V korupční kauze se vazba nekoná, advokát i soudce Novák jsou volní

  19:15aktualizováno  23:37
Oba obviněné z korupční kauzy chomutovského soudce Ivana Nováka bude policie stíhat na svobodě. Rozhodl o tom šéf lounských státních zástupců Radim Dragoun, který vyšetřování kauzy dozoruje. Oba muže, soudce Nováka a advokáta Josefa Douchu, kriminalisté obvinili kvůli korupci.

Soudce Ivana Nováka (na snímku vlevo) kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Propuštění Alexandra Nováka

Podnět v aktuální kauze vyšel od ústeckého krajského soudu, jenž před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Oznámení podal poté, co provedl prověrku rozhodovací činnosti soudce Nováka.
Kontrolu spustil ve chvíli, kdy soudce loni na jaře propustil korupčníka Alexandra Nováka (dříve ODS) z basy. Podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové však stíhání soudce Nováka s kauzou propuštění exsenátora přímo nesouvisí.

„Díky příkladné aktivitě policejního orgánu se podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany advokáta. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby,“ vysvětlil žalobce Dragoun ve čtvrtek krátce před sedmou hodinou večer, proč pustil Douchu z předběžného zadržení na svobodu.

Soudce Novák vyšel z policejní cely o pár hodin později, ani u něj státní zástupce nežádal uvalení vazby. „Pokud jde o obviněného soudce, tak i tento byl nyní propuštěn na svobodu. I u jeho osoby platí vše, co bylo dříve uvedeno k prvnímu propuštěnému obviněnému,“ sdělil Dragoun.

Soudce Nováka policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, advokáta pak kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomocí úřední osoby ve formě účastenství a podplácení. „Skutek spočívá v úplatném ovlivňování trestního řízení,“ popsal činy obviněných žalobce Dragoun. Doucha měl soudce uplatit, aby podmíněně propustil vybraného vězně.

V pozadí několik měsíců práce

Soudce Nováka a advokáta Douchu zadrželi vyšetřovatelé ve středu ráno, pro Nováka si přišla policie přímo na chomutovský soud. Podle informací MF DNES strávili čtvrtek v Ústí nad Labem, kde sídlí expozitura Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, jenž kauzu vyšetřuje.

„Prověřování trvalo řadu měsíců,“ přiblížil žalobce Dragoun. Podle zjištění MF DNES policie nasadila v kauze i odposlechy.

Je velmi pravděpodobné, že soudce Novák o talár na čas přijde. Když je totiž soudce obviněn v souvislosti s výkonem své funkce, zpravidla se obratem do pravomocného ukončení kauzy odstaví od práce. Rozhoduje o tom ministr spravedlnosti, ten usnesení o zahájení trestního stíhaní soudce obdržel v den jeho zadržení.

Ministr rozhodne o odstavení soudce Nováka rychle

„Pan ministr je případem znepokojen a o případném dočasném zproštění z funkce rozhodne v nejbližších dnech,“ sdělila MF DNES mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Ministr Robert Pelikán nemohl Novákův případ posoudit už ve čtvrtek, protože byl z osobních důvodů mimo úřad.

Pokud ministr soudce Nováka dočasně zbaví funkce, nebude už dostávat nové kauzy k vyřízení. Stávající případy si pak rozdělí jeho kolegové.

„JUDr. Ivan Novák má ve svém senátu kolem čtyřiceti nevyřízených trestních věcí,“ vypočítala mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová, kolik případů si s velkou pravděpodobností rozeberou zbylí soudci.

Soudce Novák žije se svou ženou ve Vejprtech v části Nové Zvolání, sousedy jeho zatčení zaskočilo. „Jsem hodně překvapený, nikdy bych to do něj neřekl, je to slušný člověk. Napište o něm něco hezkého, ať ho pustí,“ řekl redaktorce MF DNES asi šedesátiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Manželka soudce Nováka byla ve čtvrtek doma, ale na zvonek nereagovala. „Nechápu to, věřím manželovi, v životě by úplatek nevzal,“ řekla však ve středu médiím.

Nejčtenější

Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus. Šofér říká, že se řídil navigací

Policejní hlídka kupodivu zastavila autobus na témže místě, protože řidič...

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Případ obchodníků souzených za daňový únik 360 milionů míří k rozsudku

Jeden z obžalovaných Ladislav Mandík

Po roce a půl se Krajský soud v Ústí nad Labem vrátil k případu rozsáhlých daňových podvodů, v němž je obžalováno...

V Teplicích mají po devíti letech zase zimní halu, stála 230 milionů

V Teplicích mají nový zimní stadion

Nový zimní stadion v Teplicích, který vyrostl v těsné blízkosti sportovní haly a fotbalového hřiště Na Stínadlech,...

Za úspěch považuji, že se začnou vybírat pokuty na D8, říká primátor Ústí

Nový ústecký primátor Petr Nedvědický

Přesně 100 dní uplynulo v úterý od podpisu koaliční smlouvy v Ústí nad Labem a dohody ANO, UFO, PRO Zdraví a Sport a...

Najdete na iDNES.cz