Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Období temna ve Znojmě končí, hlásá lídryně ANO kritizovaná za koalici s SPD

  12:42
V povolebním Znojmě to vře. Druhé největší město jižní Moravy má mít historicky první starostku - lídryni vítězného hnutí ANO, ekonomku Ivanu Solařovou. Na její rodící se koalici s SPD se však valí kritika, z klubu ANO dokonce vystoupil jeden zastupitel.

Lídryně vítězného hnutí ANO Ivana Solařová by se měla stát historicky první znojemskou starostkou. | foto: ANO

„V tuto chvíli se soustředím na spolupráci v naší koalici a vznik koaliční smlouvy, která konečně po několika letech posune město Znojmo vpřed. Jako koalice jsme pevní a vystupujeme jednotně. Neznám pravou motivaci rozhodnutí jednotlivců z řad opozice, a proto je nemůžu blíže komentovat,“ reaguje na kritiku Solařová, jejíž ANO se kromě SPD domluvilo také se Znojmáky.

Starostu Jakuba Malačku mrzí, že se ani jednou nepodařilo sednout ke společnému jednacímu stolu s ANO. Dosavadní koalice ve složení Naše Znojmo, SPOLU a Pro Znojmo přitom jednala v bloku. Jak to tedy bylo? S kým jste jednali a jak těžce se nová koalice rodila?
Voliči ve volbách hlasovali pro změnu a nově složená koalice je jediná, která městu dokáže skutečnou změnu přinést, a hlavně také vyvětrat vzduch na radnici. Od začátku byla pro nás koalice v aktuálním složení prioritou a k tomuto jsme veškerá jednání směřovali.

Vy se na spolupráci s SPD díváte jak? Bude v koaliční smlouvě ošetřeno, že nechají stranou ideologické a jiné extremistické postoje? A co říkáte na odchod zastupitele Jana Šťastníka z vašeho klubu a rezignaci zastupitele Jiřího Padalíka ze Znojmáků právě kvůli SPD?
V nové koalici chceme spolupracovat s důvěryhodnými partnery, na něž se dá spolehnout a jejich slovo či podaná ruka má nějakou váhu. Výše zmíněné odchody a ani motivace a důvody, které za nimi stály, v tuto chvíli nechci komentovat. V každém případě platí, že jestli někdo ze znojemských zastupitelů zastával v nedávné historii extremistické postoje, byl to Jan Grois (bývalý starosta a poté místostarosta za ČSSD a následně Naše Znojmo) během své senátní kampaně. Také pro své extremistické názory musel opustit funkci starosty – a bylo to tak správně.

Nově domluvená koalice je křehká, má jen těsnou většinu 16 hlasů z 31členného zastupitelstva. Stačí, aby někdo onemocněl, a neschválíte ani program. Toho se neobáváte?
Nepřicházím do politiky s cílem vykopávat příkopy a od prvního okamžiku brát aktivity v zastupitelstvu jako my a oni. Věřím, že se také na straně opozice najde řada zodpovědných a konstruktivních kolegů zastupitelů, kteří podpoří body a návrhy, jež pomohou našemu městu a také jeho občanům. Proto přece byli zvoleni.

Čím chcete na radnici začít po ustavujícím zastupitelstvu? To nejzásadnější, co vás čeká, je rozpočet?
Osobně mám svoje první kroky a priority promyšlené, ráda bych je ale nejprve představila a sladila s koaličními partnery. Ostatně více představíme v právě vznikající koaliční smlouvě.

Nová koalice slibuje změny. Můžete nastínit v čem? Bude to i – již nyní patrný – jiný styl komunikace s veřejností?
Změna v přístupu v komunikaci s veřejností, změna v politické kultuře, která je nyní vlivem stále ještě současného vedení města prakticky na nulové úrovni, změna v přístupu k městu a jeho rozvoji. Jak jsem několikrát deklarovala, jednou ze změn bude to, že se věci přestanou dělat pouze na efekt a úspěšnost radnice se přestane posuzovat dle množství mediálních výstupů. Chceme a budeme mluvit s opozicí, představiteli spolků a organizací, zástupci odborné i laické veřejnosti. To tu v posledních dvou letech chybělo. Období temna na znojemské radnici končí.

Nechci SPD ve vedení města, říká Malačka

Hnutí Naše Znojmo stávajícího starosty Jakuba Malačky skončilo ve volbách druhé, ale šanci dostat se znovu ke kormidlu zatím nezískalo. Přitom místostarosta Jan Grois oznámil odchod ze starostova zastupitelského klubu, aby tak odblokoval situaci a umožnil vznik demokratické koalice bez SPD.

Hnutí dosavadního znojemského starosty Jakuba Malačky Naše Znojmo skončilo ve...

Memorandum o koaliční spolupráci už je ale podepsané. Dá se podle vás ještě zvrátit?
To je otázka na paní Solařovou z ANO, které vyhrálo volby a já mu pogratuloval. Vítěz určuje další postup. Já bych se sešel se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, jako v Brně paní Vaňková, a postupně se s nimi bavil. Nás, co jsme skončili druzí na pásce, ani náš trojblok (koaliční Naše Znojmo, SPOLU, Pro Znojmo), ANO k jednání nepozvalo. Od začátku jednají s SPD. Mě to mrzí. Zastupitel Znojmáků Jiří Padalík řekl, že koalice s SPD je nepředstavitelná, a rezignoval. Další možná budou následovat. Tak budou odcházet zastupitelé, dokud se nenajde někdo, komu koalice s SPD nevadí. Přijde mi zvláštní, že pro ANO to nebyla poslední, ale primární varianta.

Nebyla chyba, že jste šli do jednání v bloku koaličních stran?
Před volbami jsme byli standardní političtí soupeři. Naše programy jsou dost podobné, rozjeli jsme celou řadu projektů, za kterými je neuvěřitelné množství společné práce, a proto bychom ji chtěli společně dotáhnout.

To chce asi každá koalice. Ale nezavírali jste si zkrátka jednáním v bloku dveře sami?
V tom já žádné zavření dveří nevidím, pokud by s námi jednalo ANO odděleně, tak bychom stejně prosazovali ten stejný program. Od začátku říkám, že máme blok 14 zastupitelů, kteří vesměs přemýšlí stejně, vesměs chceme vést město podobným směrem, stojí za námi společné projekty a pojďme jednat. Ale my k tomu stolu ani nebyli pozvaní. U něj nám ANO mohlo říct, že chce jednat samostatně.

Zpátky k už podepsanému memorandu. Vy tedy podobu koalice berete ještě jako otevřenou?
To je správná otázka, ale na špatného člověka. My jsme od skončení voleb připraveni k jednání. Ale vítězné ANO musí říct, pojďme si poprvé sednout a otevřít otázku programových průniků. Vím, že byl problematický kolega Jan Grois. Ten, aby odblokoval situaci, ze zastupitelského klubu Naše Znojmo odešel a nás (zmíněný trojblok) už není čtrnáct, ale třináct. I tak to je aktuálně nejsilnější hlas v zastupitelstvu. Spolu s ANO by to byl silný mandát. Nečekají nás lehké časy kvůli energiím a inflaci, a než se přehlasovávat o jediný hlas, tak mi přijde lepší zkusit aspoň jednou sednout si ke stolu spolu a pobavit se.

Vy osobně vnímáte koalici s SPD jako problematickou?
Rozhodně. Neumím si představit, jak by to reálně fungovalo. Strana, která chce odejít z EU, a my – jako v případě staré školy v Louckém klášteře – opravujeme z dotací. Určitá část Znojmáků, ti, co jsou ze strany Svobodných, zase o dotacích říkají, že jsou špatné a narušují trh. Tak z čeho budeme rekonstruovat? SPD nepovažuji za plně demokratickou stranu, nechci, aby stála ve vedení druhého největšího města na jižní Moravě. Sice deklarovali, že dají ideové věci bokem, ale nedají. Znám to sám, jak jsem dostával od lidí naloženo za to, co dělá ČSSD v Praze, a cítil jsem za to zodpovědnost. A proto jsem od ní odešel.

Vidíte na výsledku voleb něco pozitivního?
(dlouze přemýšlí) Mám radost, že jsme skončili druzí z jedenácti. Z týmu kolem sebe. Ale spíš mám z voleb mrzení. Nevztahuju to k výsledku, ten je, jaký je, ale že skoro 60 procent lidí nepřišlo k volbám a je jim nejspíš jedno, jak se má vést město.

Budete hlasitou opozicí?
S tím problém nemám, když do ní půjdeme. Někdy byli kolegové proti z principu, i když neměli argumenty. To dělat nebudu. Pokud přijde kvalitní návrh, podpořím ho.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Piráti kvůli nové kauze vycouvali z koalice v Brně, i tak bude mít většinu

Úterní policejní zásah v Brně naboural vznikající širokou koalici na magistrátu, na níž se pouze o den dřív dohodli...

Letití brněnští starostové mizí z radnic, kvůli kauzám i dohodám ostatních

Liptáková, Čejka, Šicha či Sojka. Známá jména z čela brněnských radnic mizí, „odstřelily“ je kauzy i dohody ostatních...

Podepsáno. Brno povede uskupení čtyř místo pěti, zítra zvolí nové vedení

Zástupci společného uskupení ODS a TOP 09, hnutí ANO, společné kandidátky KDU-ČSL a STAN a také ČSSD dnes večer...

Koalice „všech“ je defekt demokracie, kritizuje politolog nové vedení Brna

V Brně vznikne široká vláda sedmi stran v čele s ODS a silnou účastí hnutí ANO. Podle politologa můžou strany tímto...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...