iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 20. května 2019 Zbyšek

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

  10:00aktualizováno  12:11
Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního hnutí Andrej Babiš. Rozhodlo o tom užší vedení ANO. Babiš také řekl, že by si přál, aby Věra Jourová byla i v příštím období eurokomisařskou za Českou republikou, když se na tom shodne vládní koalice.

Stál by ale o to, aby Jourová v Evropské komisi získala významnější křeslo. Řekl, že nejzajímavější je agenda vnitřního trhu Evropské unie. Nyní je Jourová euromisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

„Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ řekl k tomu v neděli Babiš.

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Dita Charanzová evropskou kandidátku ANO vede poté, co se s Babišovým hnutím rozešli europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří půjdou do voleb s novou vlastní stranou Hlas. „Velmi si toho vážím, beru to s pokorou a jako ocenění své dosavadní práce v Evropském parlamentu,“ řekla Charanzová.

Připomněla, že se podílela na rozhodnutí, aby čeští občané mohli po Evropě telefonovat levněji, a aby evropská směrnice o zbraních měla výjimky. Označila Evropskou unii za unikátní projekt, který přinesl Evropě mír, bezpečnost a prosperitu.

Charanzová na sněmu mluvila o tom, že Češi patří k největším euroskeptikům. „Jen 39 procent z nás považuje členství v Evropské unii za pozitivní. Není to ale chyba lidí, že nevidí přidanou hodnotu Evropské unie, výhody, které nám plynou z členství,“ řekla. Podle ní je třeba názorům občanů naslouchat.

V každé domácnosti to zaskřípe, ale není hned rozvod...

Unie by se podle ní měla vrátit ke svým kořenům. „Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury,“ řekla.

Dostala i otázku na to, zda si už vyjasnila s Babišem to, když se premiér distancoval od hlasování europoslanců zvolených za ANO, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle něhož by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii. „V každé domácnosti to  občas zaskřípe, ale to neznamená, že se manželé hned rozvedou.“

Volby nesmějí ovládnout „vítači“ a „kývači“, tvrdí Babiš

„ Mnozí naši voliči nechodili k evropským volbám. My jim musíme vysvětlit, že i tentokrát potřebujeme, aby přišli k volbám, že je nesmí opanovat politická uskupení vítačů nebo nekritických kývačů, kteří v Evropě bezmyšlenkovitě vše odsouhlasí, nebo budou opět evropské prostředí zneužívat k vyřizování si svých účtů s někým doma,“ prohlásil premiér. Postěžoval si, že čeští europoslanci netáhnou v Evropě za jeden provaz.

Fotogalerie

„Chceme mít větší vliv na evropský rozpočet, na evropskou migrační politiku,“ řekl na sněmu ANO Babiš.

V posledních eurovolbách před pěti lety získalo ANO čtyři křesla, nyní by Babiš za úspěch považoval pět křesel. „Doufám, že vyhrajeme volby do Evropského parlamentu. Musíme pro to udělat maximum, protože my všichni potřebujeme, aby Evropský parlament nepřijímal zákony, které mají negativní dopad na život našich lidí, podnikatelů, živnostníků,“ řekl premiér Babiš. 

„V těchto volbách půjde o postavení České republiky v rámci Evropské unie,“ řekl první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Většina stran své lídry představila již dříve. ODS povede europoslanec Jan Zahradil, Piráty softwarový specialista Marcel Kolaja, ČSSD europoslanec Pavel Poc, komunisty také europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná, lidovce europoslanec Pavel Svoboda a koalici hnutí STAN a TOP 09 předseda TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně před...

Chceme sami rozhodovat, kdo v naší zemi bude žít a pracovat, řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při startu...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Najdete na iDNES.cz