Zaměstnanci nemocnic Ústeckého kraje chystají stávku, bojí se o platy

  9:30aktualizováno  9:30
Zaměstnanci společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, chystají stávku. Kvůli radikálnímu snížení platů ji připravují nespokojení lidé z radiodiagnostického oddělení v Ústí nad Labem, Děčíně a Teplicích.

Stávkou je ohroženo i rentgenologické oddělení v Ústí nad Labem. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O stávce zaměstnanci RDG, kam spadá rentgen, CT, ultrazvuk a magnetická rezonance, začali uvažovat poté, kdy jim vedení společnosti oznámilo, že místo současných pohotovostních služeb, kde dostávají příplatky za práci přesčas, budou pracovat ve směnném provozu. To by ovšem znamenalo, že by lékaři, radiologičtí asistenti i sestry přišli až o 40 procent svého platu.

Krajská zdravotní

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

O vytvoření této zastřešující společnosti rozhodlo Zastupitelstvo Ústeckého kraje.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

"V případě, že se nedohodneme, stávka bude. Zachováme jen nejnutnější provoz, aby nedošlo k ohrožení zdraví občanů, provádět se budou jen úrazová ošetření. Ale nic víc, žádná plánovaná vyšetření," uvedl zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Pro Severočechy by stávka radiologů znamenala, že vyšetření stovek pacientů a plánované operace by se musely okamžitě zastavit.

Motivace vedení Krajské zdravotní, které chce nový systém zavést,  je jednoduchá - zaměstnanec bez přesčasů má menší mzdu.

"Přesčasy už nebudou třeba a zaměstnanci nebudou přesčasy přetíženi. Jejich avizované radikální kroky bychom museli chápat jako stávku za přesčasovou práci," uvedl mluvčí KZ Jiří Vondra s tím, že dlouhodobě plánovaným systémovým krokem kvůli úsporám je rozšíření tohoto systému práce i do dalších odštěpných závodů.

Najít nový personál bude složité

Podle zaměstnanců je však bez ohledu na mzdy směnný provoz mnohem náročnější na počet lidí na oddělení - a tedy i platy. "Bez přijetí dalších lidí nebudeme schopni směnný provoz zajistit," upozorňuje zaměstnanec KZ.

Mluvčí Vondra odmítl, že přechod na směnný systém je snahou o omezování radiologických pracovišť. "Zobrazovací metody patří k základním pilířům medicíny," poznamenal.

Dodal, že zavedením směn se ušetří 5 milionů korun. "A to jen v případě tří nemocnic i včetně nezbytného předpokladu přijetí nových pracovníků," reagoval.

Jenže radiologických asistentů je v celé zemi nedostatek, sehnat další nebude jednoduché. Přitom nikdo jiný nesmí rentgen obsluhovat. A bez hotových snímků se lékaři na žádném oddělení neobejdou a nemohou operovat. Času je málo, protože vedení společnosti na zaměstnance tlačí, aby nový systém začal platit už v červnu.

Podle odborů je zavedení směnného provozu legální nárok zaměstnavatele. Ale je nutné takový krok nejprve s odbory projednat. To se zatím nestalo.

Na ústecké gynekologii bude méně lůžek

Společnost hodlá šetřit i jinde. Po avizovaném propuštění 180 zdravotních sester a nižšího personálu se stahují mračna i nad jedním z oddělení ústecké gynekologie.

"Nechceme oddělení zcela uzavřít. Jen zde chceme snížit počet lůžek ze 124 na 100, protože současné využití lůžek bylo pod 50 procent," popsal mluvčí KZ.

Zvýšit se naopak má provoz jednodenní gynekologické chirurgie, tam se proto počet lékařů nezmění, a novorozenecké oddělení dokonce posílí sestry, protože tu 9 lůžek intenzivní péče pro nemocné novorozence přibylo.

Nejčtenější

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Plzeň v přípravě rozstřílela druholigové Ústí, trefil se i Kayamba

Plzeňský Milan Petržela v přípravném utkání proti Ústí nad Labem.

Model 4x30 minut a jasná výhra favorita. Fotbalisté Plzně v přípravném utkání hraném na čtvrtiny jasně přehráli...

Další z rubriky

Dobří zedníci berou i 330 korun na hodinu. Sehnat se ale téměř nedají

Ilustrační snímek

Majitelé nemovitostí i stavební firmy v celém Ústeckém kraji marně shánějí zedníky. Mladí o profesi zájem nemají, už...

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

Vedení bytového družstva Krušnohor hrozí, že bude muset vracet odměny

Sídliště „Stovky“ v Mostě.

Shromáždění delegátů mosteckého Stavebního bytového družstva Krušnohor z roku 2016 je neplatné. Zatím nepravomocně o...

Najdete na iDNES.cz