Na zapomenutý zámek v Pátku chci přilákat více lidí, říká nový kastelán

  7:07aktualizováno  7:07
Rozšířit zámeckou expozici a přilákat více návštěvníků jsou hlavní cíle nového kastelána venkovského barokního zámku v obci Pátek nad Ohří na Lounsku. Už stihl barokní památce udělat nové webové stránky a také probíhají práce na úpravě zámeckého interiéru.

Svébytný kastelán Petr Rasken Chaloupka, který křísí zničené či zapomenuté památky, pořádá také různé kulturní akce na podporu záchrany památek. V minulosti působil na zámcích v Dobříši, Stránově, Ledči nad Sázavou či Vrbičanech (na snímku). | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

„Nyní opravuji tři místnosti, abychom mohli rozšířit návštěvní prostory,“ přibližuje Petr Rasken Chaloupka. V minulosti působil například na zámku Stránov na Mladoboleslavsku či Vrbičany na Litoměřicku.

Fotogalerie

Vedení městyse Peruc, kterému vesnický zámeček patří, očekává, že se novému správci podaří zámek více dostat do povědomí turistů. Pátecký zámek totiž stojí mimo hlavní turistický proud. „Je to neobjevená perla na řece Ohři. Takto cenný zachovalý a zapomenutý zámek, to je ojedinělé,“ dodává nový kastelán.

S jakými plány jste přišel do Pátku nad Ohří?
To bych říkal nerad. Je jich strašně moc, a když je nesplním, budu za úplného blbce. (směje se)

Tak alespoň naznačte.
Připravujeme rozšíření expozice. Už jsme prodloužili otevírací dobu. Protože jsme v obci Pátek, otevřeno je nově i v pátek, dále v sobotu a neděli, tak jak to bylo doposud, včetně státních svátků. Otevřeno bude do října, dosud to bylo jen během letních prázdnin. Pokud k nám někdo zabloudí i mimo tyto dny a bude otevřena brána, tak jsem na zámku a návštěvníka rád provedu. Příští sezonu bych rád oficiálně návštěvní dobu prodloužil na celý týden.

V současné době jsou na zámku k vidění staré hračky, historické vybavení domácnosti a oblečení z přelomu 19. a 20. století, výtvarné práce malířky Hany Štroblové, ilustrace výtvarnice Kateřiny Brabcové, fotografie krajiny Jany Kučerové, část expozice je věnována významným páteckým osobnostem a historii zámku a obce. To vše zabírá menší část z celého prostoru zámku. Zůstane expozice zachována? Zmínil jste její rozšíření, jakou máte představu?
Určitě zůstane zachována a rád bych návštěvníkům nabídl více. Mám docela hezké soubory historického zámeckého nábytku – stoly, židle, příborníky, skříně, které chci umístit do minimálně dalších tří místností a vytvořit tak zámeckou historickou expozici. Nejde ale o původní vybavení, to se nedochovalo. To vše doplní malé výstavy například historických hodin, obrázků apod. Rád bych i vybudoval interaktivní zábavnou expozici pro nejmenší návštěvníky.

Zámek Pátek

  • Stojí na malém návrší nad Ohří na místě tvrze, kterou vybudovali majitelé panství, strahovští premonstráti. 
  • Zámek z ní udělali až světští majitelé, konkrétně Jan z Lobkovic v polovině 16. století. 
  • Ke konci 17. století došlo za Gundakara z Ditrichštejna k barokní přestavbě, kterou pověřil italského stavitele Antonia della Portu. 
  • Od druhé poloviny 20. století byl zámek využíván pro potřeby obce a zemědělského družstva.

Do kdy to chcete stihnout?
V současné době tři místnosti maluji, vyřezávám topení, je nutné ale opravit i podlahy, což bude náročnější. Rád bych to stihl ještě do října, pokud ne, tak to bude připraveno na příští sezonu.

Zámek dosud neprošel žádnou větší rekonstrukcí.
Ano, to je pravda. Rád bych připravil projekt nejen pro budovu zámku, ale pro celý statek, jde o velký areál, jeho součástí je například i sýpka. Objevil jsem tu kamenné schodiště vedoucí k řece Ohři, kde byl v minulosti přívoz. Kamenné schody chci opravit a přívoz obnovit, aby k nám mohli návštěvníci i z řeky nebo z druhého břehu. Vodáci totiž projíždějí pod vysokou skálou a ani netuší, že projíždí kolem zámku.

Se zámkem je už šestnáct let, tedy od otevření veřejnosti, spojená Milena Hubičková, která se stala jakousi duší či tváří zámku a návštěvníky tam provází. Bude provázet i nadále?
Já doufám, že paní Milena Hubičková bude chtít dál provázet ve stejném rozsahu jako nyní a že budeme spolupracovat. Zůstala by jí stávající expozice, já bych provázel návštěvníky v nových prostorech, které připravuji. Navíc je zde dost stavební práce v celém zámku, menší opravy budu dělat já.

Jaké akce chystáte?
V sobotu 5. října se tu bude konat Medovinobraní. Návštěvníci budou moci ochutnat různé druhy medoviny, proběhne soutěž o medovinu roku. V programu vystoupí šermíři, hadí mág, bude dobová středověká hudba, ukázky řemesel, tržiště.

Na webových stránkách zámku jsem se dočetla, že se dá u vás i přespat.
Ano. Možnost je stanování v zámecké zahradě, jde o malou loučku. Po dohodě lze využít sprchu a toaletu na zámku. Na oplátku nocující buď něco zaplatí, nebo třeba vynese deset kýblů bordelu ze sklepa či jinak vypomůže.

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Pokud Klášterec nesežene partnera pro své lázně, mohl by přijít o povolení

Město v posledních letech investovalo i díky evropským dotacím do rozvoje

Klášterec nad Ohří hledá strategického partnera, který by provozoval lázeňský areál Evženie. Hlavním cílem je, aby...

Mostecký magistrát začne od soukromníků kupovat byty pro sociálně slabé

V Mostě v roce 2019 žije více než 66 tisíc obyvatel.

První čtyři byty od soukromých majitelů by mohla už brzy do svého vlastnictví odkoupit mostecká radnice. Později je...

Čeští vojáci učili kolegy z Texaské národní gardy stavět pontonový most

Na vodním cvičišti v Litoměřicích ženisti staví pontonový most

Čeští vojáci spolu s texaskými kolegy si v Litoměřicích vyzkoušeli stavbu pontonového mostu přes řeku Labe. Během dvou...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz