Na Facebooku se objevilo video z incidentu, které na svém webu sdílí i Romea.cz.

Na Facebooku se objevilo video z incidentu, které na svém webu sdílí i Romea.cz. | foto: Romea.cz

Za smrt muže z Teplic mohou drogy, ne policejní zákrok. Verze "Floyd" padá

  • 1320
Za smrt muže, který zemřel v Teplicích v sanitce krátce po policejním zákroku, mohou podle informací MF DNES drogy. Prokázala to soudní pitva. Server Romea.cz případ dal do souvislosti s kauzou Afroameričana George Floyda, a to kvůli videu ze zákroku, které se šířilo po sociálních sítích.

Na sobotních záběrech je vidět, jak jeden z policistů drží muži nohy a další mu několik minut klečí na krku. Přitom ho nabádají, aby se uklidnil.

„Ruce za záda,“ křičí jeden z policistů na ležícího muže. „Vždyť ho udusí,“ je na videu slyšet ženský hlas. „No a? Je to jejich práce,“ říká na nahrávce další muž. „Zůstaň ležet a nevzpírej se,“ nabádá pak agresora jeden z přihlížejících.

Zákrok policistů trvá několik minut. Narkoman se při něm vzpouzí a vydává děsivé skřeky. Policisté se mezitím ptají přítomných svědků, zda muž není nemocný nebo jestli nemá žloutenku nebo HIV. Na konci videa už muž jen bezvládně leží na chodníku. Následně záznam končí.

O incidentu už informoval server Romea.cz, který zákrok přirovnal k případu Afroameričana George Floyda. Ten loni v květnu zemřel rovněž po policejním zákroku.

„Z toho videa je zřejmé, že umřel další člověk v důsledku policejního zásahu. Je to česká verze Floydova případu? Budu pečlivě sledovat vyšetřování a doufat, že v případě, že se prokáže policistova vina, že i český právní systém a celá společnost odsoudí takovouto policejní brutalitu a vyvede z toho patřičné důsledky,“ uvedl pro server Petr Torák, bývalý policista a nositel řádu britského impéria.

Událost se stala v Teplicích v sobotu krátce po 15. hodině. Na základě telefonického oznámení byli policisté vysláni do ulice Dubská, kde se podle hlášení vzájemně napadali dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta.

„Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění. Jakmile se k němu přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance. Jednoho kolegu pokousal,“ sdělil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Policisté proto museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. „Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce však následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami, k objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva,“ podotkl Vítek.

Později odpoledne pak policie na základě výsledků pitvy ozmánila, že je vyloučena souvislost mezi úmrtím muže a zákrokem policistů.

„ Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce,“ dodal Vítek.

Na místě zasahovali i záchranáři. „Mohu potvrdit, že jsme v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích, kde údajně došlo k potyčce mezi dvěma narkomany. Bohužel jeden z nich zemřel,“ sdělil mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník s tím, že další informace nemůže vzhledem k vyšetřování poskytovat.

Okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se případem nezabývá. 

Zakleknutí zadržovaného

„O tomto služebním zákroku máme informace, ale jelikož dosud nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru, je událost v šetření policie ČR,“ sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Podobný případ se v Ústeckém kraji řešil i v roce 2016.  V žatecké pizzerii se tehdy podle svědků mladý Rom dostal do sporu s hosty kvůli tomu, že v podniku obtěžoval ženy. Někteří přítomní ho prý uklidňovali, ale protože se neovládal a byl stále nebezpečnější, strhli ho na zem a volali pomoc.

Když dorazila městská policie, mladík podle návštěvníků zkolaboval. Hosté i strážníci ho tak nakonec museli zachraňovat. Nakonec ale zemřel.

Případ rozpoutal v Žatci napětí mezi místními komunitami, konala se i celá řada demonstrací, které hlídali těžkooděnci.

V roce 2017 policie celou věc odložila s tím, že za smrt mladíka nikdo nemůže.

,