Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Náš problém není v personáliích, já se cítím při síle, hlásí Roman Onderka

  18:59
Ještě v pátek při otevření volebních místností první místopředseda ČSSD Roman Onderka, který vedl jihomoravskou kandidátku, věřil, že sociální demokracie pokoří hranici pěti procent a dostane se do Sněmovny. To se však nestalo. „Výsledek voleb je krvavou daní za vstup do vlády. Voliči nás opravdu potrestali,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Místopředseda Roman Onderka (15. července 2019). | foto: MAFRA

„Bezesporu dám předsednictvu svůj mandát k dispozici, ale cítím se při síle a připraven hájit program sociální demokracie,“ oznámil Roman Onderka.

ČSSD získala jen 4,65 procenta hlasů. Co tomu říkáte?
Je to pochopitelně zklamání. Tím, že se sociální demokracie nedostala do Poslanecké sněmovny, v ní bude chybět levicový hlas. Je to poprvé v historii České republiky, kdy tam nejsme, a to je pro nás velké zklamání. Uvidíme, co se bude dít dál.

Co vidíte jako hlavní příčinu neúspěchu? Vaši spolustraníci hodně zmiňují účast ve vládě s hnutím ANO. Vidíte to taky tak?
Je to pravda. Výsledek voleb je krvavou daní za vstup do vlády Andreje Babiše. Já si myslím, že voliči naše argumenty, že jsme chtěli zabránit vládě SPD, komunistů a hnutí ANO, a že jsme ve vládě odpracovali skutečně levicový program, prostě nevzali v potaz. Potrestali nás za to, že jsme do této vlády šli. To je realita a pro nás ponaučení pro příště.

Na jižní Moravě dopadla vaše strana ještě hůř než celkově. Přičítáte to i tomu, že se měnila kandidátka, kterou původně měl vést starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan, ale předsednictvo strany nakonec dosadilo vás?
Nemyslím si. Když se podíváte na krajské výsledky v celé republice, je evidentní, že to byl celorepublikový problém, kdy nás voliči opravdu potrestali. V některých krajích jsme měli dokonce lídry z komunální politiky, například v severočeském kraji, kde byl asi nejhorší výsledek. Na jižní Moravě jsme pětiprocentní hranici preferenčních hlasů překročili já, Kateřina Valachová a Zdeněk Škromach, což znamená, že evidentně problém není v personáliích, ale ve vnímání voličů sociální demokracie jako celku.

Takže personální problém za neúspěchem nevidíte? Právě Břetislav Štefan naopak říká, že je potřeba změna a dát prostor novým tvářím.
K personálním změnám určitě dojde. Už jen tím, že na post předsedy oznámil rezignaci Jan Hamáček. Bezesporu ta sebereflexe bude, ale v jakém rozsahu a na jakých pozicích, na to je opravdu ještě brzo.

Předseda strany Hamáček rezignuje na předsednictvu 25. října. Co bude dál? Jaké máte ambice jako první místopředseda strany?
To teď není o ambicích, ale o technikáliích. Jan Hamáček řekl, že bude na předsednictvu rezignovat a předsednictvo musí celou situaci projednat. Určí, jaké bude další směřování. Pro naši stranu je to obrovská změna, protože poprvé v historii není součástí Poslanecké sněmovny.

Vyvodíte z toho osobní zodpovědnost?
Bezesporu dám předsednictvu svůj mandát k dispozici. Ale znovu říkám, že bude záležet na něm, jakým způsobem budeme dál pokračovat.

Co budete dělat, když už nebudete poslancem?
Vyspím se. (směje se)

Středočeský kraj
SPOLU 28,74%
203 091 hlasů
konečné výsledky
Karlovarský kraj
ANO 33,06%
43 081 hlasů
konečné výsledky
Ústecký kraj
ANO 35,61%
134 322 hlasů
konečné výsledky
Hlavní město Praha
SPOLU 40,02%
251 090 hlasů
konečné výsledky
Plzeňský kraj
ANO 29,03%
84 107 hlasů
konečné výsledky
Jihočeský kraj
SPOLU 29,09%
97 698 hlasů
konečné výsledky
Kraj Vysočina
SPOLU 28,00%
77 631 hlasů
konečné výsledky
Jihomoravský kraj
SPOLU 30,03%
187 497 hlasů
konečné výsledky
Zlínský kraj
SPOLU 27,78%
87 019 hlasů
konečné výsledky
Moravskoslezský kraj
ANO 33,73%
195 176 hlasů
konečné výsledky
Olomoucký kraj
ANO 29,77%
96 714 hlasů
konečné výsledky
Pardubický kraj
SPOLU 28,52%
78 163 hlasů
konečné výsledky
Královéhradecký kraj
SPOLU 28,58%
84 166 hlasů
konečné výsledky
Liberecký kraj
ANO 26,86%
59 515 hlasů
konečné výsledky
Svět
Piráti+STAN 50,47%
6 654 hlasů
průběžné výsledky
Volební obvody se vybarvují podle strany, která má nejvíce hlasů.

A kdybyste měl prozradit své dlouhodobé plány?
Čtyřiadvacet hodin od výsledku voleb je ještě brzy. Určitě si odpočinu a vezmu si dovolenou, kterou jsem neměl v podstatě tři roky. Co a jakým způsobem bude dál pokračovat, to opravdu teď nevím. Na to je čtyřiadvacet hodin po volbách vážně brzo.

Takže to „nezabalíte“ a budete dál usilovat o místo ve vedení ČSSD?
Vždycky je to nabídka a poptávka. Já se cítím při síle, jsem připraven hájit program sociální demokracie. Vždy je to o tom, jaký názor mají členové sociální demokracie, potažmo orgány, které rozhodují, ať už předsednictvo strany, nebo sjezd. A tam uvidíme.

Půjde strana zachránit, nebo je značka ČSSD „potopená“?
Sociální demokracie tady byla 140 let a bude tady nadále. To není projekt na jedno volební období, není to populistický projekt. Je to o ideologii, o tom, co strana chtěla historicky dělat a co dělá. To znamená zastávat se nejchudších, nejpotřebnějších v této zemi. Levicový program je správný i v 21. století. Je otázkou, jakým způsobem ho prosazovat, možná být razantnější a stát si za svým názorem, i když právě hrozí to, co v případě zabránění vlády ANO, SPD a komunistů, jak už jsem zmiňoval. Značka a ideologický program sociální demokracie je podle mě správný a bude potřebný i v 21. století. Čekají nás těžké doby, a to ve smyslu zdražování, nezaměstnanosti, boje s inflací. Sociální demokracie tady musí být od toho, aby chránila lidi, kterých se to nejvíc dotkne. Takový hlas teď bude ve Sněmovně chybět.

Věříte, že se ČSSD dostane do Sněmovny za čtyři roky? 
Jsem o tom přesvědčen.

Nejde stále dokola recyklovat myšlenky a kandidáty, míní Štefan

Původně měl vést jihomoravskou kandidátku ČSSD do voleb on, ale po zásahu předsednictva strany jej v pozici lídra nahradil Roman Onderka. Nyní je Břetislav Štefan, který nakonec vůbec nekandidoval, přesvědčen, že sociální demokraté potřebují obměnu.

„Výsledek je velká tragédie. Strana na politické mapě České republiky má být a to, že jsme vypadli ze Sněmovny, je velký problém. Pokusíme se stranu modernizovat. To, co jsme říkali na sněmu, se teď naplnilo v tom nejčernějším scénáři. Ukázalo se, že zvolená cesta nebyla tou správnou,“ konstatuje starosta brněnské Líšně.

Sociální demokracie se teď podle něj musí zaměřit na komunální volby v příštím roce. „Nejdůležitější bude udržet pozice v komunální politice, abychom měli základ do dalších voleb. Nejde jen stále dokola recyklovat myšlenky a kandidáty. Máme úspěšné starosty a ti by měli ve volbách hrát výraznější roli,“ je přesvědčen Štefan.

Ten připomněl, že nervozita ve straně byla cítit dlouho, a receptů, jak uspět ve volbách, bylo víc. „Zatímco Roman Onderka a Jan Hamáček zvolili přitlačení na pilu a zacílení na nejtvrdší voličské jádro, my zastoupení Michalem Šmardou, Tomášem Petříčkem a Martinem Netolickým jsme chtěli otevření strany a nasátí nových levicových směrů ve spolupráci se Stranou zelených. V tom jsme na sjezdu před půl rokem neuspěli,“ připomíná.

  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyjeli na první oficiální návštěvu do...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Zodpovědní se musí zamyslet, zda sestaví stabilní vládu, říká Schillerová

Nynější vicepremiérka i ministryně financí, pravá ruka Andreje Babiše. A také žena, která v rodném kraji nedokázala...

Náš problém není v personáliích, já se cítím při síle, hlásí Roman Onderka

Ještě v pátek při otevření volebních místností první místopředseda ČSSD Roman Onderka, který vedl jihomoravskou...

„Mělo by se to zaokrouhlit.“ Jak Pohořelice fandily svému Šlachtovi

Premium Ačkoli v rodných Pohořelicích na Brněnsku, vyhlášených zejména místním rybníkářstvím, lídr Přísahy Robert Šlachta volby...

Krasobruslařský šampion Novotný podal žalobu za stažení z kandidátky ANO

Bývalý mistr světa v krasobruslení René Novotný, kterého těsně před sněmovními volbami stáhlo hnutí ANO z jihomoravské...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR ROVNÁNÍ (až 33000 )

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 500 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...