V korupční kauze se vazba nekoná, advokát i soudce Novák jsou volní

  19:15aktualizováno  23:37
Oba obviněné z korupční kauzy chomutovského soudce Ivana Nováka bude policie stíhat na svobodě. Rozhodl o tom šéf lounských státních zástupců Radim Dragoun, který vyšetřování kauzy dozoruje. Oba muže, soudce Nováka a advokáta Josefa Douchu, kriminalisté obvinili kvůli korupci.

Soudce Ivana Nováka (na snímku vlevo) kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Propuštění Alexandra Nováka

Podnět v aktuální kauze vyšel od ústeckého krajského soudu, jenž před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Oznámení podal poté, co provedl prověrku rozhodovací činnosti soudce Nováka.
Kontrolu spustil ve chvíli, kdy soudce loni na jaře propustil korupčníka Alexandra Nováka (dříve ODS) z basy. Podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové však stíhání soudce Nováka s kauzou propuštění exsenátora přímo nesouvisí.

„Díky příkladné aktivitě policejního orgánu se podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany advokáta. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby,“ vysvětlil žalobce Dragoun ve čtvrtek krátce před sedmou hodinou večer, proč pustil Douchu z předběžného zadržení na svobodu.

Soudce Novák vyšel z policejní cely o pár hodin později, ani u něj státní zástupce nežádal uvalení vazby. „Pokud jde o obviněného soudce, tak i tento byl nyní propuštěn na svobodu. I u jeho osoby platí vše, co bylo dříve uvedeno k prvnímu propuštěnému obviněnému,“ sdělil Dragoun.

Soudce Nováka policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, advokáta pak kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomocí úřední osoby ve formě účastenství a podplácení. „Skutek spočívá v úplatném ovlivňování trestního řízení,“ popsal činy obviněných žalobce Dragoun. Doucha měl soudce uplatit, aby podmíněně propustil vybraného vězně.

V pozadí několik měsíců práce

Soudce Nováka a advokáta Douchu zadrželi vyšetřovatelé ve středu ráno, pro Nováka si přišla policie přímo na chomutovský soud. Podle informací MF DNES strávili čtvrtek v Ústí nad Labem, kde sídlí expozitura Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, jenž kauzu vyšetřuje.

„Prověřování trvalo řadu měsíců,“ přiblížil žalobce Dragoun. Podle zjištění MF DNES policie nasadila v kauze i odposlechy.

Je velmi pravděpodobné, že soudce Novák o talár na čas přijde. Když je totiž soudce obviněn v souvislosti s výkonem své funkce, zpravidla se obratem do pravomocného ukončení kauzy odstaví od práce. Rozhoduje o tom ministr spravedlnosti, ten usnesení o zahájení trestního stíhaní soudce obdržel v den jeho zadržení.

Ministr rozhodne o odstavení soudce Nováka rychle

„Pan ministr je případem znepokojen a o případném dočasném zproštění z funkce rozhodne v nejbližších dnech,“ sdělila MF DNES mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Ministr Robert Pelikán nemohl Novákův případ posoudit už ve čtvrtek, protože byl z osobních důvodů mimo úřad.

Pokud ministr soudce Nováka dočasně zbaví funkce, nebude už dostávat nové kauzy k vyřízení. Stávající případy si pak rozdělí jeho kolegové.

„JUDr. Ivan Novák má ve svém senátu kolem čtyřiceti nevyřízených trestních věcí,“ vypočítala mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová, kolik případů si s velkou pravděpodobností rozeberou zbylí soudci.

Soudce Novák žije se svou ženou ve Vejprtech v části Nové Zvolání, sousedy jeho zatčení zaskočilo. „Jsem hodně překvapený, nikdy bych to do něj neřekl, je to slušný člověk. Napište o něm něco hezkého, ať ho pustí,“ řekl redaktorce MF DNES asi šedesátiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Manželka soudce Nováka byla ve čtvrtek doma, ale na zvonek nereagovala. „Nechápu to, věřím manželovi, v životě by úplatek nevzal,“ řekla však ve středu médiím.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Růžička: Nemáme hráče jako Jágr. Já a Litvínov? Slyšel jsem toho už hodně

Trenér Chomutova Vladimír Růžička sleduje utkání v Plzni.

Leckdo by čekal, že bude nevrlý a úsečný. Že se mu nebude chtít mluvit. Vladimír Růžička však po páteční prohře s...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Další z rubriky

VIDEO: Freediver udržel hlavu čtyři minuty v míse s vodou, má nový rekord

Freediver překonal světový rekord v umyvadlovém potápění

Desítky lidí sledovaly v úterý večer show teplického freedivera Davida Vencla. Známý sportovec a mistr republiky v...

Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

Pozdně gotický dům Kalich v Litoměřicích bude opraven použitím původních...

Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava....

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz