odpovídala také na to, proč vláda neustanovila princip jeden dlužník jeden exekutor či princip teritoriality. „Zjistili jsme, že toto není úplně správná cesta,“ řekla na dotaz, proč nyní hnutí ANO nemá tento bývalý slib premiéra Andreje Babiše ani v programu. Podle ní by takový krok exekuce prodražil. Podle Holomčíka se vláda podvolila zájmu velkých exekutorů, přímo jmenoval předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

„Vyprosila bych si tato obvinění,“ reagovala Schillerová, podle které vláda učinila jiné kroky k řešení problematiky exekucí.

„Když nejdou vymoci, jediná možnost je je odmáznout,“ řekl Šlachta na dotaz, jak řešit staré exekuce, ve kterých již není žádný vývoj. „Je to lepší, když se dostane člověk z černé ekonomiky,“ doplnil na dotaz, nakolik spravedlivé to bude pro věřitele. Zmínil také možnost odkladu splácení. Hrnčíř a Onderka pak zmínili možnost zavedení státních exekutorů.

Politici se vrátili také ke slibu nového trestního řádu, který měla současná vládní koalice v programovém prohlášení. „Nepomohlo tomu to, že jsme tady měli rok a půl covid,“ reagovala Schillerová. „Je tam určitě dluh vlády,“ připustila s tím, že na takové věci by měla být shoda Sněmovny a nejde jen o věc na jedno volební období.

Horoval za muslimskou Evropu, řekl Babiš. Lže jako vždy, opáčil mu Bartoš

Šlachta uvedl, že policie je závislá na politicích. „Já policii věřím, jsem překvapen, že bývalý policista nevěří policii,“ reagoval Onderka. „Mně jde mráz po zádech, za nás nebylo možné, aby policejní prezident chodil za prezidentem republiky, aby ho informoval o kauzách,“ řekl Šlachta. Dokazují to podle něj kauzy, které se nyní řeší. „Ty ekonomické kauzy teď nejsou,“ doplnil.

Fiala také kritizoval vládu za nedostatečný boj proti dezinformacím týkajících se očkování proti koronaviru. „Vláda slibovala kampaň a nedělala ji,“ řekl s tím, že opozice o kampaň prakticky prosila. Kabinet s ní pak začal pozdě. „Bohužel se rozšířily (dezinformace, pozn. red.) velmi mnoho,“ připustila Schillerová. Připomněla „tečku za koronavirem“, která je podle ní vidět všude.

„Je těžké bojovat proti dezinformacím, když ji má jedna ze stran jako program,“ řekl Onderka na adresu poslance Lubomíra Volného a jeho strany. Hrnčíř z SPD uvedl, že kdyby vláda mluvila pravdu, nebudou se lidé uchylovat k „alternativním zdrojům informací“.

Vyjádřil se proti povinnému očkování proti covidu-19, které ale nikdo z jihomoravských lídrů nechce. „Ty hlasy zaznívají, zaznívají i v zahraničí,“ řekl na dotaz, proč má strana na billboardech odmítnutí právě povinné vakcinace. Konkrétně však nejmenoval.

Schillerová: Před pandemickým zákonem jsem varovala

Kritika zazněla také na adresu pandemického zákonu a rušených protiepidemických opatření. Schillerová uvedla, že jednání se při jeho psaní účastnila. „A už tehdy jsem varovala: ‚bude to do prvního soudního rozhodnutí, ten zákon je prostě bezzubý‘,“ řekla Schillerová na kritiku pandemického zákonu. Šlo podle ní o jediný kompromis, na kterém byla vláda schopná se s opozicí domluvit. „Je to nedokonalá norma, která by stejně v případě vypuknutí podobného stavu (jako na jaře, pozn. red.) nestačila,“ doplnila.

Podle Holomčíka je důvod ten, že se zákon řešil na poslední chvíli. „Zástupci jednotlivých politických subjektů byli rozčíleni, že se to řešilo na poslední chvíli. Na druhou stranu se všichni shodli, že ty parametry budou dostačující,“ řekl Onderka.

Nyní již podle něj budou opatření v souladu se zákonem. Připustil, že vláda na počátku udělala řadu chyb.

Tornádo, povodně

Právě Jihomoravský kraj zasáhlo před několika měsíci tornádo. Debata se proto stočila i k tématu ochrany životního prostředí a klimatické změny. „Přírodní živly s námi byly odjakživa. Představa, že nějaká politická reprezentace dokáže změnit přírodu, to tady těžko někdo může říct,“ řekl Hrnčíř z SPD.

„Jednoznačně říkáme ‚ochrana přírody ano, ale ne na úkor ekonomiky‘,“ řekl Šlachta. Nepřijatelný je podle něj třeba zákaz prodeje aut na spalovací motory. „Zákaz podle mě nikdy nevejde v platnost. Jsme také proti tomu zákazu, ale hlavně když se podíváte na to, jak reagují automobilky, s velkou pravděpodobností nebude co zakazovat,“ řekl Holomčík za Piráty a STAN a poukázal tak na vývoj na trhu.

Premiéru Babišovi podle Schillerové opozice podsouvá, že jiný názor na takzvaný Green deal prezentuje v Evropě a jiný v České republice. „On souhlasil za jistých podmínek,“ řekla. „Musel přistoupit na jakýsi kompromis,“ doplnila. Podle ní se snažil vyjednat maximální množství peněz do modernizačního fondu, o dílčích směrnicích se bude dále jednat.

„Neříkáte pravdu, paní ministryně. On odsouhlasil zelenou dohodu, aniž by vyjednal výjimky pro Českou republiku. My jsme potřebovali, aby Česká republika měla uznáno, že jádro je čistý zdroj,“ reagoval Fiala. „Jádro tam není jako čistý zdroj a je to chyba Andreje Babiše,“ doplnil.

26. září 2021

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Nejtěsnější volby vyhráli Fiala a STAN. Piráti propadli, ČSSD a KSČM ze hry

Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny je koalice SPOLU (ODS +TOP 09 + KDU-ČSL). Vyhrála o pouhých šest desetin procenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Katastrofa, máme úplné ho*no! Piráti rozjeli anketu o Bartošově odchodu

Volby přinesly Pirátům obrovské zklamání. V nové Sněmovně budou mít jen čtyři poslance. Na fóru Pirátů se okamžitě...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Konec postkomunistické éry, populismus je na ústupu, píše svět o volbách

Média na Západě vnímají volební porážku českého premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO jako bod zvratu a důkaz, že...

Snaží se zviditelnit, řekl politolog k postoji Jurečky o manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní...

Ti, co měli přijít, nepřišli. Jak koalice SPOLU dělá kampaň pro sebe a straníky

Premium Reportér strávil den na mítincích lídrů koalice SPOLU v Říčanech a v Praze na Hradčanské. Do Říčan lídři dorazili...

Hamáček: Jsem naprosto přesvědčený, že ČSSD v příští Sněmovně bude

V povolební spojení koalice SPOLU s Piráty a hnutím STAN příliš nevěří. Přesto si spolupráci s nimi dokáže představit...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...