Zámek Lipová, finalista ankety o záchranu, se dočká prvních oprav

  8:23aktualizováno  8:23
Občanské sdružení Via Tempora Nova získalo od Ústeckého kraje půlmilionovou dotaci na opravu zámku v Lipové. Památka před rokem vyhrála krajské kolo ankety iDNES.cz o stavbu, kterou by si čtenáři nejvíc přáli zachránit.

Takto vypadal zámecký park po povodních b roce 2013, při kterých bylo v parteru 20 centimetrů vody a krup. | foto: Via Tempora Nova

"Dotaci považujeme za první leč velmi důležitou vlaštovku, která nám alespoň trochu pomůže rozpad zámecké budovy v Lipové zpomalit," říká Jan Rapin ze sdružení Via Tempora Nova.

Zámek Lipová

Budovu barokního zámku postavili v letech 1737 až 1741 Salmové, jeden z nejvýznamnějších a zároveň nejstarších evropských šlechtických rodů odvozující svůj původ až od Karla Velikého.

Zámecká budova byla postavena v období vrcholného baroka a počínajícího rokoka, nese ale i viditelné inspirace architekturou umírněného klasicismu po vzoru soudobých zámeckých staveb francouzských i německých.

Do podoby stavebních plánů významného středoevropského architekta Girolama Costy zasahoval i stavitel zámku, generál císařské armády Vilém Leopold Salm.

Vilém Leopold založil samostatnou rodovou větev Salm-Reifferscheidt-Hainspach, píšící se právě po panství Hainspach (Lipová). Větev dodnes pokračuje v osobě Lukáše Michaela Ladislava hraběte z Thun-Hohensteinu-Salm-Reifferscheidu.

Obnova budovy začne ještě letos v srpnu základním statickým zajištěním. Sdružení při sanaci využije zaměření zámku, které v osmdesátých letech minulého století prováděl Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů.

"S pomocí obce se nám už na konci minulého roku podařilo zpřístupnit barokní parter zámeckého parku a založit nový trávník," přibližuje Rapin další kroky na záchraně areálu z let 1737 až 1741.

V parku sdružení začalo pořádat zámecké hudební slavnosti. Na prvních vystoupil houslový virtuos Jaroslav Svěcený s dcerou Julií. O Velikonocích pak sdružení v kostele sv. Šimona a Judy uspořádalo koncert kytaristy Štěpána Raka.

"Oba koncerty navštívilo několik set posluchačů. To nás utvrzuje, že je tyto kulturní akce potřeba dělat. Zájem o ně pochopitelně podporuje i zájem o zámek," poznamenal Rapin.

Další Lipovské hudební slavnosti se na zámku  uskuteční 14. září.

Sdružení má nově schválenou i sbírku

Sdružení má na záchranu zámku nově schválenou časově neomezenou veřejnou celostátní sbírku na účtu 771 771 700/0600 u GE Money bank.

Takto vypadal zámecký park po povodních v roce 2013, při kterých bylo v parteru...

Zároveň usiluje o další dotace. Například zámecký park by chtělo obnovit z fondů ministerstva životního prostředí.

"Získávání peněz a vytváření projektů je nyní naší prioritou. Je to činnost velmi náročná a není vidět, nicméně pevně věříme, že se nám podaří získat adekvátní prostředky tak, aby mohlo dojít k plné rehabilitaci zámku v Lipové," říká Rapin.

Členy sdružení zatím neodradilo ani to, že letos museli čelit nástrahám počasí.

"Na jaře nám znemožnilo další úpravy v zámeckém parku a pak nás postihly záplavy. Pod vodou se ocitla značná část parku, v parteru bylo dvacet centimetrů vody a krup. Tuto zkušenost ale aspoň můžeme nově včlenit do vznikajících plánů parkových úprav," dodal Rapin.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Lounští kriminalisté vyšetřují smrt dítěte, podezřelý je ve vazbě

Sebevraždy na pražském Chodově (22.12.2018)

Kriminalisté vyšetřují úmrtí dítěte v Lounech. Zadrželi dvacetiletého muže a obvinili ho z násilných trestných činů....

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Najdete na iDNES.cz