„Neapeluji na naše voliče, protože samozřejmě 1,5 milionů občanů, kteří nás volili, mají svoji hlavu a nepotřebují, aby jim nějaký Babiš radil,“ řekl také premiér.
Babiš označil prezidenta Zemana za jednu z nejvýraznějších osobností po roce 1989, která polarizuje společnost a za kterou jsou výsledky.
„Jezdí mezi lidi, jezdí do regionů a na rozdíl od jiných politiků i možná jednoho kandidáta na prezidenta nežije z politiky, ale žije pro politiku. Je to člověk, který bojuje za naše národní zájmy, nebojí se říct svůj názor na Brusel, na kvóty, bojuje za zájmy na našich podnikatelů a je na svoji zemi hrdý a dělá pro ni maximum,“ řekl předseda vlády.
Bylo by lepší, kdyby více spojoval společnost, řekl premiér
Podle Babiše by bylo lepší, kdyby více Zeman spojoval společnost a nerozděloval ji. Za jeho plus ale označil prezidentovu předvídatelnost. „Víme, jak bude reagovat v kritických situacích, které mohou nastat,“ řekl Babiš.
Co o sobě Babiš a Zeman říkaliBabiš o Zemanovi "Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Zeman... je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost." Zeman o Babišovi „Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše, nehledě na jistá další podezření, která se, doufám, časem prošetří.“ (15. 11. 2011) |
Potvrdil, že se sešel před pár dny kvůli volbě prezidenta s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, se kterým podle Babiše přišla „ještě jedna osoba“.
„Nemělo to vliv na moje rozhodnutí,“ řekl předseda vlády k tomu, jak si vybíral, koho bude volit. Sám Zeman ho prý o podporu nežádal. „Nikdy by mě nepožádal o podporu, jak ho znám,“ uvedl.
Zeman cestu Mynáře a Nejedlého za předsedou vlády komentoval v rozhovoru pro čtvrteční MF DNES. „Nekontroluji jejich denní režim,“ řekl prezident Zeman.
Šéf Pirátů Bartoš podpoří Hilšera
To šéf Pirátů Ivan Bartoš na své facebookové stránce přímo napsal, koho bude volit. Vybíral mezi čtyřmi přijatelnými kandidáty, z nichž si vybral nejmladšího kandidáta, jednačtyřicetiletého vysokoškolského učitele a lékaře Marka Hilšera. K tomu se přikláněla i většina účastníků vnitrostranické ankety Pirátů.
Předsedové TOP 09 Jiří Pospíšil a STAN Petr Gazdík už dříve podpořili exšéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. Ten má podporu i lidovců.
Zemana stejně jako Babiš podpoří předseda komunistů Vojtěch Filip, SPD Tomio Okamura i úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec.
Na dopředu předvídatelné rozhodnutí předsedy vlády Babiše reagoval kriticky na Twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Podpora Miloši Zemanovi od Andreje Babiše je logickým následkem jejich mocenského paktu. Přijďte k volbám, nenechte rozhodnutí na jiných a nedopusťte, abychom se dočkali v 1. kole nepříjemného překvapení. Pomozte prosadit v prezidentském úřadu změnu,“ vybídl Fiala voliče.
Zeman slíbil Babišovi i druhý pokus, bude chtít garanci většiny
Premiér má od Zemana příslib, že ho pověří jednáním o nové vládě, když první Babišův menšinový kabinet příští týden nezíská důvěru, což je nyní více než pravděpodobné. Žádná další z devíti stran ve Sněmovně se totiž při prvním pokusu nechce přidat k ANO, které má 78 poslanců.
Před očekávaným druhým pokusem o vládu Zeman řekl, že Babiše znovu premiérem jmenuje, až mu řekne, že má více než sto zaručených hlasů podpory v Poslanecké sněmovně (podrobnosti čtěte zde).
Hnutí ANO nepostavilo svého kandidáta na Hrad, stejně jako další strany. Babiš dříve mluvil o tom, že by jeho hnutí svého vlastního prezidentského kandidáta mohlo mít, a zmiňoval v této souvislosti jména eurokomisařky Věry Jourové a současného ministra zahraničí Martina Stropnického. To se ale nakonec nestalo.
Zemana už jako „svého“ kandidáta, kterého budou volit, jmenovali lídr hnutí SPD Tomio Okamura a úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec.
Jen v některých důležitých věcech mají Zeman a Babiš rozdílné názory. Český prezident podpořil svého amerického protějška Donalda Trumpa v jeho plánu na uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a přestěhování ambasády USA z Tel Avivu, Babiš se přiklonil k dosavadnímu zdrženlivému postoji české a evropské diplomacie, protože Jeruzalém si nárokují i Palestinci.