Ruiny hrádku Křečov skrývaly křoviny, nadšenci zříceninu vyčistili

  7:43aktualizováno  7:43
Zřícenina šlechtického hradu ze 14. století u Podbořanského Rohozce byla ještě před několika měsíci zarostlá křovisky a povědomí o ní mělo jen málo nadšenců pro regionální historii. Dnes k ní vede vyznačená cesta, kterou lemuje nově vysázená alej starých odrůd ovocných stromů.

„Několik desítek let zřícenina Křečov zarůstala náletovými dřevinami. Loni jsme začali s jejich odstraňováním, v současné době je vyčištěné předhradí a částečně vlastní jádro hradu,“ popisuje Vojtěch Peksa, který se pustil společně s přáteli do obnovy ruiny.

Fotogalerie

„Letos budeme pokračovat v dočišťování příkopu a zbylé části hradního jádra. Rádi bychom tam vybudovali posezení kolem ohniště, turistický přístřešek a zázemí v podobě toalet,“ dodává Peksa.

Je předsedou neziskové organizace Společenstvo pro památky na Podbořansku, která vznikla v závěru roku 2017.

„Pocházím z nedalekých Podbořan a poprvé mě na Křečov přivedl můj otec, když mi byl jeden rok, a od té doby mám k hradu citový vztah,“ zmiňuje osmadvacetiletý Peksa.

Dlouhodobým cílem organizace je zabránit dalšímu rozpadání zříceniny. „Plánujeme statické zajištění stávajících zděných konstrukcí. Zbytky zdí v posledních několika letech silně degradovaly a rozpadají se. Bude to ale běh na několik let i vzhledem k finanční náročnosti,“ předestírá Peksa.

A doplňuje, že na opravy je nutné získat až statisíce korun. Prostředky chce spolek hradit z dotací i darů soukromých firem a lidí.

Donedávna ke zřícenině nevedla značená cesta a turisty i místními výletníky byla zcela opomíjena. V současné době už k ní míří značená naučná stezka, kterou nadšenci vybudovali před několika měsíci díky finančnímu příspěvku z fondu Logit. Začíná u silnice z Nepomyšle do Podbořanského Rohozce.

Zhruba 400 metrů dlouhou cestu lemuje stromořadí původních odrůd třešní a jabloní typických pro oblast Doupovských hor. Roste tam také lípa, kterou členové spolku vysadili k loňskému 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Na severovýchodní straně zříceniny se tyčí pamětní kříž, který připomíná události a oběti září roku 1421, kdy byl hrad dobyt vojsky druhé křížové výpravy proti husitům.

První zmínka o hradu pochází z roku 1338

První písemná zmínka o Křečovu je z roku 1338 v listině potvrzující práva kostela v Rabštejně nad Střelou, na které jako svědek vystupuje také Racek z Křečova.

Bývá označován za možného stavitele hradu, ovšem mohl jím být i jeho předchůdce, neboť archeologické nálezy napovídají, že hrad mohl stát již dříve. Později se tam vystřídalo několik majitelů. Od 16. století je opuštěný.

Hrad se skládal z jádra a předhradí. Z obytné věže v jádru se dochovalo přízemí sklenuté valenou klenbou a část zdiva patra. Předhradí bylo opevněno obvodovou zdí a příkopem, dochovala se jen část.

„Křečov představuje ukázku středověkého sídla nižší šlechty stojícího na pomezí mezi hradem a tvrzí, dominantním prvkem byl obytný věžový palác,“ popisuje Vojtěch Peksa.

„Ze širšího hlediska historie Čech či Ústeckého kraje není zřícenina nějak zvlášť významná. Ovšem je důležitá pro regionální historii, aby si obyvatelstvo našlo vztah k místu,“ dodává Peksa s tím, že Křečov je jednou ze čtyř hradních staveb nacházejících se na Podbořansku a současně je nejzachovalejší.

Na vrchu Rubín spolek spravuje archeopark

Spolek má aktivity i na vrchu Rubín, kde spravuje archeopark. Od loňského roku tam stojí dřevěná vyhlídková věž, která je vysoká přes sedm metrů.

Z ní si výletníci užijí jedinečný výhled nejen na Krušné hory a České středohoří, ale i na Doupovské hory, které jsou běžným návštěvníkům zapovězeny – nachází se tam vojenský prostor.

Kopec leží mezi obcemi Dolánky a Pšov. Vyhlídková věž, již nechalo vystavět město Podbořany, se letos v březnu umístila na druhém místě v anketě Rozhledna roku. Společenstvo pro památky na Podbořansku je správcem tamního archeoparku.

„Ve spolupráci se střední odbornou školou v Podbořanech bychom rádi na jižních svazích začali s pěstováním starých odrůd chmele,“ představuje blízké plány Peksa.

Rubín patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality v Čechách, spolek chce historii místa veřejnosti přiblížit i prostřednictvím různých akcí. V sobotu 4. května tam pořádá akci Beltain, návštěvníci se dozvědí o životě a zvycích Keltů. Začátek je v 17 hodin a akce potrvá do večerních hodin.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Z Paříže rovnou do Litvínova, zámek se proměnil v Imaginárium

Výstava

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, jež okouzluje všude, kam zavítá, je k vidění na litvínovském zámku....

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Z opuštěných kanceláří nebude ubytovna ale bytový dům pro mladé rodiny

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí...

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí nad Labem, ze které občas odpadávaly...

Najdete na iDNES.cz