Zda politik kousl strážníka, soud zatím neví. Ze tří svědků přišel jeden

  16:59aktualizováno  16:59
Okresní soud v Chomutově se snaží přijít na to, co se odehrálo mezi jirkovským zastupitelem Josefem Šebkem a strážníkem, kterého politik při zásahu údajně pokousal. Obžalovaný tvrdí, že hlídka městské policie proti němu zasáhla nepřiměřeně a že on nikoho nekousl.

Josef Šebek před chomutovským soudem. | foto: MAFRA

Josef Šebek je obžalovaný z násilí vůči úřední osobě (více čtěte v článku Hrozil strážníkům a jednoho pokousal, říká žalobce. Politik vinu odmítá).

K dnešnímu líčení soudce předvolal tři svědky, kteří nedaleko místa potyčky mezi strážníky a Šebkem sekali trávu. Dostavil se však jen jeden z nich. 

„Byli jsme zhruba dvacet metrů daleko. Pán nejdříve strčil jednoho kluka na plot, pak přijeli strážníci. Asi se nechtěl legitimovat, tak ho začali pacifikovat,“ vypověděl svědek. 

Podle něj muži na sebe řvali, co konkrétně, to prý neslyšel. Na dotaz soudce, zda viděl, že je někdo z aktérů zraněn, svědek odpověděl, že ne. „Neviděl jsem, zda (obžalovaný) někoho kousl. Ani na něm jsem neviděl žádné zranění. Ležel ale tváří na kapotě policejního auta,“ popsal svědek.

Událost se stala 11. července 2016 poblíž centrálního parku v Chomutově. Incidentu se strážníky předcházela roztržka Šebka se třemi chlapci, oblečenými do součástí policejních uniforem a se zbraněmi. 

Šebek na ně zavolal strážníky a než hlídka na místo dorazila, dvěma chlapcům bránil podle spisu v odchodu a držel je u plotu.

Podle dřívějších výpovědí strážníků na policii i u soudu bylo na první pohled patrné, že se jedná o nezletilé chlapce. Byli to kluci ve věku od 12 do 15 let.  Strážníci podle spisu Šebkovi řekli, ať ty dva školáky pustí, že jsou to jen děti, které si zde zřejmě hrají a ničeho protiprávního se nedopouštějí.

Soud bude pokračovat v lednu

„Také jsem si jich všiml, byli to malí kluci, řekl bych kolem deseti let,“ uvedl svědek s tím, že nikoho v okolí neohrožovali. „Spíš se chtěli předvést v policejním oblečení,“ dodal.

Šebek strážníkům oznámil, že si je vyfotografuje při zákroku proti nim, načež ho městští policisté vyzvali k prokázání totožnosti. Podle žalobce to Šebek odmítl, proto se ho rozhodli odvézt na služebnu, čemuž se aktivně bránil. 

V obžalobě stojí, že během nasazovaní pout Šebek dvakrát kousl strážníka do rukou. V průběhu zákroku prý strážníkům navíc vyhrožoval, že je osobou ve vysokém postavení a že je zničí.

„Obžalovaný ve své výpovědi při minulém líčení vinu odmítl a naopak upozornil na nepřiměřený zákrok městských strážníků,“ konstatoval dnes soudce.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechem dalších svědků v lednu. Soudce chce také přehrát videozáznamy strážníků ze zákroku.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Výbuch před 30 lety rozbil v Ústí tisíc oken, nejspíš za ním stála StB

V atriu ústeckého krajského národního výboru vybuchly 8. února 1989 dvě nálože....

Mnohacentimetrová vrstva skla na zemi, vysypaná okna a kráter v záhonu. Přesně před 30 lety, 8. února 1989, vybuchly v...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

Další z rubriky

Stometrový chemický tanker po půl roce čekání konečně vyplul do Hamburku

Chemický tanker proplouvá ústeckým Masarykovým zdymadlem

Jeden z největších u nás vyrobených chemických tankerů, se vydal na cestu do Hamburku. Dopoledne proplul Masarykovým...

Ústecký soud řeší vyhazov úřednice známé z kauzy ROP Severozápad

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Kauza machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad se opět dostala před soud. Netransparentní rozdělování peněz je...

Nejvyšší soud zpřísnil Němci trest za pokus o vraždu české expřítelkyně

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Nejvyšší soud v Brně zpřísnil trest muži z Německa za pokus o vraždu Češky. Místo osmi let si má odsedět devět roků....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz