„Je to pro mě velká čest,“ uvedl vlastník památky Daniel Černý, který koupil chátrající synagogu a sousední dům v roce 2013, kdy je získal v dražbě za 3,6 milionu korun.
O rozhodnutí památku koupit několikrát prohlásil, že to byl nejbláznivější kousek v jeho životě. V budově uspořádal pár komorních akcí a připravoval projekt opravy.
Přelomem se stal rok 2019, kdy získal finanční dotaci a začaly rozsáhlé stavební práce za 55 milionů korun. Ty skončily už před několika měsíci.
V současné době se buduje výstavní expozice připomínající místní židovské dějiny, po jejímž dokončení budou synagoga i rabinát zpřístupněné veřejnosti. „Předpokládám, že slavnostní otevření proběhne na konci března,“ doplnil Černý.
Žatecká synagoga je druhou největší v Čechách, ale od roku 1938 neslouží svému účelu a po desetiletí chátrala.
„Daniel Černý tak nejen zachránil fyzickou podstatu dvou kulturních památek, ale přispěl také k rehabilitaci a oživení další části historického centra města,“ řekla mluvčí Národního památkového ústavu Blanka Černá.
Synagoga byla postavena v maurském stylu v letech 1871 až 1872. V listopadu 1938 byla vypálena během Křišťálové noci, ale včas byla uhašena, což budovu zachránilo.
Během druhé světové války byla využívaná jako vojenská nemocnice a pomocná škola, po válce sloužila třeba i jako skladiště. V druhé polovině 90. let byla opravena střecha a fasáda.
17. února 2018 |