Zda politik kousl strážníka, soud zatím neví. Ze tří svědků přišel jeden

  16:59aktualizováno  16:59
Okresní soud v Chomutově se snaží přijít na to, co se odehrálo mezi jirkovským zastupitelem Josefem Šebkem a strážníkem, kterého politik při zásahu údajně pokousal. Obžalovaný tvrdí, že hlídka městské policie proti němu zasáhla nepřiměřeně a že on nikoho nekousl.

Josef Šebek před chomutovským soudem. | foto: MAFRA

Josef Šebek je obžalovaný z násilí vůči úřední osobě (více čtěte v článku Hrozil strážníkům a jednoho pokousal, říká žalobce. Politik vinu odmítá).

K dnešnímu líčení soudce předvolal tři svědky, kteří nedaleko místa potyčky mezi strážníky a Šebkem sekali trávu. Dostavil se však jen jeden z nich. 

„Byli jsme zhruba dvacet metrů daleko. Pán nejdříve strčil jednoho kluka na plot, pak přijeli strážníci. Asi se nechtěl legitimovat, tak ho začali pacifikovat,“ vypověděl svědek. 

Podle něj muži na sebe řvali, co konkrétně, to prý neslyšel. Na dotaz soudce, zda viděl, že je někdo z aktérů zraněn, svědek odpověděl, že ne. „Neviděl jsem, zda (obžalovaný) někoho kousl. Ani na něm jsem neviděl žádné zranění. Ležel ale tváří na kapotě policejního auta,“ popsal svědek.

Událost se stala 11. července 2016 poblíž centrálního parku v Chomutově. Incidentu se strážníky předcházela roztržka Šebka se třemi chlapci, oblečenými do součástí policejních uniforem a se zbraněmi. 

Šebek na ně zavolal strážníky a než hlídka na místo dorazila, dvěma chlapcům bránil podle spisu v odchodu a držel je u plotu.

Podle dřívějších výpovědí strážníků na policii i u soudu bylo na první pohled patrné, že se jedná o nezletilé chlapce. Byli to kluci ve věku od 12 do 15 let.  Strážníci podle spisu Šebkovi řekli, ať ty dva školáky pustí, že jsou to jen děti, které si zde zřejmě hrají a ničeho protiprávního se nedopouštějí.

Soud bude pokračovat v lednu

„Také jsem si jich všiml, byli to malí kluci, řekl bych kolem deseti let,“ uvedl svědek s tím, že nikoho v okolí neohrožovali. „Spíš se chtěli předvést v policejním oblečení,“ dodal.

Šebek strážníkům oznámil, že si je vyfotografuje při zákroku proti nim, načež ho městští policisté vyzvali k prokázání totožnosti. Podle žalobce to Šebek odmítl, proto se ho rozhodli odvézt na služebnu, čemuž se aktivně bránil. 

V obžalobě stojí, že během nasazovaní pout Šebek dvakrát kousl strážníka do rukou. V průběhu zákroku prý strážníkům navíc vyhrožoval, že je osobou ve vysokém postavení a že je zničí.

„Obžalovaný ve své výpovědi při minulém líčení vinu odmítl a naopak upozornil na nepřiměřený zákrok městských strážníků,“ konstatoval dnes soudce.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechem dalších svědků v lednu. Soudce chce také přehrát videozáznamy strážníků ze zákroku.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Znásilňoval kluky a žádal videa, teď chce bývalý skautský vedoucí z vězení

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Za zneužití téměř čtyř desítek chlapců ze skautského oddílu jej soud v roce 2013 poslal na deset let za mříže. Dvě...

Další z rubriky

Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

Pozdně gotický dům Kalich v Litoměřicích bude opraven použitím původních...

Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava....

Muzeum v Děčíně připomene čtvrt tisíciletí s Napoleonem Bonaparte

Granátníci císařské gardy si obdivují portrét Napoleonova syna – římského...

Letošní 250. výročí od narození slavného francouzského vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparteho využívá muzeum v Děčíně...

Napřed rozklad, pak možná i soud. Kraj se nevzdává zakázky na autobusy

Nové autobusy Dopravního podniku Českých Budějovic.

Dopravní společnost Ústeckého kraje se hodlá bránit vůči zatím nepravomocnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské...

Najdete na iDNES.cz