Zámku v Mirošovicích spadla střecha, čas na záchranu se krátí

  7:27aktualizováno  7:27
Na zámku v Mirošovicích nedaleko Hrobčic na Teplicku, který je už dlouho v havarijním stavu, se v sobotu odpoledne zřítila část střechy. V době pádu sutin v chátrajícím historickém objektu nikdo nebyl. Obec už roky hledá možnosti, jak získat peníze na záchranu památky, zatím se jí to ale nedaří.

Sdružení, kterému zámek v Mirošovicích patří, nechalo v roce 2006 opravit střechu věžičky, na víc už mu ale nezbylo. Od té doby památka chátrá a teď v sobotu se jí propadla střecha. O záchranu zámečku se snaží i Hrobčice, pod něž Mirošovice spadají. Zatím však také marně. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Zřítilo se to po dešti, zřejmě vahou střechy. Naštěstí uvnitř nikdo nebyl a střecha se propadla dovnitř, takže jsme to nemuseli ani nijak zabezpečovat,“ sdělila Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které Mirošovice spadají.

Zrovna na sobotu prý měli záchranáři se psy naplánované cvičení právě uvnitř zámku. Po pádu střechy tak prostor prohledali a potvrdili, že se v něm nikdo nenachází.

„To jsme ale předpokládali. Objekt je zabezpečený proti vniknutí cizích osob. Je celý zapáskovaný a je tam i upozornění, že je to nebezpečné,“ zmínila starostka.

Památka je podle ní v neudržovaném stavu už 70 let. Poslední částečnou rekonstrukci zde v roce 2006 provedli pracovníci sdružení Kampanila z Malhostic, kterému zámek patří. Opravili střechu věže, na víc už ale neměli peníze.

„My jsme si od nich objekt v posledních letech pronajali a zkoušíme na jeho opravu shánět dotace. Zatím se nám ale nepovedlo sehnat žádnou výraznou sumu,“ povzdechla si Syslová s tím, že radnice proto musela od záměru ustoupit.

Fotogalerie

Poslední dotace, kdy jsme byli úspěšní, činila 17 milionů. Jenže oprava objektu vyjde podle projektové dokumentace na 60 milionů a rozdíl bychom museli dát z obecních peněz. Náš roční rozpočet je přitom 20 milionů,“ dodala starostka.

„Máme dvanáct katastrálních území a devět místních částí. Prakticky v každé obci máme objekty v podobném stavu, třeba v Hrobčicích budeme rekonstruovat historickou tvrz. Podobných památek je na našem území hodně, ale peněz na opravy je naopak málo,“ krčí rameny starostka.

Dodává, že v minulosti už se obec podílela na záchraně kostelů v Mukově a Mrzlicích a k tomu se postarala i o drobné památky jako kříže, kaple a kapličky. „Ale zámek v Mirošovicích je pro nás příliš velká investice,“ říká.

Zámek Mirošovice

  • Ve 14. století vznikla v obci Mirošovice na Teplicku jako původní panské sídlo tvrz rytířů Mirošovických, kterým vesnice patřila až do konce 16. století.
  • Kolem roku 1554 byla pozdně gotická stavba přestavěna v renesančním stylu. V roce 1668 se stali majiteli zámečku Lobkowiczové.
  • Jako zámek se budova využívala až do 20. století, poté však byla komunistickým režimem znárodněna.
  • Údržba objektu byla zanedbávána a dostal se až do havarijního stavu, přestože od roku 1964 je na seznamu kulturních památek ČR.
  • Oprava zámečku má stát 60 milionů korun a obci se zatím takovou sumu získat nedaří.

Přestože má radnice vypracovaný projekt záchrany zámku, a dokonce už i stavební povolení, peníze shání marně. Žádala prý přitom už všude, kde to šlo, i na ministerstvu kultury. Leč také bez úspěchu.

„Dokonce jsme ho nabízeli investorům. Ale nikdo nemá zájem. Je to asi i pro ně moc velký objekt,“ míní starostka.

„Teď žádáme prostřednictvím dotací na záchranu brownfieldů. Je to asi poslední šance, jak tuto památku zachránit. Výsledek se dozvíme do konce roku,“ řekla Syslová s tím, že kvůli opravě tvrze v Hrobčicích ale bude mít obec volné prostředky až v roce 2021. „Do té doby bude zámek ještě v horším stavu,“ dodává s obavami.

Autor:

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Bývalý jezuitský chrám v Litoměřicích hostí monumentální betonové plastiky

Kostel zaplnily sochy a obrazy Zoubka a Wagnera

Prostory bývalého jezuitského kostela Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích zaplnily sochy a obrazy dvojice umělců,...

Silný vítr vyvrátil letitý dub, dva řezbáři z něj vytvořili zvoničku

Zvoničku z lesoparku v Proboštově stěhovali do Přítkova

Z dubu vyvráceného silným větrem vytvořili řezbáři Marcel Jeřábek z Novosedlic a Ondřej Drábek z Choustníku zhruba tunu...

Mostecký magistrát začne od soukromníků kupovat byty pro sociálně slabé

V Mostě v roce 2019 žije více než 66 tisíc obyvatel.

První čtyři byty od soukromých majitelů by mohla už brzy do svého vlastnictví odkoupit mostecká radnice. Později je...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz