„Areál a přilehlé pozemky, které jsou vhodné k rodinné zástavbě, vlastní tři majitelé. Jednáme s nimi. Nebrání se tomu, aby někdo celý areál odkoupil. Jejich finanční požadavky jsou reálné,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová.
Fotogalerie |
„Naším cílem je najít investora, který by se stal jediným vlastníkem areálu, celý jej zrekonstruoval a vdechl mu nový život,“ dodala.
Podle ní by se tam mohlo opět obnovit vaření piva, areál je vhodný i pro další podnikatelské a turistické aktivity.
Město jedná také s Národním zemědělským muzeem o případném vybudování výstavní expozice. Dreherův pivovar je architektonický skvost a má velký potenciál. Rekonstrukce ale vyjde na stovky milionů korun.
Možností dotace na revitalizaci
„Je zde ale možnost čerpat peníze z dotačních titulů, například na revitalizaci brownfieldů,“ doplnil místostarosta Žatce Jaroslav Špička.
Jednu z budov, bývalou varnu pivovaru, si pronajali jako soukromé osoby žatecká starostka s místostarostou a architekt města Jiří Vaníček, který vypracoval studii možného využití areálu.
„Chceme tady pořádat akce pro veřejnost a seznámit je nejen s historií areálu, ale i jeho potenciálem,“ vysvětlila Hamousová.
Dreherův pivovar je od roku 2015 kulturní památkou, město ho zařadilo do souboru chmelařských památek v žádosti na zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO (o žádosti jsme psali zde).
V areálu byla naposledy Fruta
Areál se začal stavět v roce 1898 jako Žatecký spolkový pivovar, v roce 1926 se přejmenoval na Dreherův vývozní pivovar. Pivo se z něj vyváželo do řady zemí.
„Měl dvě sladovny se dvěma hvozdy, varnu s vodárenskou věží, kotelnou a strojovnou a ležácké sklepy s lednicí a stáčírnou, správní budovu i další hospodářské příslušenství. Vlastnil také pozemky a činžovní domy,“ popsala areál žatecká historička Milada Krausová.
Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování. Poslední firmou, jež v něm působila, byla Fruta.
Neorenesanční průmyslová stavba pivovaru je unikátní i svým vzhledem. Pozornost poutají fasády z červených cihel a zdobné detaily z pískovce.
Strategicky bylo zvoleno i umístění. Nachází se v těsné blízkosti u železniční dráhy na Plzeň, u silnice na Chomutov a u řeky Ohře, ze které bral pivovar potřebnou vodu.