Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Kala vymýšlela lumpárny, Delhi je dělala, vzpomínají ošetřovatelé na slonice

  9:02
Desítky let tvořili rodinu – ošetřovatelé a slonice Kala i Delhi. Do Ústí nad Labem zvířata přicestovala v 80. letech. Teď si chovatelé zvykají na opuštěný pavilon. Jedna slonice je už ve „zvířecím nebi“, druhá odcestovala do Francie. Dva ze tří chovatelů, Pavel Kökert a Jan Javůrek, na ně zavzpomínali.

O slony se v ústecké zoologické zahradě staral tým tří chovatelů, dva z nich jsou na snímku – Jan Javůrek (vlevo) a Pavel Kökert (vpravo). Na plakátu za nimi jsou právě obě slonice – vlevo Kala a vpravo Delhi. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Tak intenzivní způsob přímého kontaktu se slony, který se praktikoval v Ústí nad Labem, to široko daleko nikdo nedělal. Bylo to dané hlavně podmínkami, které tu na začátku chovu byly. A také tím, že se v Ústí chovaly jen dvě slonice v ne úplně standardních podmínkách. Ale byla to jiná doba. Obě slonice, tehdy slůňata, chodily s chovateli na pravidelné vycházky po areálu zoo i mimo něj. Aby nový chovatel mohl zapadnout mezi slony, bylo nutné získat jejich důvěru. Celé je to o důvěře a respektu. Sloni vás po desítky let budou testovat a neustále zkoušet, jestli obhájíte dominantní postavení vůči nim,“ říká Pavel Kökert.

„Půl roku se s těmi slony ‚perete‘. Oni postupem času zjistí, že pro ně bude mnohem výhodnější s vámi spolupracovat. Nepřestanou ale dělat naschvály a budou čekat, jak tomu budete vzdorovat,“ vzpomíná Jan Javůrek.

Tak jak se projevovaly obě slonice? Každá měla jistě jiné chování...
Kökert: Byly hodně odlišné a jejich povahy se v průběhu času měnily. Kala se z počátku chovala víc jako člověk než jako slon. Byla klidnější, velmi chytrá a lidi brala jako součást své rodiny. Delhi byla více nervózní, neklidná, bojácná. Zřejmě měla špatné zkušenosti s lidmi, a to při odchytu a pak i při následném zacházení. Uříznuté ucho toho bylo dostatečným důkazem. Kalu trápil podobný problém, měla kdysi přiškrcenou nohu, tak odmalička kulhala. Obě dvě si s lidmi v Asii zažily negativní zkušenosti. Pak se ale dostaly do Ústí nad Labem, kde se měly najednou dobře. Mohly lidem důvěřovat. Díky důvěře, která se mezi námi roky budovala, jsme s nimi mohli dělat nestandardní věci.|
Javůrek: Vnímám to stejně. Vždycky jsme říkali, že Kala je mozek a Delhi je ruka. Kala vymýšlela a Delhi to většinou vykonala. Když ve výběhu Kala vymyslela, že se zničí palisáda, tak Delhi to provedla a dostala za to vynadáno. Kala byla v pozadí.

Pavel Kökert při masážní koupeli slonice Delhi

Jaké byly z vašeho pohledu zásadní momenty v chovu obou slonic během těch desítek let?
Kökert: U Delhi to byl neskutečně rychlý mentální vývoj, spojený s dospíváním, březostí i porodem. Z té nejisté samice se stala sebevědomá, dnes ve Francii možná až dominantní slonice, která se ničeho nebojí. Pro mě je příjemné vidět, v co po 35 letech v Ústí dospěla.
Javůrek: Co se týče Delhi, tak porod. Ten byl nejzásadnější. U Kaly bylo nejtěžší, když jsme jí léčili nemocný prst. Důležitá byla její trpělivost a důvěra k nám.

Jaký byl porod Delhi? Jak jste ho prožívali?
Kökert: Delhi byla po několikadenním porodu hodně unavená. Potřebovala si fyzicky i psychicky odpočinout. Byl jsem rád, že to ve zdraví přežila, protože v závěru se bojovalo o její život – velké slůně s komplikovanou polohou těla bylo zaseknuté v porodních cestách, navíc Delhi byla prvorodička. Nejdůležitější bylo, aby Delhi mrtvý plod zvládla vytlačit ven co nejdříve a bez chirurgické intervence. To se naštěstí podařilo.
Javůrek: Delhi to celé zvládla velmi dobře. Samozřejmě nás uhynulé slůně velmi mrzelo, ale v závěru šlo o zdraví Delhi.

Chov slonů v Ústí

V roce 2019 byla utracena kvůli zdravotním potížím Kala, slonice Delhi byla letos v srpnu převezena do francouzského Evropského chovatelského centra pro slony indické Elephant Haven.

Delhi přišla do ústecké zoologické zahrady 18. června 1987 a odešla odsud 23. srpna 2022. Kala se do Ústí dostala 30. listopadu 1985 a ve zdejší zoo uhynula 4. února 2019.

Sloni by se však přece jenom mohli do Ústí opět vrátit. Do budoucna zoo uvažuje o chovu sloních samců. I pro ně by však musela vybudovat nové chovatelské zázemí a vyčlenit na chov vhodné prostory. Opuštěný pavilon a přilehlé výběhy po slonech plánuje zoo přeměnit na nový expoziční celek pro orangutany bornejské (tradiční druh ústecké zoo) a další druhy ohrožené asijské fauny.

Pro komunikaci se slony jste používali speciální povely. Dorozumívali jste se ale i jinak?
Javůrek: Když jsme přišli ráno do stáje, viděli jsme, jestli mají svůj den, nebo ne. Hned jsme věděli, jakou měly náladu a jak k nim přistupovat. Stačilo změnit tón hlasu.

Když slonice přicestovaly do Ústí, kolik vážily? A o kolik byly v dospělosti těžší?
Kökert: Kala měla 100 kg, pak v dospělosti 2 800 kg.
Javůrek: Delhi měla 800 kg, při jejím odchodu přes 3 700 kg.

Co měly slonice nejraději k jídlu?
Javůrek: Nejraději měly šťavnaté ovoce, zeleninu, melouny, banány... Tedy to, co běžně nedostávaly. Asi před osmi lety se změnily krmné dávky, tak to pro obě bylo vzácné.
Kökert: Běžně měly trávu, seno, větve tak, jak to mělo být.

Slonice se v roce 2004 stěhovaly do nového pavilonu. Jak to probíhalo?
Javůrek: Přesun byl postupný a trval asi tři měsíce. Velmi pečlivě jsme přesun trénovali, ale kvůli březosti Delhi jsme museli spěchat.
Kökert: Problém byl v tom, že se stavba o víc než rok zpozdila a my tak stěhovali vysoce březí samici.

Máte doma nějakou památku na slonice?
Kökert: Nechali jsme si namalovat obrázky a schovali jsme si vypadlé sloní žíně pro štěstí.

Jak jste vnímali odchod?
Kökert: Sloni tu zanechali stopu. Lidi za nimi chodili. Byli velkým tahákem ústecké zoo. Jsme si toho samozřejmě vědomi, ale pevně věříme, že se k chovu zase vrátíme.
Javůrek: Jsem rád, že jsme nepodlehli tlaku některých lidí, a možná i veřejnosti, nechat tu Delhi za každou cenu. A tlak byl opravdu veliký. Když jsme viděli Delhi ve Francii, byl to krásný pocit. Jsme přesvědčeni, že tam se bude mít líp.
Kökert: Tři roky jsme byli v napětí, kdy případný odchod nastane.
Javůrek: To největší vyplavení emocí bylo přímo ve Francii. Tam jsem si pobrečel. Ale byly to slzy štěstí.

Jan Javůrek do ústecké zoo přišel roku 1998, o rok později začal pracovat se slony.

Doprovázeli jste Delhi do nového domova ve Francii. Jak náročná cesta byla?
Javůrek: Cesta trvala s přestávkami 28 hodin. Delhi byla super. Vždycky, když jsme ji kontrolovali, bylo vidět, že to zvládá. Povedla se také nakládka, za necelých 10 minut byla v kontejneru. To jsme absolutně nečekali.
Kökert: Při nakládce jsme navíc nepoužili žádná sedativa. Byla při plném vědomí. Vše vlastně dopadlo dobře. Hlavní roli při úspěšné nakládce sehrála důkladná příprava a náš dlouhodobě neměnný a sehraný tým chovatelů. Na úspěšně a rychle zvládnutou nakládku jsme velmi hrdí.

Jak hodnotíte, že kostra Kaly je k vidění v prostorách univerzity, kde slouží ke studijním účelům?
Kökert: Jsem rád, že je Kala součástí výuky. Je součástí identity města.
Javůrek: V tom se shodneme. Jsem rád, že to tak dopadlo. Sloní kostra v muzeu nebo na univerzitě, co se týče vědeckého hlediska, je určitě super. To je věc, kterou málokdo má. Kromě pražského muzea.

O jaká zvířata se teď budete speciálně starat?
Kökert: O jakákoliv. Dokud my tři chovatelé budeme dýchat, tak si budeme přát, aby se sem sloni vrátili.
Javůrek: Je to součást dlouhodobých plánů, za což jsme rádi. Teď už je jen na městě a financích, za jak dlouho se to podaří.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie je na stopě viníka, který způsobil požár v Českém Švýcarsku

Policie má vytipovaný okruh lidí, kteří se pohybovali v oblasti Malinového dolu v národním parku České Švýcarsko, kde...

Staví karavany, fotbal hrají na vesnici: Vyděláme víc jak čtvrtka ligy

Fotbal na vesnici plus práce někdy vynáší i víc než ligové angažmá. Fotbalista Marek Krátký, před devíti lety host ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petice zabrala. Hřiště v Lounech, na které si stěžovali lidé z okolí, zmizí

Oplocené hřiště na míčové hry v ulici U Stadionu v Lounech zmizí. Radnice vyhoví obyvatelům z okolních panelových domů....

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Silnice u nemocnice v Ústí bude bezpečnější, úpravy vyjdou na 120 milionů

Razantní proměnou, díky níž by se měla zvýšit bezpečnost chodců i provozu, má projít frekventovaná čtyřproudá silnice v...

Řidič autobusu nedal přednost a zavinil smrt mladíka, soud mu dal podmínku

S podmínkou a zákazem řízení odešel od lounského okresního soudu Chorvat Zoran Mileševič. Jako řidič autobusu nedal při...

Policie je na stopě viníka, který způsobil požár v Českém Švýcarsku

Policie má vytipovaný okruh lidí, kteří se pohybovali v oblasti Malinového dolu v národním parku České Švýcarsko, kde...

V Žateckém pivovaru opět vaří zlatavý mok, přibude i populární typ ale

V Žateckém pivovaru skončila několikaměsíční pauza, kdy se zde pivo nevařilo. Po ukončení velkovýroby v jeho prostorách...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...