„To nejdůležitější je, že stávkový výbor určil termín stávky, ale prozatím ho nemohu ze strategických důvodů sdělit. Patří to do strategie plánování stávky,“ uvedl Pavel Rohel, předseda základní organizace Kovo, která v Nexenu působí.
Odboráři jsou ve stávkové pohotovosti už několik měsíců. Termín zahájení stávky musejí odboráři zaměstnavateli ohlásit ze zákona minimálně tři dny předem. Podle Rohela je to otázkou krátké doby.
Stávku by mohl zvrátit zaměstnavatel, pokud by přistoupil na podmínky kolektivní smlouvy. Ta mimo jiné zahrnuje navýšení mezd o 8,3 procenta, navýšení příplatků za noční a víkendy o deset procent a zřízení směnného příplatku.
Podle Rohela to znamená například pro operátora v nejnižším tarifu 22,5 tisíc korun navýšení mzdy o více než čtyři tisíce. Odboráři tvrdí, že mají velkou podporu nejen zaměstnanců Nexenu, ale i kolegů z celé České republiky. „Teď je důležité, abychom se semkli,“ řekl Rohel.
První den stávky podle odborářů omezí výrobu v celé fabrice. Zaměstnanci, kteří se do ní zapojí, si obléknou reflexní vestu a shromáždí se na předem určeném místě.
Další dny budou chtít odboráři omezit provoz střídavě po směnách na vybraných klíčových provozech společnosti. „Je to kvůli tomu, že tomu, kdo stávkuje, je krácena mzda. Proto budeme střídat směny a provozy,“ vysvětlil Rohel.
Odbory bojují za sebe, zaměstnanci jsou spokojeni, říká šéf Nexenu o stávce |
Vedení společnosti tvrdí, že se s odboráři snažilo vést dialog. „Po celý loňský rok jsme se snažili konstruktivně jednat o uzavření kolektivní smlouvy, ale odbory vesměs jednaly způsobem, který nebyl v zájmu společnosti ani jejích zaměstnanců. Odborová organizace například vyhlásila stávkovou pohotovost a vyhýbala se schůzkám,“ informoval jednatel Nexen Tire Europe Kim Soo Cheol a doplnil: „Zdá se, že odborová organizace se prostřednictvím hrozby stávkou snaží obhájit svou existenci.“
Vyjádření Rohel odmítl. Odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti v lednu tohoto roku. Argumentovali tím, že korejské vedení společnosti účelově zdržuje jednání o kolektivní smlouvě a opakovaně odmítlo jejich požadavky. Situaci řešil i nezávislý zprostředkovatel, který připravil kompromisní dohodu. Podle odborů ji zaměstnavatel odmítl.
Společnost zaměstnává přes 1 100 pracovníků, v blízké době plánuje další nábor. Staví totiž druhou část závodu za 9,5 miliardy korun. Dokončení výstavby je naplánované na druhou polovinu letošního roku. Současná výrobní kapacita je 5,5 milionu pneumatik ročně. Po rozšíření druhé fáze se kapacita zdvojnásobí.
Jihokorejská společnost Nexen otevřela továrnu u Žatce v létě 2019, jde o jediný evropský závod. Celkem má čtyři výrobní závody, dva v Koreji a jeden v Číně.