Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Oceněný živnostník: Každá obnova kulturní památky mi zůstává v paměti

  7:12
O jeho práci je takový zájem, že v diáři už vyplňuje termíny na rok 2022. Zdeněk Oravec opravuje staré dřevěné konstrukce krovů či stropů. A právě za obnovu kulturních památek si letos odnesl titul Živnostník roku Ústeckého kraje a ve stejnojmenné celorepublikové soutěži obsadil třetí místo.

V oblasti obnovy kulturních památek pracuje Zdeněk Oravec již 20 let. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Nejvíce pyšný jsem na právě probíhající obnovu dožilých částí na konstrukci báně litoměřického domu Kalich, protože na zdejší speciální spoje už se začínají jezdit koukat vysokoškoláci, středoškoláci, učni, projektanti a je to pro nás taková chlouba,“ říká majitel Tesařství Čenda z Litoměřic.

V září jste získal titul živnostník roku Ústeckého kraje, koncem roku jste pak ve stejnojmenné celorepublikové soutěži obsadil 3. místo. Co pro vás obě ocenění, jež jste dostal za obnovu památek, znamenají?
Hlavně je to vyznamenání nejenom pro mě, ale pro celý kolektiv, pro všechny zaměstnance a spolupracovníky a je z toho příjemný pocit, když jste oceněn za nějakou práci, která je dobře udělaná.

Kdy jste se rozhodl, že vás bude živit práce se dřevem? Je to rodinná tradice, nebo jste měl inspiraci jinde?
Rodinná tradice to není. Jsem vyučený v oboru. A to, že se tím budu živit, přišlo nějak samo. Já jsem vlastně nic jiného než se dřevem nedělal a ani bych už nic jiného nechtěl dělat. Obnovou kulturních památek v ústeckém regionu se zabývám již 20 let.

Se dřevem pracujete poměrně dlouho, co všechno s ním zvládnete?
Tradiční opracování kulatiny tesáním – vrubování, hrubování, lícování. Dále protézování dožilých částí systémem – šikmo čelními pláty jištěni vlaštovkou a dubovým kalibrovaným kolíkem či dubovým hřebem. Není problém ručně vyrobit repliku korunní, etážové, mansardové profilované římsy nebo zvonové stolice a zdobených podstávek. Tímto tradičním způsobem v ústeckém regionu mnoho firem nepracuje.

Zdeněk Oravec

  • Narodil se v roce 1963 v Litoměřicích.
  • Je ženatý, má dospělého syna.
  • K jeho koníčkům patří sportovní kynologie a pěstování melounů. Letos se mu podařilo vypěstovat meloun o hmotnosti 12,5 kilogramu.

Co vás přivedlo k obnově památek?
Jak už jsem říkal, v oblasti obnovy kulturních památek v ústeckém regionu pracujeme již 20 let. Na základě poptávky Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích – bez zkušeností – jsme se odhodlali pustit se do opravy havarijního stavu vazného trámu na jezuitském kostele Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích. Akce se zdařila a jako nováčci v tomto oboru jsme dostali podnět, proč v tom pokračovat dál.

Je obnova památek vaší hlavní činností, nebo berete i „běžné“ zakázky?
Naší hlavní činností jsou z devadesáti procent kulturní památky, kapacitně nejsme schopní zrealizovat všechny poptávky. Pokud lze vyplnit volný čas stavbou pergoly, přístřešku nebo krovu na rodinném domě, tak to jen mimořádně. I na těchto novodobých stavbách se ctí tradiční řemeslo, dodržují se tradiční tesařské spoje – čepy, dlaby, rozpory, pláty a jištění spojů dubovými hřeby.

Na opravu které kulturní památky jste nejvíce pyšný?
Na právě probíhající obnovu dožilých částí krovu na domě Kalich v Litoměřicích. Tato akce je ojedinělá v přípravě dřeva systémem impregnace v živé a mrtvé vodě, svázání vorových tabulí, včetně splavení v prameni přímo do Litoměřic. Tato akce se konala v loňském roce k příležitosti oslav 800 let založení města Litoměřic.

Dále jde o záchranu stropu kostela sv. Kateřiny v Dolním Podluží na Děčínsku, kde dožilé zhlaví stropních trámů hrozilo zřícením. Strop se podařilo obnovit a uvést do původního stavu. Ojedinělá byla i obnova kasina (glorietu) v zámecké zahradě v Milešově na Litoměřicku. Stávající mansardová konstrukce je datována jako jedna z prvních na našem území. Každá jiná malá nebo velká obnova kulturní památky vám stejně zůstává v paměti, to je řemeslná čest.

Kdo vás nejčastěji oslovuje s nabídkou práce?
Jde především o farnosti s opravou kostelů a far, města s opravou objektů v památkových rezervacích, obce se zvonicemi, kapličkami nebo soukromé majitele roubenek či hrázděných domů. Oslovení ale předchází reference z již uskutečněných akcí.

Vzhledem k tomu, že ponejvíce pracujete na obnově kulturních památek, jaká je spolupráce s památkáři?
V začátku to byly vyhrocené osočující výměny názorů s výsledkem vzájemné nedůvěry. Postupem času a získáním zkušeností se názory navzájem konzultují a doplňují. V současné době je práce památkářů a realizační firmy pojatá jako týmová práce s jediným cílem – zachránit kulturní památku jako odkaz pro budoucí generace.

Pracujete zejména na severu Čech, nebo je o vás zájem i v jiných koutech republiky?
My neobsáhneme ani celý Ústecký region, nedokážeme uspokojit všechny zakázky a je zbytečné, abychom jezdili přes půl republiky, což se lidem vždy snažím vysvětlit. Za prvé by se to prodražilo a za druhé, když odmítáme práce u nás, tak nevím, proč bychom jezdili někam jinam.

Kolik máte zaměstnanců?
Mám tři stále zaměstnance a dva živnostníky. Ale kdyby nás bylo pětkrát tolik, vůbec nic by se nestalo, protože neobsáhneme všechnu nabízenou práci, musíme ji odmítat. Bohužel tesaři obecně nejsou. A tak i kdybychom nebyli vázaní na obnovu památek a někdo by mi zavolal, že chce krov na rodinném domku, tak mu řeknu, že musí čekat rok, protože my máme věci minimálně rok dopředu nasmlouvané, rok 2021 máme totálně plný a na rok 2022 už také máme předjednány nějaké akce.

Dotkla se vás nějak letošní koronavirová epidemie?
Jarní část okolo nás proběhla, aniž bychom cokoli zaznamenali. Ale teď už to létalo i mezi námi. Šlo o manželky, děti, další příbuzné i nás. A místo šesti lidí v práci jsme najednou byli jen dva nebo i nikdo. Kvůli tomu už máme obavy, co bude v nejbližší době, a hlavně nám to zamotalo termíny. Jsme kvůli tomu ve skluzu. A co se týče finanční stránky, tak tu pocítíme až v příštím roce, protože se začnou krátit rozpočty , což nás může citelně zasáhnout.

9. srpna 2019

  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Svazový projekt klepe na extraligu. Postup není klíčový, zní z Litoměřic

Čtrnáct vítězství v řadě, suverénní vedoucí místo v tabulce. Litoměřice, které mají sloužit jako výchovné středisko pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

Botanická málem přišla o teplo, zkázu odvrátili narychlo svolaní radní

Fatální následky hrozily v těchto dnech většině rostlin v teplické botanické zahradě. Kvůli krachu dodavatele plynu...

Národní park vybuduje interaktivní stezku, seznámí i se životem kůrovce

Na novou interaktivní naučnou stezku se mohou za dva roky těšit návštěvníci Národního parku České Švýcarsko. Vznikne...

Policie dopadla zloděje, který v Chomutově ukradl auto s dítětem

Policisté dopadli muže, který ve středu v Chomutově ukradl nastartované auto s dítětem uvnitř. Odstavený vůz i s...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...