Otevírá se jediná záchytka v Ústeckém kraji, stála 18 milionů korun

  16:30aktualizováno  16:30
Ve druhé polovině května oficiálně zahájí provoz jediná protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice v kraji. V areálu teplické nemocnice ji zřídilo hejtmanství. V šesti místnostech je celkem deset lůžek. Náklady na vybudování záchytky činí 18,1 milionu korun.

„Poslední záchytka v kraji byla uzavřená v roce 2001 v Bílině. To znamená, že dlouhých 18 let kraj žádnou neměl,“ připomněl dnes Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní.

Zároveň řekl, že Teplice jsou pro záchytku ideálním místem. „Dlouho jsme hledali prostor, kde stanici vybudovat a možností jsme zvažovali více. Z geografického hlediska jsou ale Teplice ideální, protože jsou uprostřed osy Chomutov, Most, Teplice, Ústí, Děčín,“ dodal.

Záchytka bude v provozu 24 hodin denně, při jedné směně budou vždy sloužit lékař, sestra a dva sanitáři. „Personál nebylo těžké sehnat, zajistil ho ředitel nemocnice. Na stálo zde máme dva lékaře a dvě sestry, zbytek bude personál nemocnice, který se tu bude střídat,“ vysvětlil Novák. 

Stanici bude plně hradit kraj, ročně na její provoz pošle 22 milionů. „Máme spočítáno, že jedna noc vyjde asi na 10 tisíc korun. Tři tisíce budeme po klientech vymáhat,“ sdělil Novák s tím, že platit mohou po vystřízlivění hotově i kartou. Počítá ale s tím, že pobyt skutečně uhradí maximálně 30 procent klientů.

„Odhadujeme, že ročně hospitalizujeme zhruba 2 tisíce lidí. Pokoje jsou vybavené kamerovým systémem, takže personál může neustále sledovat jejich chování na pokojích. Pokud bude klient výrazně agresivní, bude přikurtován k posteli za asistence policie,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Hrubý.

Fotogalerie

Zprovozněním záchytky by se mělo ulevit především urgentním příjmům nemocnic v kraji. Právě tam totiž často museli opilce ošetřovat nebo je zde dokonce nechat vyspat.

„U nás ročně přijmeme zhruba 1 100 pacientů, kteří jsou jen opilí a jiný problém nemají,“ sdělila primářka oddělení Emergency ústecké Masarykovy nemocnice Jana Bednářová alarmující číslo.

Teplický primátor má kvůli záchytce obavy

Podle teplického primátora Hynka Hanzy (ODS) není zřízení záchytky v lázeňském městě úplně šťastné řešení. „Neměl bych nic proti, kdyby Krajská zdravotní zřídila takové stanice ve všech nemocnicích, které spravuje. Pak by to bylo rovnoměrně rozvrstvené po celém kraji. Ale tohle řešení, že bude jedna spádová pro celý kraj, je špatné,“ zmínil již dříve primátor.

„Je velká pravděpodobnost, že lidé bez majetku, kteří budou pod vlivem návykových látek, tedy bezdomovci a podobně, budou sváženi do teplické nemocnice a již neopustí město, protože nebudou mít prostředky na to, aby se dostali zpátky do místa, odkud přišli. Jako město nemáme nástroj, jak se takového případného negativního jevu zbavit,“ dodal Hanza .

Autor:

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Další z rubriky

V ústecké MHD cestující nově zaplatí i kartou či mobilem a navíc ušetří

Dopravní podnik města Ústí nad Labem představil nový elektronický odbavovací...

Cestující v ústecké hromadné dopravě mohou ode dneška zaplatit jízdné přímo ve vozech bezkontaktní platební kartou či...

Případ nenávistných útoků na prvňáky z Teplic se znovu vrací před soud

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Kauza teplických prvňáčků ze ZŠ Plynárenská se vrátí před soud. Státní zástupce Pavel Norek se odvolal proti...

S referendem o nemocnici litoměřičtí radní do příštího roku čekat nechtějí

Nemocnice Litoměřice

Plné emocí bylo čtvrteční zasedání litoměřického zastupitelstva, které jednalo o litoměřické městské nemocnici. Opozici...

Najdete na iDNES.cz