Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

U zaniklých Libkovic odkrývají archeologové historii starou tisíce let

  9:07
Bohatě zdobené nádoby, náhrdelníky ze psích zubů či kamenné zbraně ukrývaly pravěké hroby, které během záchranného archeologického výzkumu v okolí bývalých Libkovic na Mostecku odkryli loni archeologové. Historii pomalu mizející krajiny, kontinuálně osídlené od pravěku, odhalují vědci již několik let.

Výzkum mohyly s kruhovým palisádovým žlabem. | foto: P. Lissek, ÚAPPSZČ, v. v. i.

Okolí Lomského potoka na předpolí Dolů Bílina nabízí archeologům unikátní možnost objevovat vedle sebe památky na dobu kamennou, Kelty, Germány či Slovany.

Člověka totiž ze zdejší krajiny vyhnala až před 30 lety těžba uhlí. Tehdy osud obce zpečetilo rozhodnutí vlády o její likvidaci, kvůli postupující těžbě.

„Každým rokem a sezonou výzkumu objevujeme nejen další stopy pravěkých sídlišť a pohřebišť, ale také další doklady raně středověkého osídlení z období 9. - 12. století, které předcházelo vzniku vesnice Libkovice na počátku 13. věku. Výzkum je vlastně velkou jízdou časem, od letoška odtud máme další stopy pobytu lovců a sběračů z mladého paleolitu, staré více než 15 tisíc let,“ říká k nálezům Petr Lissek, ředitel Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který má výzkum na starosti.

Mezi nejpřednější nálezy patří aktuálně pohřebiště lidí z kultury se šňůrovou keramikou (2800 -2500 let př. n. l.). Odborníci zde odkryli jak prosté hroby bez milodarů, tak bohatě vybavené hroby, v nichž v případě ženských hrobů nechyběly šperky, bohatě zdobené nádoby a výjimečně i náhrdelníky ze psích zubů. V jednom případě ukrýval hrob dokonce jantarové korálky. V mužských hrobech se zase nalezly cenné kamenné zbraně a nástroje.

Výši sociálního postavení části pohřbených jedinců odráží i jejich uložení do podzemních dřevěných pohřebních komor, na něž byl navršen mohylový násep. Po těchto mohylách se dodnes v terénu dochoval kruhový žlab, v němž byly kdysi vztyčeny kůly palisádové stěny stabilizující násep mohyly a formující její kruhový tvar.

Na nalezišti v Libkovicích spolupracují mostečtí archeologové i s týmem z Katedry archeologie Západočeské Univerzity v Plzni a s týmem Katedry antropologie Přírodovědné univerzity v Polské Wroclavi. 

„Bez týmové a mezinárodní spolupráce je výzkum takového rozsahu nepředstavitelný. Čeká nás ještě několik těžkých terénních sezon a snad jen o málo víc let na laboratorní a vědecké zpracování výsledků výzkumu do podoby publikace a výstavy,“ upozorňuje Lissek.

Polští archeologové a antropologové mají například na starosti náročný odkryv a antropologický výzkum stovek hrobů kostelního hřbitova obklopující základy raně gotického Libkovického kostela sv. Mikuláše. Zjištění polských odborníků by měla pomoci určit původ zdejších obyvatel nebo čím se živili, kdy umírali a jaký byl jejich život.

Od pravěku až do 20. století

Již před časem archeologové objevili rozsáhlé sídliště s pozůstatky desítek typických dlouhých domů z neolitu (mladší doba kamenná 5500 – 4200 př. n. l.). Vzácný byl i nález hrobu a sídlištních objektů z pozdního neolitu. 

Další sídliště a hroby pochází z doby bronzové. Jeden objevený kostrový hrob zde zanechali ve 4. století Keltové. V době římské tu zase podle dochovaných nálezů sídlili Germáni, které později vystřídali Slované. Ti pak založili osadu, která se stala předchůdcem Libkovic.

Pro odborníky jsou zajímavé také archeologické nálezy keramických zlomků nádob časně slovanského období 7. a 8. století či pozůstatky chat a srubů z následující střední a mladší doby hradištní s doklady o místní produkci železné rudy a kovářství. 

„Vývoj završuje první kamenná architektura zemědělských usedlostí založená do nově utvářeného rámce parcel vesnice Libkovice a založení farního kostela sv. Mikuláše se hřbitovem ve 13. století,“ uzavírá ředitel s tím, že v případě Libkovic mají archeologové ojedinělou možnost sledovat a studovat vývoj středověkého venkovského osídlení a jeho proměny i dál do novověkého období a moderní doby.

  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akademici chtějí obří rypadlo z lomu ČSA mezi památkami, těžaři nejásají

Obří rypadlo RK5000 odstavené na hraně hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku by se mohlo stát kulturní památkou. Návrh...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Botanická málem přišla o teplo, zkázu odvrátili narychlo svolaní radní

Fatální následky hrozily v těchto dnech většině rostlin v teplické botanické zahradě. Kvůli krachu dodavatele plynu...

Turisté mají po roční pauze opět zimní sraz, táboří se i přímo na sněhu

Z loňského roku přeložený mezinárodní zimní sraz turistů, jehož součástí je i táboření ve stanech na sněhu, hostí v...

Fotbal zrychluje, ale Češi ne. Děti jsou nepohyblivé, říká oceněný trenér

Premium Alois Kolenatý, kouč z malého oddílu TJ Svádov-Olšinky z předměstí Ústí nad Labem, se stal nejlepším fotbalovým...

Ústecký kraj se změní v ráj běžkařů, na mapě se mají objevit nové trasy

Běžkaři v Ústeckém kraji se mohou těšit na vznik nových běžkařských stop, třeba ve Šluknovském výběžku. Samospráva...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...