Žatec zahájí Dny evropského dědictví a zpřístupní 22 památek

  12:56aktualizováno  12:56
Město Žatec uspělo ve výběrovém řízení na pořádání celostátního zahájení Dnů evropského dědictví. Tuto prestižní akci loni pořádal Příbor a Žatec je prvním městem v kraji, který ve výběru uspěl. U této příležitosti otevře rekordní počet i jinak nepřístupných památek a pohostí na 200 hostů.

Žatec uspořádá celostátní zahájení Dnů evropského dědictví. | foto: CzechTourism

"O národní zahájení se vždy uchází víc historických měst a musí o to soutěžit. My jsme při loňském výběrovém řízení uspěli s naší představou," těší ředitele Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci Jiřího Kopicu. Oficiálním pořadatelem je město Žatec, organizaci má ale na starosti právě muzeum.

Pořadatelé musejí při národním zahájení mimo jiné zajistit ubytování asi pro 200 hostů včetně zástupců několika ministerstev. Vedle starostí ale přináší akce i jednu výsadu: pořadatelské město volí téma, jímž se mají řídit i další města pořádající Dny evropského dědictví (European Heritage Days -EHD) od 10. do 18. září.

"Žatec se může chlubit krásným panoramatem i jeho zobrazením. Navíc je to i způsob, jak upozornit na jedno výročí - právě před 50 lety se stal Žatec jedním z prvních měst, kde byly vyhlášeny městské památkové rezervace," upozornil Kopica.

Řemeslníci obdrží titul za dodržování lidových tradic

Žatec chystá zcela jiné zahájení Dnů evropského dědictví, než jaké připravil před rokem severomoravský Příbor. "Tam to spojili s místní poutí a byla z toho veliká veselice. My chceme jít jinou cestou a dát důraz na představení památek," přiblížil žateckou strategii Kopica.

Přístupných tak bude v září rekordních 22 památek, což je více než v jiných letech. "Libůstkou bude zejména otevřené podzemí pod Kruhovým náměstím, které bylo zpřístupněné zatím jen asi dvakrát. V těch místech je vidět část středověké Pražské brány. Běžně není vidět ani židovský hřbitov," líčil největší žatecká lákadla Kopica. Několikrát se prý také budou opakovat prohlídky žateckého pivovaru.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie na Hošťálkově náměstí v Žatci

Chrám Nanebevzetí Panny Marie na Hošťálkově náměstí v Žatci

Centrem oslav bude historický jarmark na náměstí před radnicí, kde dojde i ke slavnostnímu zahájení. V děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie vystoupí se svými chorály v 18 hodin sbor Schola Gregoriana Pragensis. Ve 14 hodin vypuknou šermířské souboje u Libočanské branky, kde budou žatečtí obránci bojovat proti útočícím Švédům.

Součástí programu bude i předání titulu Nositel lidových tradic několika historickým řemeslníkům. Jejich kompletní představení zajistí právě muzeum, v němž od 9. září do 22. října proběhne výstava o lidových řemeslech.

Na národní zahájení EHD musela radnice sehnat přes půl milionu korun. Vedle Sdružení historických sídel přispěly po sto tisících například i společnost ČEZ nebo Ústecký kraj. "Kraj nás podpořil také proto, že den památek zapadá do jeho projektu na zvýšení turistické zajímavosti severních Čech," dodal Kopica.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Ústecká zoo má plán pro udržení chovu slonů, uvažuje o stádu čtyř samců

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Až čtyři sloní samce by mohla časem chovat ústecká zoologická zahrada. Jejich skupina by měla zastoupit slonici Delhi,...

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Ilustrační snímek

Zhruba dva a půl roku mohou pacienti nakažení žloutenkou typu C využívat v Ústeckém kraji unikátní léčbu a nové léky....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz