Bývalá věznice Drahonice se chystá na uprchlíky. Navzdory obci i kraji

  8:40aktualizováno  8:40
Je prakticky jisté, že z bývalé věznice v Drahonicích se v brzké době stane další záchytné zařízení pro uprchlíky. Zřízení tábora pro běžence neodvrátil ani odpor okolních obcí, nesouhlasná petice obyvatel či odmítavý postoj kraje. Ministerstvo vnitra vznik zařízení odůvodňuje tím, že kapacita stávajících zařízení přestává stačit.

Věznice Drahonice se zavře od 1. května. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ministerstvo vnitra na dotaz MF DNES, zda v Drahonicích budou umisťováni běženci a odkdy, odpovědělo  zdrženlivě: „S Drahonicemi počítáme jako s rezervními kapacitami. Finanční náklady včetně personálního a bezpečnostního zajištění v tuto chvíli řešíme,“ odepsala mluvčí resortu Petra Kučerová.

Na internetu se však už objevily inzeráty hledající do věznice pracovníky a před několika dny obec navštívili zástupci ministerstva, kteří starostu seznámili s tím, jak bude zařízení fungovat - že režim v něm má být podobný jako v bývalé věznici a uprchlíci se nebudou moci pohybovat mimo areál, ale budou pod neustálou ostrahou. Má se kvůli tomu obnovit i kamerový systém.

„Jako obec nemáme prakticky žádnou možnost, jak tomu bránit. Uprchlíků přibývá a stát nemá dostatek jiných kapacit, kam je umisťovat. Na rozhodnutí ministerstva neměl náš nesouhlas a ani petice žádný vliv,“ poznamenal lubenecký starosta Jiří Chaloupecký.

Zástupci ministerstva byli v obci minulý pátek

Ministerstvo počítá s kapacitou tří set lůžek. Kdy do Drahonic mají první uprchlíci přijít, není zatím jasné. „Přesný termín mi ministerstvo nesdělilo. Vzalo to ale rychlý spád, nábor pracovníků do zařízení již probíhá, nastoupit mají v polovině září. Předpokládám, že první cizinci by tam mohli být umístěni na přelomu září a října,“ míní starosta.

Ministerstvo už v souvislosti s tím sdělilo, že plánuje posílit služebnu policie v nedalekých Podbořanech. Lubenci to ale nestačí, požaduje, aby hlídka měla stálou služebnu přímo v obci.

„Nabídli jsme adekvátní prostory, kde by měli policisté zázemí. Uvítal bych vytvoření odloučeného pracoviště policie. Nechtěl bych, aby tu policisté jen projížděli v autě,“ zdůraznil starosta.

Sedm kilometrů od Drahonic bude další tábor pro uprchlíky

Podpis pod zmíněnou petici ale připojilo během deseti dnů přes dvanáct set občanů a podle starosty by jich bylo o další stovky více, kdyby petiční akce běžela až do konce srpna, jak bylo v plánu. Stále další se prý o to hlásí.

Na stranu místních se postavil také krajský úřad. Rada kraje napsala premiérovi a ministrovi vnitra, že se záměrem nesouhlasí a žádné zařízení pro imigranty na severu Čech nechce (o nesouhlasu kraje více zde).

Starosta malé obce na rozhraní tří krajů s ministerstvem uvažuje i nad osudem běženců, jež cizinecká policie z Drahonic propustí.

„Většina se jich chce dostat co nejdříve dál na západ. Bez znalosti řeči a prostředí se odtud budou těžko dostávat, spojení veřejnou dopravou třeba s Prahou je komplikované. Je třeba, aby je policie směrovala do Karlových Varů či Žatce,“ upozornil Chaloupecký,

Chystaný tábor pro běžence navíc nebude jediný, který v oblasti vznikne. „Jen sedm kilometrů odtud, u obce Bálková, která spadá pod Plzenský kraj, bude další záchytné zařízení pro více než dvě stě uprchlíků. Jsme navíc jednou z lokalit, kde stát zvažuje vybudování úložiště jaderného odpadu. To je na jeden region obrovská zátěž,“ vypočítává Chaloupecký.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Další z rubriky

Na dálnicích přibudou odpočívadla, obce se obávají hluku a nepořádku

Belgické parkoviště nenabízí žádný velký luxus. Čerpací stanice zrovna prochází...

Na severočeských úsecích dálnic D8 a D7 se chystá stavba šesti nových odpočívadel pro kamiony i osobní automobily a...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Na okraji Duchcova vyroste obří hala, doprava zhoustne o stovky aut

Místo na okraji Duchcova, kde má vyrůst obří logistická hala.

Na okraji Duchcova na Teplicku vyroste nedaleko hřbitova hala o velikosti šesti fotbalových hřišť pro lehkou výrobu a...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz