Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Zaměstnanců se bez ČSSD nikdo nezastane, říká jihočeský lídr strany Veselý

  17:22
Před minulými volbami do Poslanecké sněmovny jihočeský lídr ČSSD Ondřej Veselý škrtal na kandidátce jedno jméno za druhým, jak ji lidé opouštěli. Nyní si chválí, jaké osobnosti na ní jsou.

Ondřej Veselý je poslancem a zároveň píseckým místostarostou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Věřím, že máme šanci uspět. Dokonce si troufám říct, že v Jihočeském kraji budeme mít opět víc hlasů, než je celorepublikový průměr ČSSD,“ odhaduje Veselý, který je poslancem a zároveň místostarostou Písku.

Kde se vám lépe pracuje, v komunální, nebo ve vysoké politice?
Na první pohled to vypadá, že je to pořád to samé, ale je to úplně jiné. V Písku řeším konkrétní věci – opravy, lidské problémy. Parlament to neumožňuje, ale zase se toho dá v globálu ovlivnit mnohem víc. Obojí mě moc baví, ale současně je hodně náročné zastávat naráz funkci poslance a místostarosty. Byť jsem neuvolněný a dá se říct bez výplaty, snažím se pracovat v Písku hodně. Přepínat mezi oběma modely je ale těžké.

Ondřej Veselý (45 let)

Narodil se v Krnově, žije v Písku. Vystudoval Fakultu právnickou ZČU v Plzni. Následně získal doktorát na Právnické fakultě UK v Praze. Od roku 2004 pracoval jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři. V roce 2006 složil advokátní zkoušky a po zapsání do seznamu advokátů ČAK začal pracovat samostatně. V roce 2003 vstoupil do ČSSD. Byl starostou Písku, nyní je poslancem, předsedou zahraničního výboru a současně místostarostou Písku. Vede kandidátku ČSSD v Jihočeském kraji. Je ženatý a má tři děti.

Před minulými volbami do Poslanecké sněmovny se vám v létě hroutila kandidátka a odcházeli vám kandidáti, včetně původního lídra Stanislava Mrvky. Nyní to asi takové nervy nejsou, že?
To určitě ne, tehdy to bylo hodně složité. Teď máme super kandidátku, na druhém místě je Milan Štěch, což je velmi známá osoba, v senátních volbách loni dokázal, že má čím lidi oslovit, byť v druhém kole neuspěl. Třetí je bývalá hejtmanka Ivana Stráská, kterou lidé dobře znají, a nechybí nám tam ani dva odboráři. Věřím, že máme šanci uspět, dokonce si troufám říct, že v Jihočeském kraji budeme mít opět víc hlasů, než bude celorepublikový průměr ČSSD.

Srpnové předvolební průzkumy dávaly sociální demokracii kolem pěti procent, některé predikovaly, že se ani nedostanete do Sněmovny. Jak podle vás dopadnete?
Pokud bychom skončili lépe než v posledních volbách, tedy kolem sedmi procent, tak je to úspěch. Pokud hůře, je to neúspěch. A když vypadneme z parlamentu, bude to pro stranu znamenat obrovský otřes.

Pomůže vám fakt, že jihočeská ČSSD není tak rozhádaná, jako tomu bylo před čtyřmi lety?
Pro nás je lepší táhnout za jeden provaz. Před čtyřmi lety jsem měl volby opravdu komplikované, musel jsem několikrát doplňovat kandidátku a spousta členů mi tenkrát házela do kampaně vidle. Teď naopak jedeme jako jeden muž a věřím, že to bude lepší. Nicméně kondice sociální demokracie jako takové je slabší, než tomu bylo před čtyřmi lety.

Čím přesvědčíte voliče, aby vám dali hlas?
Máme to nastavené tak, že neřešíme primárně krajskou kampaň, necílíme na jihočeské problémy, byť tu jsou, zejména v oblasti dopravy. Ale řešíme celostátní téma. Když levice zmizí z parlamentu, nebude nikdo, kdo by se zastal zaměstnanců a lidí se středními a nízkými příjmy. Po čtyřech letech ve Sněmovně mám zkušenost, že jakýkoliv návrh, který se má zastat zaměstnanců, zlepšit pracovní podmínky, všichni bojkotují – kromě nás a komunistů.

Co konkrétně tedy chcete změnit?
Pracovní podmínky v České republice se za 30 let poměrně výrazně pohnuly dopředu, ale tím, jak se hýbou dopředu i na Západě, nemůžeme je dostihnout. Chce to velkou ránu, navrhujeme úpravy mezd, pracovní doby a dovolené a věříme, že tím lidi oslovíme a dostatečný počet z nich pochopí, že bez levice v parlamentu to bude minimálně na čtyři roky obrovský průšvih.

Říkáte, že vaše kampaň nebude zaměřená primárně na jihočeské problémy. Zmínil jste ale třeba dopravu na jihu Čech. Co je třeba změnit?
Jižní Čechy jsou jedním z mála krajů, který nemá napojení na celostátní dálniční síť a celostátní rychlostní železniční síť. Pokud jde o dálniční, zásadní je, že se staví D4. Současně bude nutné dodělat obchvat Budějovic. A je třeba zvýšit kapacitu silnice I/20 mezi Pískem a Budějovicemi.

Předseda ČSSD Jan Hamáček byl na začátku pandemie hodně vidět. Pak mu ale aféra týkající se jeho cesty do Ruska a kauza výbuchu muničních skladů ve Vrběticích body zase ubraly. Je v čele strany správně?
Je pořád náš lídr a věřím, že volby ve Středočeském kraji zvládne. Je ale pravda, že dnes je z hlediska témat viditelnější Jana Maláčová. Vnitro není věc, kterou naši voliči primárně vnímají, pocitově tak bude podle mě lídrem pro spoustu lidí právě Jana Maláčová.

Seriál předvolebních rozhovorů

MF DNES představuje v rozhovorech vybrané jedničky jihočeských kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny ČR.

Světem v posledních týdnech otřásaly zprávy o situaci v Afghánistánu. Vy jste předsedou zahraničního výboru, je podle vás dobře, že jsme do České republiky přivezli Afghánce, tlumočníky a jejich rodiny, kteří byli v nebezpečí?
Obecně musím říct, že je velmi špatně, že situace tam tak dopadla. Afghánistán byl vždy místem, kde měly teroristické organizace velké zázemí. A odchod Američanů ze země bez rozmyslu vrátil situaci, která byla nějakým způsobem pod kontrolou, zpátky na úroveň před 20 lety. Nevěřím, že Tálibán je dnes jiný než tehdy. Chyba naopak nebyla pomoci lidem. Nejsem příznivcem toho, abychom přijímali migranty z jiných kulturních sfér, naše země na to není zvyklá. Na druhou stranu, nechat lidi, kteří pomáhali chránit životy našich vojáků, na holičkách, to si vůbec neumím představit. To, že jsme pomohli konkrétním lidem, kterým hrozila smrt, je správné.

Teď je čeká azylové řízení ve střediscích ministerstva vnitra. Jedno z nich je v Červené nad Vltavou na Písecku, kde našli zázemí v minulosti třeba volyňští Češi. Budou tam umístěni i Afghánci?
Málokdo ví, že teď tam byli lidé z Venezuely. Potomci Čechů, uprchlíků z 30., 40. a 60. let, se tam repatriovali. Věřím, že to tak může fungovat, ale myslím si, že Afghánci u nás nebudou chtít zůstat. Často mají příbuzné jinde v Evropě a budou za nimi chtít jít. Jde o to, poskytnout jim zázemí, kde by se mohli rozmyslet o své budoucnosti.

Češi nejsou obecně moc nakloněni migrantům. I tato situace tak může posílit strany, které se staví k přijetí cizinců do Česka odmítavě. Máte představu, co byste dělal, pokud by ČSSD nepřekročila pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny?
Už jsem to zažil v roce 2014, kdy jsem sice vyhrál volby v Písku, ale nestal jsem se znovu starostou. Takže bych pokračoval v advokacii a mám ještě rok práci na písecké radnici. Zřejmě bych se tak stáhl do komunální politiky a věnoval se dál Písku.

Takže se v příštím roce pokusíte zabojovat znovu v komunálních volbách o křeslo starosty Písku?
To říct nemůžu. Předpokládám, že ani nebudu lídrem kandidátky v komunálních volbách, nebudu o to moc usilovat a stal bych se jím jen v případě, že by na mě kolegové hodně naléhali.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcíČeské BudějoviceJindřichův HradecČeský KrumlovStrakoniceTábor, další

  • Nejčtenější

Vysypali popelnice na ulici. Aby ukázali, co všechno končí v odpadu

Vedení obce Studená na Jindřichohradecku v týdnu uspořádalo ve spolupráci s výzkumníky ojedinělou analýzu obecního...

Česko - Kosovo 3:0, čtvrtá výhra jedenadvacítky, znovu se trefil Gabriel

Čeští fotbalisté do 21 let porazili Kosovo i doma 3:0 a v kvalifikaci na ME 2023 jsou stoprocentní, navíc ani tentokrát...

Obcí na Písecku se šofér řítil stošedesátkou, nepřipoutaný a bez dokladů

O téměř 120 kilometrů v hodině překročil devětadvacetiletý řidič maximální povolenou rychlost v obci. Jeho přestupek...

Rekreanti vysávají rozpočty menších obcí, stěžují si starostové

Chataři jihočeským obcím odvádějí méně peněz než místní, často ale využívají stejné služby. Problém se týká odpadů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Město bude krásné, ale mrtvé, kritizují podnikatelé proměnu centra Písku

Ani několik veřejných projednání nepřesvědčilo odpůrce úprav centra Písku, kteří odmítají snížení počtu míst pro auta....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

V kraji chybí 80 lékařů, mizí do ciziny, tvrdí jihočeská lídryně SPD

Jedničkou SPD na jihu Čech je Iveta Štefanová. Pro nemocnice chce víc peněz a podle jejího názoru v kraji chybí také...

Hrozí kolaps terénních služeb pečovatelů, varuje jihočeský lídr SPOLU

Lídr koalice SPOLU Jan Bauer by rád ve Sněmovně pokračoval v reformě penzijního systému. Zároveň tvrdí, že byty by...

Exekuce jsou příčinou sociálních problémů, říká jihočeský lídr Pirátů a STAN

Lídr Pirátů a STAN v Jihočeském kraji Lukáš Kolářík se chce ve Sněmovně i nadále věnovat exekucím. Říká, že chce...

Jižní Čechy ovládlo SPOLU, lídr Pirátů neobhájil poslanecký mandát

V Jihočeském kraji se z poměrně jasného vítězství ve volbách do Sněmovny raduje uskupení SPOLU. Druhé hnutí ANO poráží...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...