Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

  8:03aktualizováno  8:03
Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní prostor. To jsou novinky, které čekají na čtenáře ve zrekonstruované Městské knihovně v Žatci, která se před pár dny otevřela. Stavební úpravy stály skoro třináct milionů, na další dva přišlo nové vybavení.

V Žatci otevřeli novou knihovnu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Rekonstrukce, která začala už na podzim 2017 a hotová byla před koncem loňského roku, se dotkla celé budovy i jejího nejbližšího okolí. Nad rámec původního plánu museli řemeslníci opravit i krovy a stropy, které napadla dřevomorka.

„Kromě toho se stropní konstrukce zesílila, vyměnila se střešní krytina a okna, opravila se fasáda, která má i nové okapní žlaby a svody, a měnila se také světla, PVC a vnitřní omítky,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Fotogalerie

Velké změny doznal nejen zevnějšek památkově chráněné budovy, ale i interiér. Novinkou je propojení dětského a dospělého oddělení, která dosud fingovala samostatně.

„Hlavním důvodem této změny je spojení několika věkových skupin a otevření oddělení všem návštěvníkům. Je to také komfortnější pro rodiče, kteří si mohou vybrat knihu, zatímco jejich dítko je v dětském oddělení, kde je i herní koutek,“ přiblížila záměr ředitelka organizace Radka Filková.

Čtenáře nyní odbaví u centrálního pultu s elektronickou branou

Malé i velké čtenáře odbaví knihovnice u jednoho centrálního pultu. Ten je vybaven elektronickou branou, která urychluje příjem i výdej knih. Už není potřeba každou otevírat kvůli čárovému kódu, stačí s ní přejet nad deskou.

Zároveň elektronická novinka zabraňuje krádežím, protože u knih, které knihovnice neodbaví, začne při průchodu ven pípat elektronický rám.

Novinkou, na kterou si čtenáři musí zvyknout, je nové řazení knih. Dosud byly v policích uloženy podle žánru, nově je to abecedně podle jména spisovatele. Pro snadné určení žánru jsou pak hřbety knih označeny piktogramy.

Srdíčko značí romány pro ženy, klobouk dobrodružné a westernové čtení, obrázek draka patří fantasy. „Nové řazení vítám, mám ráda určité autory a teď je to pro mě snazší,“ pochvalovala si čtenářka Martina Koubová.

Součástí úprav bylo i vylepšení venkovního dvorku na hradbách. Ten budou moci čtenáři využívat od jara do podzimu. „Bude fungovat jako čítárna i pro různé přednášky,“ řekla Filková s tím, že v brzké době je v plánu ještě vybudování výtahu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

K závodu o lithium se připojil i stát, Diamo začne zkoumat stará ložiska

Průzkumný vrt v Cínovci.

Česko se chce přiživit na lithiové horečce, která postihla Krušné hory. Státní firma Diamo začne zkoumat, zda lze...

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Najdete na iDNES.cz