Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

  15:33aktualizováno  15:33
Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby exprimátora Víta Mandíka a bývalého radního Josefa Macíka. Teď je obžalovanou někdejší náměstkyně primátora Zuzana Kailová, jež nebyla souzena dříve spolu s nimi kvůli poslanecké imunitě.

Kailová se podle obžaloby podílela na manipulaci výběrového řízení na zajišťovatele vítání občánků v letech 2012 až 2014.

Fotogalerie

Podle spisu společně s tehdejším primátorem Vítem Mandíkem a exradním Josefem Macíkem (oba ČSSD) postupovali tak, aby ve výběrovém řízení na pořádání akce uspěla spřátelená firma Darothore, a tím způsobili, že za ni město zaplatilo víc, než muselo.

Magistrát dle obžaloby vyzval čtyři propojené firmy včetně Darothore, aby se do výběrového řízení přihlásily. Do soutěže však vstoupila i pátá, nikým neoslovená firma Atlantic, a to s nejvýhodnější nabídkou. Město následně tendr zrušilo. A záhy vypsalo novou soutěž.

Do té už se přihlásila jen Darothore. Město s ní uzavřelo kontrakt za 5,2 milionu na tři roky. Nakonec však dalo jen 1,74 milionu, v únoru 2013 od smlouvy odstoupilo.

Macíka s Mandíkem policie obvinila už v roce 2014. Kailovou chtěla také, jenže Poslanecká sněmovna ji tehdy ke stíhání nevydala.

Kailová stejně jako Mandík s Macíkem vinu odmítá

Obžalobě z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což jí hrozí až desetiletý trest, tak čelí až nyní. Vinu stejně jako Mandík s Macíkem odmítá.

„Kategoricky odmítám, že bych někomu dávala nějaké instrukce. Nikdo nikdy neměl k žádnému materiálu výhradu,“ uvedla před trestním senátem Kailová.

Při své výpovědi se dokonce rozplakala. „Ten případ mě dlouhodobě poškozuje. Z nouze jsem si musela udělat živnosťák, i když z podstaty nejsem žádná podnikatelka. Já, velká patriotka, jsem se dokonce přestěhovala z Ústí. Chtěla jsem, abychom se synem měli mediální klid. Nemám to jednoduché, jsem samoživitelka.“

„Přemýšlela jsem, zda bych něco udělala jinak, a došla jsem k tomu, že nikoli. Vše bylo dobře připravené a lidé byli spokojení,“ dodala. Při akci dostávaly matky-prvorodičky šeky na pět tisíc korun, květiny, památníčky a pohoštění.

Verdikt nad Macíkem a Mandíkem odvolací krajský soud zrušil

Macík s Mandíkem už u okresního soudu dostali za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku podmínky a povinnost uhradit škodu 348 tisíc, což by město podle obžaloby každý rok uspořilo, kdyby vyhrála firma Atlantic.

Odvolací krajský soud však verdikt zrušil a případ vrátil k první instanci. U té následně Macíka s Mandíkem zprostili obžaloby. Zatím nepravomocně, státní zástupkyně se odvolala. Věcí se tak bude znovu zabývat krajský soud.

Nabízí se tak otázka, jaký výsledek lze očekávat od procesu s Kailovou. „Jsme teprve na začátku dokazování, nelze v žádném případě předjímat jeho konec,“ uvedla žalobkyně Lenka Pošíková.

Hlavní líčení s Kailovou bude pokračovat 12. listopadu, kdy soud vyslechne svědky.

Nejčtenější

Za zbytek na talíři se v restauraci „sněz, kolik chceš“ platí pokuta

V restauraci zaplatíte padesátikorunovou pokutu za zbytky

V restauraci v Dobroměřicích na Lounsku si zákazník může za jednotnou cenu nandat jídla, kolik chce. Když ale nechá na...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Hadí lázně už nejsou kulturní památkou, rozhodl před odchodem ministr

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v...

Další z rubriky

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

V Děčíně znovu rozšířili zónu bez doplatků, zasáhne dalších 38 ulic

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici.

Město Děčín znovu rozšířilo zóny, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatek na bydlení. Opatření se týká pěti...

Zámku v Mirošovicích spadla střecha, čas na záchranu se krátí

Sdružení, kterému zámek v Mirošovicích patří, nechalo v roce 2006 opravit...

Na zámku v Mirošovicích nedaleko Hrobčic na Teplicku, který je už dlouho v havarijním stavu, se v sobotu odpoledne...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz