Američan nechal v Litoměřicích peněženku, do USA mu ji přivezla Češka

  18:17aktualizováno  18:17
Americký turista zapomněl v jednom z litoměřických obchodů peněženku s hotovostí, kartami i doklady. Po zajímavých peripetiích ji ovšem dostal zpátky. Přivezla mu ji Češka, která ve Spojených státech žije.

Steve Hiniker si pro peněženku přijel do Racine, kde Jaroslava Karbulková bydlí a má starožitnictví. Přivezl jí květiny. | foto: archiv J. Karbulkové

Když Američan Steve Hiniker projížděl v uplynulých měsících se svou manželkou na kole Evropou, zavítal i do Česka. Jedním z měst, které na trase z řeckých Atén do norského Osla navštívil, byly také Litoměřice, kde se mu přihodila velká nepříjemnost.

V jednom ze zdejších obchodů totiž po zaplacení nechal na pultu ležet peněženku a pokračoval v cestě. Uvědomil si to po zhruba sto kilometrech. Pokusil se proto do města zavolat, na policii a do turistického centra. 

Nikde ale nemluvili anglicky. Na internetu zjistil, že obchod už má zavřeno a znovu se otevře až po víkendu. Proto zablokoval platební karty, které v peněžence zůstaly, a jel s manželkou dál. 

Všechno nasvědčovalo tomu, že peněženku, v níž měl i hotovost a řidičský průkaz, už nikdy neuvidí.

Za pár dní to ale začalo vypadat, že nešťastná událost bude mít přece jen dobrý konec. A to díky Jaroslavě Karbulkové, Češce žijící ve Spojených státech, která přiletěla navštívit své příbuzné a známé. 

Žena šla nakoupit do stejného litoměřického obchodu. Prodavač ji znal. Věděl, že žije za oceánem, a proto se na ni obrátil s tím, že jiný Američan si u něj zapomněl peněženku.

Oba žijí ve stejném státě

„Zeptal se mě, jestli bych se ho pokusila najít a kontaktovala ho. Samotnému se mu nic podnikat nechtělo asi kvůli jazykové bariéře, nebo se k tomu zkrátka ještě nedostal, protože uběhlo jen pár dní. Já jsem našla pana Hinikera na Facebooku a napsala jsem mu, jestli nebyl v Česku. Přišla mi odpověď, že ano a že tam ztratil peněženku,“ popsala MF DNES Karbulková.

Domluvili se proto, že si peněženku vezme k sobě a přiveze ji do Spojených států. 

„Ukázalo se, že žijeme dokonce ve stejnému státu, ve Wisconsinu, což je opravdu velká náhoda,“ pokračovala Karbulková, která do USA odešla za minulého režimu. V Česku předtím žila v Ústí nad Labem či Teplicích.

Steve Hiniker s manželkou se zpět do USA vrátili až v polovině srpna. Pak společně zamířili z domova do ani ne dvě stě kilometrů vzdáleného městečka Racine, ve kterém Karbulková bydlí a provozuje starožitnictví, aby si peněženku vyzvedli. 

„Přinesli mi nádhernou kytici,“ podotkla Karbulková, která se v uplynulých dnech proměnila v lokální celebritu.

Steve Hiniker se totiž s příběhem pochlubil na Facebooku, přičemž následně o něm referovalo několik místních listů. 

„Volali mi už i z televize,“ smála se Karbulková do telefonu. „Doufám, že se se Stevem a jeho ženou ještě někdy uvidíme,“ dodala.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Kvůli sporu o pec jednal soud v krematoriu, potřeboval ji vidět osobně

Rakev připravená u pece v pardubickém krematoriu.

Na nezvyklém místě se konalo hlavní líčení ve sporu mezi městem Ústí nad Labem a firmou Memory In Memory. Jde o...

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz